banner3088

Eğer Kırmızıyı Görmekse Amacın…

Nedir bu yüreklere yakılan onca ateş? Nedir bu dünyaya insan zulmü? Ne kadar yerden geldik, ne kadar yere gireceğiz? Nedir bu amel bu hırs? Irk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi görüş etnik köken ayrımı, nedir bu paylaşılamayan?

Hiç, sarı açtı diye yadırganır mı bir çiçek? Hiç kayalıklarda açtı diye dışlanır mı “ağlayan gelin” çiçeği?

Neden olanla yetinmiyoruz da, hep daha fazlası olunca daha iyi olacağız düşüncesiyle bencilliği doğuruyoruz? Annemizin küçücük karnına sığdık da koskoca evrene sığamadık! Nedir bu bizi kör eden istek?

Değer mi büyük evlerde oturabilmek için bir çocuğun elinden oyuncağını almaya?

Görmüyor muyuz biz insanlar ürettiğimiz silahların bize doğru çevrildiğini? Teknolojiye evet dediğimizden beri hepimiz makineleştik, duygularımız nerede kaldı? Hani biz kıyamazdık sevdiklerimize insan olarak, sevgimiz nerede kaldı? O Kürt bu Türk; o öyle bu böyle diyerek öfkeyle şiddetle zarar verir olduk? Neden? Çok mu zor sadece onu insan olarak görmek? Kan revan her yer, utanmalıyız! Çocuklarımıza bile zarar veren bir tür olduk, çocuklar diyorum bayım! Ölmüyor! Öldürülüyor! Öldürüyoruz! Ne için? Kim için? Ana kucağından söküp almakla yetinmeden eline silah verdik, o da yetmedi canını aldık…

Korkarak kaçarken, barışa koşarken ölüme su içinde yakalandı, sıcacık ana kucağı yerine, soğuk toprağa verildi. Nereli olduğu, nereden geldiği, hangi dinden olduğu önemli miydi? İnsandı o! Sordu mu ölüm ona? Şunu bilmek çok mu zor? Ne olursan ol öleceksin! Bütün bunları onlara yaşatanlar bu duruma destek veren ve göz yumanlar, o çocuklar sizi affetmeyecek! Affetmesinler de zaten! UTANIN !!!

Çok mu zor barış içinde yaşamak? Soruyorum, kim seçti doğmadan önce ırkını, cinsini, dinini, anne babasını,  doğacağı şehri kim seçebildi? Nedir bu insan ayrımı? Oysa sadece insan olduğunu bilmek yeterli olacaktı barış içinde yaşamak için. Bu kadar mı zordu?

Ülkeler arasındaki politikalar için masum insanların kullanıldığını görmüyor muyuz? Hala o Kürt bu Türk diyoruz, demeyelim! Hepimiz barış içinde kardeşçe yaşayalım, çok mu zor?

Terörü şiddetle kınıyorum, cehaletle beslenen, insan kanıyla beslenen bir örgüt, nice ocaklar söndürdü, nice kapanmayacak yaralar bıraktı…

Karıştırmayalım! Her Kürt terörist olduğu anlamına gelmez. Suçu olmayanların da çok zarar gördüğü şu günlerde biraz sakinlik biraz sağduyu gerektiğine inanıyorum…

Hiç barışın kötüsü, savaşın iyisi olur mu? Hz. Mevlana’nın dediği gibi “Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez’’ İnsanlığı yayalım, kaybetmeye yüz tutuğu merhametimizi yayalım. Çok değer verdiğim bir arkadaşımın dediğini sizle de paylaşayım: “Hepimiz aynı geminin yolcularıyız, nedir bu paylaşılamayan, batarsa hepimiz batacağız görmüyor musunuz?’’ demişti. Katılıyorum, ya kardeşçe barış içinde yaşamayı seçeceğiz ya da savaşarak birbirimizi yok edeceğiz.

Bazı kötülerin yaptıkları iyilerin yaşamlarını olumsuz etkilemekte, bazı arkadaşlar sırf Kürt kökenli diye arkadaşlıklarından vazgeçenler var, Hıristiyan diye dışlayanlar var. Soruyorum başkalarının hataları için neden bir masumu sorumlu tutarız? Hiç suçu yokken; barıştan, kardeşçe yaşamaktan yanayken, sırf etnik kökeninden dolayı bir insanı suçlamak insanlık mıdır? Biz her olayı araştırmadan sorgulamadan inanmayı seçtiğimiz için barış uzaklaşmakta çünkü inanmak sorgulamaktan her zaman daha kolaydır. Küçük hesapları beynimizle, büyük hesapları vicdanımızla yapmakta fayda görüyorum.

Eli silah tutan kim varsa onlaradır sözüm: Hiçbir bebek kötü doğmaz! Bırakın o soğuk demirleri! Onlar güç değil zayıflıktır, cehalettir, kolayıdır! Bırakın başkaları için can almayı ocak söndürmeyi! İnsan dağlara değil sevdiklerinin yanına yakışır! Kafanı taşa koymak yerine annenin dizlerine koy! Avucunu demirle değil, hoşgörü, sevgi, barış, kardeşlikle doldur… Unutmayın hiçbir anne sizi affetmeyecek!

Eğer kırmızıyı görmekse amacın “GÜL KIRMIZIDIR”!!!

Herkese güzel anlar, huzurlu mutlu günler… Zamansız ve adaletsiz ölümden uzak yarınlar diliyorum…

Şehitler Asla Ölmez!

YORUM EKLE

banner3205

banner3196

banner3552

banner3212