banner3088

“Hayalimdeki Okul Bahçesi” Okullarda Başladı

Hayalimdeki Okul Bahçesi Projesi, Güzel Bahçe Sizden Bir Çınar Bizden, “Eğer Hayal Edebilirsen, Yapabilirsin. ” sloganlarıyla hayata geçiyor.

“Hayalimdeki Okul Bahçesi” Okullarda Başladı

Çocuğun sağlıklı gelişimi için okul ve okul bahçesi birer mekân ve araçtır. Çocuklar günlük yaşamlarının büyük bir zaman dilimini okulda geçirmektedirler. Bu süreçte ders aralarında (teneffüslerde) vakit geçirdikleri okul bahçesi, sadece öğrenme alanı olmayıp aynı zamanda yaşama alanı, yani hareket, oyun, dinlenme, sosyal öğrenme (iletişim köşeleri vb.) ve doğayı keşfetme mekânı olmalıdır. Bu proje ile okul bahçelerine yönelik ekolojik (çevreyle ilgili) ve pedagojik yaklaşım ile eğitimin destekleyicisi olan teneffüs aktivitelerinde alan kullanımı ve mekânsal tasarımların geliştirilmesinin önemine dikkat çekilmektedir.

      “Hayalimdeki Okul Bahçesi” projesinin hareket noktaları;

Çocuklara doğayı sevdiren

Öğrencilerin hayal gücünü geliştiren, şiddet içerikli davranışları önleyen

Öğrencilerin çevreye karşı sorumluluk duygusunu geliştiren

Çocuklara çevreye yönelik yasam tecrübeleri kazandıran,

Öğrencilerin zihinsel yorgunluklarının giderilmesini, kendilerini rahat hissetmelerini, etkinliklere aktif katılımlarını, algı ve motor kabiliyeti ve sağlıklı gelişimlerini destekleyen

Öğrencide konuşma ve sosyalleşme becerilerini ve olabilecekse öğrendiklerini  ( bütün diğer öğrenmelerin yanında ) akademik öğrenmelerini de ortaya çıkarabilecek bir işleve sahip olmalarına olanak sunan, bahçeler düşüncesidir.

Silivri Milli Eğitim Müdürlüğü Resmi web sitesinde yer alan bilgilendirme yazısında proje ile ilgili olarak şu ifadelere yer verildi;

      Bu bakış açısından hareketle Silivri’de ki okullarının bahçelerini doğa bilimleri ve eğitim bilimleri açısından yeniden tasarlayarak öğrenci gelişimine katkı sağlanması amacıyla “HAYALİMDEKİ OKUL BAHÇESİ” projesini uygulamaya geçirmekten mutluluk duyuyoruz. Ünlü ressam Vincent Van Gogh “ Önce resmimi hayal ederim, sonra da hayalimi resmederim.” diyor. Biz de okul bahçelerimizin gerçekleştirilmiş en güzel hayaller olarak yenileneceğini düşünüyoruz. Okullarımızın zamanı ve olanaklarını iyi değerlendirerek, ölçülebilir, başarılabilir, gerçekçi ve somut özellikler taşıyan yaklaşımlarla hedefe ulaşacaklarına inanıyoruz.     Projemiz ile okullarda bu konuda farkındalık oluşması sağlanarak “En Güzel Okul Bahçesi” yarışması yapılacaktır. Bu proje kapsamında müdürlüğümüz tarafından her okula bir çınar ağacı dikimi gerçekleştirilecektir.”

YORUM EKLE

banner3205

banner3212

banner2250

banner3196