banner3088

İstanbul Rumeli Üniversitesi eğitim hayatına başladı

Eğitim-öğretim hayatına hızlı bir giriş yapan İstanbul Rumeli Üniversitesi görkemli bir törenle açılışını gerçekleştirdi.

Eğitim hayatına yeni atılan İstanbul Rumeli Üniversitesi gerçekleştirdiği törenle hem açılışını hem de 2016-2017 eğitim-öğretim yılını kutladı.
Silivri’de bulunan merkez kampüste düzenlenen törene Silivri Kaymakamı Faruk Bekarlar, Silivri Garnizon Komutanı Binbaşı Şener Kaytez,  Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, Mütevelli Heyeti üyelerinin yanı sıra Balcı Vakfı üyeleri ve çok sayıda veli katılım gösterdi. Bu sene eğitim hayatına başlayacak olan 700’e yakın geleceğin aydını da törendeki yerini aldı.
“İMKÂNLARI SEFERBER ETTİK”
Törenin açılış ve hoş geldiniz konuşmasını İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Aynural gerçekleştirdi. Aynural konuşmasında ”Tarihi bir an yaşıyoruz. Üniversitemiz geçen sene kuruluşunu tamamladı ve Üniversitemizi açmanın mutluluğunu sevincini ve gururunu yaşıyoruz. Şunu ifade etmek istiyorum, gerek öğrencilerimiz gerek öğretim üyelerimiz gerekse sizler üniversitemizin tarihi sayfalarında yerinizi alacaksınız. Üniversitemiz gerçek bir vakıf üniversitesi dolayısıyla kar amacından daha çok eğitime hizmeti ön plana almış bir üniversite, bu bakımdan üniversitemiz kalite odaklı olacaktır. Üniversitemizin kaliteli olması için bütün eğitim kadromuzu kendi sahasında kendi alanında uzman öğretim üyelerinden oluşturduk. Aynı zamanda laboratuarlarımızı en son cihazlarla donattık. Bizler üniversitemizin en iyi tanıtımının öğrencilerinin memnuniyetinden geçtiğini biliyoruz. Bu bakımdan da öğrencilerimizi en iyi şekilde yetişmesi, en iyi şekilde eğitim alması için her türlü imkanları seferber ettik etmeye de devam ediyoruz. Eğitim kadromuzla, imkânlarımızla, kaliteli öğrencilerimizle güzel bir üniversite oluşturduk. Üniversitemiz geçen sene kuruldu ve ilk yılımızda da 700 öğrenci ile eğitim-öğretime başlıyoruz. Okulumuz 3 fakülte ve 1 meslek yüksekokulundan oluşuyor. İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler, Mimarlık ve Mühendislik, Sanat ve Tasarım fakültelerinin yanı sıra Meslek Yüksekokulumuz da var. Orada da şu anda 15 programımız açıldı ve bunların 11’i sağlık alanıyla ilgili. Lisans bölümlerinde ise temkinliyiz. Açılan Uluslararası İlişkiler, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümleriyle yüzde 100 burslu olarak eğitim hayatına başladık” ifadelerini kullandı.
‘’DÜNYADAKİ İLK 500 ÜNİVERSİTE ARASINA GİRMEYİ ARZULUYORUZ’’
Önemli bir olaya imzalarını attıklarını belirten Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Ekrem Çalkılıç da, ‘’Bu bölgede üniversite yoktu. Hedefimiz çok büyük. Dünyadaki ilk 500 üniversite arasına girmeyi arzuluyoruz. Öğrencilerimize çok iyi bir İngilizce öğreteceğiz ancak eğitim dilimiz Türkçe olacak. Öğrencinin iyi anlayabileceği, öğretim üyesinin de daha iyi anlatabileceği bir eğitim verilmesini planladık. Bu sebepten dolayı da derslerimizi Türkçe yapıp, bütün bölümlerimizde iyi İngilizce eğitim vermenin arzusu içindeyiz. İstanbul Rumeli Üniversitesi özellikle son dönemde yaşadığımız acı tecrübeleri bu ülkeye yaşatmayacak öğrenciler yetiştirecek. Aklını, ilmini, yaşantısını başkalarına ipotek altına vermeyen, aklı başında, bilime gönül vermiş öğrenciler yetiştireceğiz. Türkiye’ye hizmet etmek için hazır durumdayız’’ şeklinde konuştu. 
 
“ALLAH YERİNİZİ DAR ETSİN”
Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar da yaptığı konuşmada “Bir kentte belediye başkanının sevindiren kendisi de oradan gelen biriyse çok anlamlı bir gün gerçekten. Bir üniversitenin kurulması, ülkemizin yaşadığı bu önemli günlerde beklide tarihin gün gün yazıldığı günlerde akılla bilimle dünyanın aydınlık yüzüyle buluşmasında başka bir yolu olmadığını bilmemiz gerekir. Bunun içine sızmış, bunu içini başkalaştırarak, başka mihraklara iplerini vermeyi çalışanlarda olabiliri. Bunun da bilincine varmak açık saydam çağdaş modern ve dünyanın kabul gördüğü değerlere göre eğitimden geçiyor. Bizim farklı bir yanımızda var. Biz bu coğrafyaya binlerce yıl öncesinde çeşitli medeniyetlerle karşılaşarak onlarla etkileşimlerde bulunarak kendi kültürümüzü damıtmışız, demlendirmiş, biriktirmişiz ve bunu 3 kıtaya yaymış bir toplumuz. Üniversitemizin tüm ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Osmanlı’da bir söz vardı yeni açılan yerler için kullanılan “Allah yerinizi dar etsin”diye, bu mevcut yeriniz yapacağınız işlere dar gelsin ki büyütün, büyüyün anlamına gelirdi. Bende Allah yerinizi dar etsin diyerek tekrar Üniversitemizin hayırlı olmasını diliyorum”dedi.
ÜLKEMİZE VE ÖĞRENCİLERİMİZE HAYIRLI OLSUN
Açılışta son olarak konuşan Silivri Kaymakamı Faruk Bekarlar, “Silivri’de uzun yıllardır süren üniversite hayali İstanbul Rumeli Üniversitesi’nin kuruluşuyla gerçekleşmiş ve ilk öğrencilerinin eğitime başlamasıyla da hayat bulmuştur. Önümüzdeki yıllarda öğrenci sayısının aratarak ülkemizin bilim ve eğitim hayatına önemli katkılar sunacağına inandığımız üniversitemizin ilçemize, ülkemize ve öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyor, üniversitemizin kuruluşunda ve bu günlere gelmesinde katkısı olan başta hükümetimize, Balcı Vakfı yöneticilerine, Üniversitemiz yöneticilerine ve çalışanlarına tebriklerimi sunuyorum” dedi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2016, 20:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
tayfuncc
tayfuncc - 4 yıl Önce

çok lazım sanki... kira fiyatları artacak.. 1,400 tl ye ev tutuyor öğrenciler.. yazık...

banner3205

banner3197

banner2250

banner3196