banner3088

Meslekler Öğrencilerle Buluştu

Selimpaşa Ahmet Ziylan İlkokulunda "Meslekleri Tanıyalım" Seminerinde Geçmişten günümüze Meslekler Konusu İncelendi. Dokuz Ayrı Meslek Tanıtıldı

Meslekler Öğrencilerle Buluştu
İlkokulun 3. sınıf öğretmenleri tarafından hazırlanan,  yine üçüncü sınıf öğrencilerine yönelik ve hayat bilgisi dersi kapsamında düzenlenen "Meslekleri Tanıyalım Semineri" okula davet edilen dokuz farklı meslekten konuşmacıların  katılımıyla  gerçekleştirildi. Okulun toplantı salonunda düzenlenen seminere öğrencilerin ilgisi büyüktü. 
 
Seminere Aile Hekimi Dr. Fatime Ölmez, Diş Hekimi Ertaç Örsmen, Eczacı Refiye Sütmen, Mimar Mehmet Narin, Veteriner Hekim Nilgün Kanat, Şoför Ümit Bozkurt, Bayan Kuaförü Firdevs Ekiz ve Tiyatro Sanatçısı Deniz Nurşen Çelikbilek konuşmacı olarak katıldı. 


 
Seminerin başında üçüncü sınıf öğretmeni Hüseyin Şahin tarafından hazırlanan "Aynası iştir kişinin, lâfa bakılmaz.” başlığı altında bir sunum yapıldı. Hazırlanan sunumda meslek kavramı açıklanırken, günümüzde artık ortadan kalkmış olan ya da yok olmaya  yüz tutmuş eski meslekler ve teknolojik gelişmelerin sonucu olarak ortaya çıkmış olan günümüz meslekleri görüntülü olarak öğrencilere  tanıtıldı. Müzik eşliğinde hazırlanan bu sunumlar öğrenci ve katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi.


 
Seminerin ikinci bölümünde konuşmacılar meslekleri hakkında temel bilgiler verdiler. Yaptıkları meslekleri icra edebilmek için hangi vasıfları taşımak gerektiğini, bu mesleği yapabilmek için yaşadıkları eğitim ve öğretim süreçlerini, öğrenim gördükleri alan, bölüm ve branşları tanıttılar. Seminerde ayrıca konuşmacılar mesleklerinin ve yaptıkları işlerin ülkemiz ve halkımız için önemini, hizmet verdikleri sektörleri ve hitap ettikleri  insan grupları hakkında açıklamalar yaptılar. 
Mesleklerinin zor yanlarını, bu zorlukları nasıl aştıklarını, işlerinin eğlenceli ve kendilerini mutlu eden yönlerinin neler olduğunu belirttiler. İşlerini yaparken kullandıkları cihazlar ve aletler  hakkında bilgi verdiler ve yanlarında getirdikleri bu aletlerin ne işe yaradıklarını uygulamalı olarak gösterdiler. Konuşmacılar seminerin son bölümünde meslekleri ile ilgili yaşadıkları ilginç anılarını, yaşantı ve gözlemlerini anlattılar.Seminerin son bölümünde öğrenciler konuşmacılara meslekleri ile ilgili merak ettikleri  ve bilgilenmek istediği konularda sorular sorarak cevap aldılar. Seminere katılan öğrencilere  semineri düzenleyen öğretmenleri ve misafir konuşmacılar tarafından şeker, çikolata vb. ikram edildi.
Semineri başından sonuna büyük bir ilgiyle izleyen öğrenciler,  meslekleri,  bu işi yapan insanların açıklamaları  ile daha ayrıntılı ve ilk ağızdan dinleyerek çok şey öğrendiklerini, konuyla ilgili bilgilerini artırdıklarını söylediler.
Seminer, öğrencilerin öğretmenleri Hüseyin Şahin, Alper Akyol, Ayşe Altıntop’a ve konuşmacılara teşekkür etmesiyle tamamlandı. Seminere katılan konuşmacılar da okul tarafından kendilerine yapılan davet için okul yönetimine  ve üçüncü sınıf öğretmenlerine, kendilerini  ilgiyle izleyen öğrencilere  teşekkür ettiler.
 

 
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3092

banner3205

banner3197

banner3153

banner3196