banner3088

Turgut Reis’e “Beyaz Bayrak”

Turgut Reis İlkokulu, temizlik yönünden yapılan değerlendirmeler sonrasında “Temiz Okul, Sağlıklı Okul” projesi kapsamında Beyaz Bayrak almaya hak kazandı.

Turgut Reis’e “Beyaz Bayrak”

Turgut Reis İlkokulu, temizlik yönünden yapılan değerlendirmeler sonrasında “Temiz Okul, Sağlıklı Okul” projesi kapsamında İlk Halk Sağlığı Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü denetim elemanlarınca yapılan denetimler sonrasında Beyaz Bayrak almaya hak kazandı. Belge 3 yıl süreyle geçerliliğini koruyacak olup, bu süre içerisinde de denetimler devam edecek.

Beyaz Bayrak nedir?

 Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıkları tarafından, okulların temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi amacıyla yürütülen proje çerçevesinde, temizlik açısından 100 üzerinden 90 alan okullarına beyaz bayrak verilmektedir. Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıkları tarafından, okulların temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi amacıyla yürütülen proje çerçevesinde, temizlik açısından 100 üzerinden 90 alan okullara beyaz bayrak verilmektedir. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, toplum sağlığını koruma ve geliştirme, yaşam kalitesini yükseltme, temizlik ve hijyen konusunda yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirmenin, kamu kurum ve kuruluşlarının asli görevleri arasında olduğu vurgulanmıştır. Umumi Hıfzısıhha Kanunu gereği toplum sağlığını koruma ve geliştirmenin bakanlığı asli görevlerinden olduğunu kaydeden yetkililer, bu bağlamda Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliğine gidilerek, okulların belli kriterler esas alınarak denetlenmesinin öngörüldüğünü kaydetmişlerdir. Proje kapsamında, çocukların ruh ve beden sağlığının korunması amacıyla okullara yönelik hijyen kurallarının belirleneceği ´´Okul Sağlığı Denetleme Formu´´ hazırlanmıştır. Buna göre, okul içi ve çevresi, idari birim, öğretmen odası, kütüphane, ısıtma durumu, spor ve tiyatro salonu, atölyeler, laboratuarlar, revir, kantin, tuvaletler ve içme suları göz önüne alınarak 100 puan üzerinden bir değerlendirme yapılmaktadır. Bu çerçevede iki Bakanlığın yetkililerince denetlenen okullarda, yapılan değerlendirme sonucunda 90 ve üzerinde puan alan okullara, sağlık ve temizliği simgeleyen beyaz bayrak ve sertifika verilecek. Bu belge 3 yıl süreyle geçerliliğini koruyacak, kontroller de bu süre içinde devam edecektir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ömer
Ömer - 4 yıl Önce

hakan bey ve mehmet beyi tebrik ediyorum başarılarının devamını dilerim Ömer Aktaş

korhan berktaş
korhan berktaş - 4 yıl Önce

turgut reis mezunu olarak gurur duydum. emeği geçenlere teşekkür ederim.

Hasan genç
Hasan genç - 4 yıl Önce

tebrikler turgut reis

HASAN YILMAZ
HASAN YILMAZ - 4 yıl Önce

BU OKULDA UZUN YILLARDIR EMEK VEREN, İNSAN YETİŞTİREN GÜLER ÖĞRETMENİ (GÜLER KARAGÖZ) VE DİĞER ÖĞRETMENLERİ TEBRİK EDERİM. HASAN YILMAZ.

SIRADAKİ HABER

banner3092

banner3205

banner3212

banner3153

banner3196