banner3088

Kredi Çekenler, Dosya Masrafını Geri Almayı Unutmayın

Kredi çekerken ödediği dosya masrafını geri alanların sayısında adeta patlama yaşanıyor. Sebebi ise ücretsiz gönüllü avukatlar.

Kredi Çekenler, Dosya Masrafını Geri Almayı Unutmayın
Kredi çekerken ödediği dosya masrafını geri alanların sayısında adeta patlama yaşanıyor. Sebebi ise ücretsiz gönüllü avukatlar...

''BDDK veya avukatlık bürosundan arıyoruz'' diyerek vatandaşı '' Kredi dosya masrafınızı sizin adınıza bankanızdan geri alıyoruz'' şeklindeki vaatlerle kandıran dolandırıcılara karşı geçtiğimiz günlerde BDDK ve ilgili kurumlardan uyarılar yapılmış, vatandaşın bu noktada daha dikkatli olması istenmişti.

Bu uyarılar kulağınızın bir yerinde küpe olsun ama, kredi dosya masrafı noktasında şimdiye kadar sıkı durun öyle ya da böyle tam 3 milyon kredinin dosya masrafı bankalardan temin edilerek hak sahiplerine geri ödendi.

Ülke genelinde son 10 yıl içinde verilen kredilerden ötürü ödemesi yapılması gereken dosya sayısı ise 40 milyondan fazla. Yani daha on milyonlarca kişiye başvuru olması halinde ödeme yapılacak.

Tüketici Kanunu'nda yapılan değişiklikler ve Yargıtay tarafından verilen emsal kararlar sonrası son 1,5 yıldır avukatlar yoğun bir mesai içerisine girdi.

TALEP PATLAMASI YAŞANIYOR

Uzun yıllar tartışma konusu olan ve kredi kullanan vatandaştan haksız yere alındığı savunulan dosya masrafları Yargıtay tarafından verilen emsal kararlar göz önünde bulundurularak bankalardan bir bir geri alınırken, son zamanlarda vatandaşın bilinçlenmesi ile birlikte bu yöndeki taleplerde adeta patlama yaşanmaya başlandı.

VATANDAŞDAN MASRAF ALMIYORLAR

Ortalama 250 lira olan dosya masrafını geri almak için açacağı davanın masrafından çekinen vatandaşın imdadına avukatlar yetişti.

Göz korkutan dava masraflarını vatandaştan almadan dosyaları devralan avukatlar dosyaları mahkemelere taşıyarak birkaç gün içerisinde sonuç alıyor ve vatandaşa parasını iade ediyor.

AVUKAT BAŞINA GÜNLÜK 30 DOSYA DÜŞÜYOR

Öyle ki gelinen noktada avukat başına günlük 10 ile 30 adet arasında dosya düştüğü ifade ediliyor. Bu zamana kadar yapılan dosya başvuru sayısı ise 3 milyonu aştı. Yapılan başvurulardan yüzde 99 oranında olumlu geri dönüş alındı ve hak sahiplerine paraları iade edildi.

''VATANDAŞ UĞRAŞMAK İSTEMİYOR''

Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz Av. Ezgi Esnik, süreci şu sözlerle özetliyor;

''Normalde bir dava açmanın usulü vatandaş avukata gider vekâletini verir bunun yanı sıra dava masraflarını da öder. Bunun üzerine de avukat takibe başlar. Ancak biz bu tarz davalarda farklı bir yöntem izliyoruz. Çünkü vatandaş dava masrafları olduğu için 100-200 liralık dosya masrafıyla uğraşmak istemiyor. O yüzden biz vatandaşlardan vekâletlerini alarak bu tarz talepleri topluyoruz. Masrafları cebimizden ödeyerek yasal süreci başlatıyoruz. Parayı tahsil ettikten sonra ise bize vatandaş tarafından verilen hesaplara paralarını yatırıyoruz. Biz bu işte vatandaştan hiçbir şekilde para almıyoruz. Dava masrafları karşı taraftan tahsil ediyoruz bir de bunun üstüne vekâlet ücreti kazanıyoruz. Bu işten ne benim ne de müvekkilimin bir zararı olmuyor. ''

PARA 10 GÜN İÇİNDE HESAPTA!

Türkiye genelinde 1,5 -2 yıl içinde 3 milyon başvurunun yüzde 99'una geri dönüş yapıldığını belirten Esnik, paranın geri ödenmesi noktasında iki hususun olduğunu belirterek,

''Birincisi Tüketici Hakem Heyetine gitmeden icra takibi başlatılır ve bankaya bu icra evrakı bir gün sonra tebliğ edilir. Banka tebliğ tarihinden itibaren 7 gün içinde bu karara itiraz edebilir. Şayet banka bu tebliğe itiraz etmez ise 10 Gün içinde vatandaş parasını alıyor. Şayet eder ise bu sefer de İtiraz ile birlikte tüketici hakem heyetine başvuruluyor. Burada iş yoğunluğu olduğu için en az 3 ayda sonuç alınıyor. Ancak Hükümet 550 raportör ataması yapacak. Bu atamalardan sonra bu sürede 1 aya kadar inecek.'' diye konuştu.

SON 10 YILLIK KREDİLERİ KAPSIYOR

Yargıtay tarafından verilen emsal karar 2004 yılından bu yana yani 10 yıllık zaman aşımını doldurmamış kredileri kapsıyor. İstatistiklere göre ise son 10 yılda 40 milyondan fazla kişinin kredi kullandığı görülüyor. Normal kredilerde ortalama 250 TL olan dosya masrafı konut kredilerinde 3 bin TL gibi çok ciddi rakamlara kadar da çıkabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2014, 13:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Eyup Dündar
Eyup Dündar - 6 yıl Önce

Biz uğraştık ama alamadık bize yardımcı olurmusunuz

Kürşat ARKAZ
Kürşat ARKAZ - 6 yıl Önce

Bizleri bilgilendirdiginiz için teşekkürler ama ben silivri kaymakamlıgına baglı tüketici hakem heyetinden şikayetçiyim nede ise Avcılar Esenyurt gibi ilçelet Dosya masrafı Yapılandırma masrafı vs gibi birden çok masrafı alırken Silivri kay.tüketici hakem heyeti safece dosya masrafı adı altındaki masrafları aldıklarını ısrar etmemize rafmen diger masraflar için evrak vermemizi istemediler

akin daglar
akin daglar - 6 yıl Önce

2014 de dahilmi ? Sordugumda deil demislerdi..

silivrili
silivrili - 6 yıl Önce

kürşat beye katılıyorum.dosya masrafları ve hesap işletim tutarları geri alındığı resmi olarak kanunlarla belirtildiği halde tüketici hakem heyetleri vatandaşlara evrak doldurtmamakta ve konu ile ilgili yardımcı olmamaktadır.

SIRADAKİ HABER

banner3205

banner3196

banner3550

banner3211