banner3088

Yapı Kredi’den 9 Ayda 1.4 Milyar TL Net Kâr

Yapı Kredi 2014 yılının 9 aylık dönemini 1 milyar 442 milyon TL net kârla tamamladı. Aktif büyüklüğü 182 milyar liraya ulaşan bankanın toplam gelirleri yüzde 6 artışla 6 milyar 288 milyon liraya yükseldi.

Yapı Kredi’den 9 Ayda 1.4 Milyar TL Net Kâr

 Toplam kredileri sektör ortalaması olan yüzde 13’e kıyasla yüzde 17 artış göstererek 115.8 milyar TL’ye, kredilerdeki pazar payı yılbaşından bu yana 40 baz puan artarak yüzde 9,9’a yükseldi. Toplam mevduat hacmi ise yüzde 16 oranında artarak, sektör ortalaması olan yüzde 7’nin oldukça üzerinde bir büyüme gösterdi. Böylelikle mevduat pazar payı 70 baz puan artarak yüzde 9,8 seviyesine ulaştı.

BÜYÜME STRATEJİSİ BAŞARIYLA UYGULANIYOR

Yılın ilk dokuz ayında sergilenen başarılı performansın müşteri odaklı Akıllı Büyüme stratejisinin bir sonucu olduğunu söyleyen Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın, sözlerine şöyle devam etti: “Yapı Kredi olarak 2014 yılında başlattığımız ve 2020 yılı için belirlediğimiz bir vizyonumuz var. Buna göre bir büyüme stratejisi izliyoruz. Bu çerçevede 2020 yılında sektörümüzde 'Tartışmasız Liderlik' hedefine ulaşmak üzere planlar ve yatırımlar yapıyoruz. Büyüme hamlemizin henüz ilk yılında belirlediğimiz alanlarda 3 çeyrek üst üste, sektör ortalamasının üzerinde kredi ve mevduat hacmi büyümesi gösterdik. Bunun neticesinde kredilerde ve mevduatta pazar paylarımızı arttırdık. Ayrıca sene başından bu yana 310 bin yeni müşterimizi Yapı Kredi ile tanıştırmış olduk. Bu gelişimimizi önümüzdeki yıllarda da artan bir ivmeyle sürdürerek hedefimize ulaşacağımıza inancım tam.”

Yılın ilk dokuz ayında toplam kredilerde sektörün 4 puan üzerinde büyüme kaydettiklerini belirten Açıkalın;“Kredilerin alt segmentlerine baktığımızda daha da çarpıcı rakamlar görüyoruz. Örneğin TL cinsinden işletme kredilerinde sene başından bu yana yüzde 34, bireysel ihtiyaç kredilerinde yüzde 34 ve konut kredilerinde yüzde 11 artış gerçekleştirdik. Müşteri odaklı bankacılık anlayışımızın bir diğer göstergesi olan kredilerin aktiflere oranı da yüzde 64 gibi sektörün en yüksek seviyelerinde seyrediyor. Sermaye yeterlilik oranımız, güçlü kredi büyümesine rağmen, ihtiyatlı ve müşteri odaklı bilançomuz sayesinde yüzde 15 ile sektördeki yüksek oranlardan biri olmaya devam ediyor” dedi.

YATIRIMLAR DEVAM EDİYOR...

Büyüme hamlesinin gerektirdiği yatırımların önemli bir kısmını 2014 içinde hayata geçirdiklerini belirten Açıkalın, “70. yılımızda Yapı Kredi Ailesi’ne şu ana kadar 2.000’den fazla yeni arkadaşımız katıldı. 35 yeni şube açarak ağımızı 978’e ulaştırdık. 70. yılımızı 1.000 şubeli bir banka olarak kapatmayı hedefliyoruz. Aynı şekilde ATM ağımıza da 340 yeni ATM ekledik ve 145 ATM de eklenme aşamasında bulunuyor” dedi.

9 AYDA 2.1 MİLYAR DOLARLIK KAYNAK SAĞLANDI

Fonlama kaynaklarını çeşitlendirmeye devam ettiklerini belirten Açıkalın, Ekim ayı başında 17 ülkeden 38 bankanın katılımıyla 1.3 milyar dolarlık sendikasyon kredisi sağladıklarını hatırlatarak, “Yapı Kredi böylece, Eylül 2013’de sağladığı sendikasyon kredisini yüzde 110’un üzerinde yenileyerek, uluslararası piyasalarda sahip olduğu güveni yeniden teyit etmiş oldu. Bankanın küresel orta vadeli tahvil programı yaklaşık 680 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu program kapsamında yapılan toplam ihraçlar ise 1.6 milyar dolara ulaştı. Öte yandan, üçüncü çeyrekte 600 milyon liralık tahvil ve bono arzı ile toplam Türk lirası tahvil hacmimizi 3 milyar liraya yükselttik“ şeklinde konuştu.

Türkiye leasing sektörünün lideri Yapı Kredi Leasing ise Dünya Bankası’nın özel sektöre finansman sağlayan Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ile bir anlaşma imzaladı. Enerji verimliliği projelerine yönelik kullanılmak üzere 6 yıl vadeli, 96 milyon dolarlık özel bir kredi anlaşması yaptıklarını belirten Açıkalın, söz konusu anlaşmanın, IFC’nin dünya genelinde bir leasing şirketine sağladığı en yüksek tutarlı kaynak olma özelliğini taşıdığını söyledi.

ÖDÜLLERLE “TARTIŞMASIZ LİDERLİK”E ADIM ADIM

Yapı Kredi olarak kredi kartı pazarında 26 yıldır kesintisiz süren pazar liderliğini bu yılın ilk dokuz ayında da devam ettirdiklerini belirten Açıkalın, şu bilgileri verdi: “Türkiye’nin en bonkör kartı Worldcard ile kredi kartları alacak bakiyesinde yüzde 20,5, kredi kartı hacminde yüzde 18,5 ve kredi kartı adedine göre yüzde 17,9’luk pazar payı ile pazarda liderliğimiz sürüyor. Öte yandan Yapı Kredi Leasing yüzde 20,1 pazar payıyla sektörlerinde ilk sırada olmaya devam ediyor.”

Farklı alanlarda aldıkları ödüller ve not değerlendirmeleri ile de başarılarını pekiştirdiklerini ifade eden Açıkalın, “Eylül 2014 itibariyle pazarda 11.6 milyar liralık portföyü yöneten Yapı Kredi Portföy’ün, yöneticisi olduğu üç bireysel emeklilik ve dört yatırım fonunun almış olduğu ”Güçlü” ve “İyi” notları, Fitch Ratings tarafından tekrar tescil edildi. Dünyanın en prestijli iş ve finans yayınları arasında yer alan Global Finance ise 2014 yılı değerlendirmesinde Yapı Kredi’yi “Avrupa’nın En İyi Mobil Bankası” seçerken, Yapı Kredi Faktoring, Factors Chain International tarafından “Dünyanın En İyi İhracat Faktoring Şirketi” seçildi” dedi.

Yapı Kredi’nin 30 Eylül 2014 Tarihli Konsolide Finansal Sonuçlarına İlişkin Seçilmiş Göstergeler:

Net Grup kârı: 1.442 milyon TL

Faaliyet giderleri: 2.974 milyon TL

Toplam gelirler: 6.288 milyon TL

Toplam aktifler: 182,0 milyar TL

Net faiz gelirleri: 4.317 milyon TL

Toplam mevduat: 102,5 milyar TL

Net faiz dışı gelirler: 1.971 milyon TL

Toplam krediler: 115,8 milyar TL


 

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2014, 13:39
YORUM EKLE

banner3205

banner3212

banner2250

banner3196