banner3088

En Zorudur Veda, Gitmelerin..

“Veda..” Vedalar kötüdür, biliriz. İçinde hep bir acı, hep bir hüzün vardır

Vedalardan hoşlanmaz çoğu insan çünkü her bir özneye bağlandıkça, başka başka acılar yüklenir vedaya. Anneye veda, babaya veda, sevgiliye veda, memlekete veda ve daha nice veda.. Ama öyle bir sözcüğe bağlanır ki veda; bu kez acısıyla her Türk yüreği inler. Her Türk yüreği, bilir bu vedadan sonrasını ve ağlar için için..

Ata’ya veda.. Atatürk’e veda.. Başöğretmen’e veda.. Türk’e veda.. Bağımsızlık’a veda.. Komutan’a veda.. Asker’e veda.. Baba’ya veda.. Lider’e veda.. Adam’a veda.. Ata’ya veda.. Ata’ma veda.. O’na veda..

Yüreğim neler anlatıyor o vedanın ardından, biliyor musun Ata’m? Sana veda deyince neler olacak, biliyor musun? Sana veda deyince, Türkiye yasa boğulacak. Kurduğun güzelim ülkeyi, yönetmeye “çalışacak.” Benzemek istediğimiz için yenildiğimiz Garp’a özenecek. Yaptığın harf devrimine “q,w,x” koyacak. Çarşı pazarda “pasha, donerchi, ayakkabichi” gibi yarı Türkçe, yarı İngilizce kırma bir dil kullanılacak. Gençler “intiharlarda” olacak. Kimileri seni dinsizlikle suçlayacak, kimileriyse muhafazakâr bulacak. Vatan için sana şükran duymayanlar olacak. Kurarken vatanı, sırt sırta savaşan insanlar, dağlarda birbirini sırtından vuracak. Yüce Mehmetçik, oğluna kavuşmasına bir ay kala toprağa düşecek. Yavrusunu koklayamadan, toprak kan kokacak. Bazılarıysa evlenmesine bir ay kala başak gibi biçilip yığılacak toprağa. Yârinin kolları değil, tabutunun soğuk kolları saracak. Toprak kan kokacak. Anneler kalacak sonra geride, gözleri yaşlı. Kimisi dayanamayıp kan kokusuna, bir haftaya oğluna kavuşacak. Toprak yine kan kokacak. Sonra gözyaşları düşecek toprağa, damla damla.. Kiminin ciğer paresi, kiminin yüreği, kiminin oğlu, kiminin abisi, kiminin dayısı, kiminin umudu, kiminin çaresi, kiminin mutluluğu akacak gözlerinden sicim gibi.. Toprak hep kan kokacak. Bazıları sokaklara dökülecek “Mustafa Kemal’in askerleriyiz!” diye.. Tüm bunlar olurken insanlar hep birbirini suçlayacak, sıkı sıkıya kenetlenmek dururken.. Sonra “Türk’üm” diye ortada gezinenler soykırım var diyecek. Bazısı utanacak geçmişinden. Herkese boyun eğdiren tarihinden utanacak. Yani Ata’m, veda edince sana vatan ağlayacak.. Çok ağlayacak.. Kan ağlayacak..

Keşke bu 10 Kasım’da sana bunlardan değil de daha güzel şeylerden bahsetseydim.. Tebessüm iliştirebilseydim dudaklarına. Ama biliyorum ki ben ne kadar anlatırsam anlatayım; sen hepsini biliyor ve deniz mavi gözlerini gözyaşınla parlatıyor olacaktın.

Keşke bu 10 Kasım’da sana veda etmeseydik. Keşke o gün hiç gelmeseydi. Keşke hiç dokuzu beş geçmeseydi. Keşke 37’den sonra 39 gelseydi. Keşke kasım hiç gelmeseydi. Keşke bir ay dokuz gün sürseydi. Keşke karaciğer olmasaydı da siroz diye bir hastalık da olmasaydı. Keşke Dolmabahçe olmasaydı. Keşke sen orda uyumasaydın. Keşke ölmeseydin Ata’m, keşke gitmeseydin. Keşke bu kez ağlamasaydık. Keşke sana “veda” demeseydik!.. 
YORUM EKLE
YORUMLAR
fatih gürtekin
fatih gürtekin - 8 yıl Önce

çok güzel olmuş.emeğinize sağlık

banner3205

banner3211

banner3153

banner3196