banner3088

Ezilenler arasında din adamları yoktur!

Bu insanlar bize hep ahreti, sevabı ve günahı vs. vs. anlatırlar. Aynı kişiler israftan bahsederler, fazla olandan dünya da kendimizi kaptırmamızı falan anlatırlar…
Ben soruyorum; Din adamları öbür tarafa tabiri caizse hiçbir şey götürmeyeceğimizi söylerken, neden kendileri sürekli zenginliyorlar? 90’lı yıllarda içinde televizyonların aslında haram olduğunu, kadınların ve erkeklerin kendilerini orada ifşa etmelerini büyük günah olarak sayıyorlardı. Şeytan icadı derken televizyona, bir sürü kanallar satın alıyorlar. Şuan çevremize bir bakalım. Televizyonun haram olduğunu söyleyebilecek kaç tane insan tanıyoruz? Peki ne oldu da, dün haram olan bugün tabii oldu? 90’lardan sonra yeni bir ayet mi indide ben bilmiyorum. “Demokrasi” ile yönetilen ülkemizde, milyonlarca insanların gözüne bakarak, namus ve şeref gibi kavramları üzerine konuşulurken, televizyonlardan dualar ediliyor, abuk sabuk sorulara cevap veriliyor…
3-5 hurmayla karnını doyuran peygamberin ümmetinden geliyoruz biz deyip, sofralarında 100 yoksul çocuk doyacak kadar kahvaltı masası kuranlar… İsrafın günah olduğunu savunurken, komşusu aç olan bizden değildir derken? “Allah korusun” yazılı uçaklardan inip, zırhlı araca binmek? Muhteşem bir ironi gerçekten kutlarım…
 
Ramazan ayına az bir süre kaldı, (biz) fakirler orucu tutacak iş çıkışı bir şeyler alıp iftarımızı açacağız maddi yoksul manevi zengin kalbimizle dua edeceğiz. Televizyonun karşısına oturup, ay boyunca vaazlar dinleyeceğiz din adamlarında… Sonra mı? Sonra onlar en lüks yerlerde yemeklerini yiyecekler ve bize israfı anlatacaklar… Hep böyle olmadı mı?
Bilim; bir balığa bile röntgen çekerken, biz sakızın ve tecavüzün orucu bozmadığını dinliyor olacağız. Yani değişen hiçbir şey olmayacak… Neden insanların iyi olması, eşit yemek yiyebilmesi için fetva çıkmıyor? Çocukları korumak gibi, kadına el kalkmaz günah gibi?
 
Türkiye’de 90 bin yakına cami var olduğu yazılıyor, her sokak da bir camii var ancak içleri boş… Kaç evsizlere ev olurdu onlardan hiç düşündünüz mü? Ya içlerine yapılan masraf, makul yapılsaydı da eğitime de ayrılsaydı. Şimdiki eğitim sistemi gibi kuşa yüz balığa uç olmazdı!
Yerler hoş, kafalar boş… Şunu açık ve net bilmek gerekiyor artık, altın cami içinde altın seccade üstünde ibadetini gerçekleştirmen senin günahlarını azaltmayacak?
“Farzlar hariç, namazı evde kılın; evde kılınan namaz daha hayırlıdır. (Buhari)”
O senin nerde ibadet ettiğine değil, karşısına nasıl ve neyle bir kalple gittiğine bakar… Bence camiler banka olsun, din adamları bankacı, nasıl olsa zenginlik cennet, fakirlik cehennem, zenginler ermiş, fakirler günahkar…
Yoksulluk, fakirleri doyuramadığımızdan değil, zenginleri doyuramadığımızdan geliyor… Demek istediğim şu efendiler, parayı veremeyen çocuklarda düdüğü çalsınlar, anlatabiliyor muyum?
 
Evi yıkık, halısı asır, döşeği çul. Oğlu şehit, torunu yetim, gelini duldur ve bu vatanı koruyanlar bile neden hep yoksuldur? Çok ilginçtir ki bu zaman da ezilenler arasında din adamı yoktur…
Normal hayatta, sizden borç alıp, altına sıfır araba çeken ve yanınızdan geçerken yine size poz kesen bir arkadaşa  kurabileceğiniz ilk cümle nedir?
Benim; Ya sen kimin parası ile kime artistlik yapıyorsun? Peki yahu bu adamlar kimin parası ile kime artistlik yapıyorlar?
Kaldıramıyorum…
Sosyal medyadan paylaşımlar tavan yapar artık yavaştan, orucumu şurada burada açtık diye… İbadet bu mudur soruyorum?
Oruç sadece İslâmiyet tarafından değil, çoğu dünya dini tarafından farz kabul ediliyor.
Ama hep gizli tutuluyor çünkü o Allah’la kulun arasında olduğuna saygı duyuluyor ve öylede kabul ediliyor… Bizim ise televizyonlar dahil herkes şahit yapılanlara… Ve artık şok eden nokta SMS gönderip, kişi için dua edilmesi, 3 TL karşılığında. Ne duruma getirdik kutsallığı! Her şeyi kendimize göre uyarlayıp, tasarlamayı bırakmalıyız!
 
YORUM EKLE

banner3205

banner3196

banner3549

banner3197