banner3088

Domates Festivali ve Tarım Fuarı 29-31 Ağustos’ta

Silivri Belediyesi 30. Değirmenköy Domates Festivali ve 2. Tarım Fuarı başlıyor. Üç gün sürecek etkinlikler kapsamında tarım ürünlerinin sergileneceği fuar, paneller, en iyi domates üreticisi, domates güzeli yarışması ve konserler yer alacak.

Domates Festivali ve Tarım Fuarı 29-31 Ağustos’ta

Silivri Belediyesi 30. Değirmenköy Domates Festivali ve 2. Tarım Fuarı başlıyor. Üç gün sürecek etkinlikler kapsamında tarım ürünlerinin sergileneceği fuar, paneller, en iyi domates üreticisi, domates güzeli yarışması ve konserler yer alacak.

Silivri Belediyesi 30. Değirmenköy Domates Festivali ve 2. Tarım Fuarı 29- 31 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek. Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ın, ilçenin yerel değerlerinin yaşatılmasına yönelik olarak sürdürdüğü tarım festivallerinden biri olan Domates Festivali ve bu yıl ikincisi gerçekleşecek Tarım Fuarı, dopdolu etkinlik programlarıyla Değirmenköy Mahallesi’ni hareketlendirecek.

30. DOMATES FESTİVALİ 30 AĞUSTOS’TA

Değirmenköy’de geleneksel olarak düzenlenen Domates Festivali’nin 30.su, 30 Ağustos Cumartesi günü gerçekleşecek. Festivalin gündüz programında üreticiler ürünlerini sergileyecek ve her yıl olduğu gibi bu yıl da en iyi domates seçilecek. Halk oyunları gösterileri ve domates güzeli yarışmasının da yer alacağı festivalin akşam programında da İrem Derici sahne alacak.

2. TARIM FUARI ÜÇ GÜN SÜRECEK

29- 31 Ağustos tarihlerinde üç gün sürecek Tarım Fuarı’nda traktör, tarım alet ve ekipmanları, arıcılık, gübre ve tohum üreticileri, Türkiye’nin önde gelen firmaları stant açacak. Silivri İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Silivri Tarım Kredi Kooperatifi, Silivri Ziraat Odası, Silivri Önder Çiftçi Danışmanlık Derneği, Trakya Birlik (Yağlı Tohumlar), Silivri Köyleri Süs Bitkileri Üretim ve Pazarlama Kooperatifi ve Silivri Bal Üreticileri Birliği’nin de katılımıyla gerçekleşecek Tarım Fuarı’nda, ilçe genelinde üretilen tüm tarım ürünleri sergilenecek.

50’DEN FAZLA FİRMA TARIM FUARINDA

Elliden fazla firmanın katılacağı fuarda; Arıkanlı Organik Ürünler, Sarten Kınalı Tarım İşletmeleri, Algen Tarım, Eriş Yem, Sinarin Tarımsal Pazarlama, Bihser Tarım Makinaları Johndere, Kutlucan Amozene Fend Bayi, Aster Jant, Tekcan Tarım, Ay Tarım, Hasmak Erkunt Traktör, Erkan Tarım, Progen Tohumculuk, Can 1 Tohumculuk, Pınar Zirai Aletler, Cem Otomotiv Landini, Akça Tarım, Akbulut Tarım Aletleri, Tümasan Traktörleri, May Tohumculuk, Ekmen Tarım, Varan Ticaret, Bülent Tarım, Toprak Tarım, Emir Tarım, Önder Tohumculuk, Evçay Maranki Anadolu Gıda, Vadofone, Çelik İş Tarım, İzotar Tarım, Kardelen Sera Sistemleri, Avrupa Tarım, Apimaya Arıcılık, Sezer Arıcılık, Soyyiğit Arıcılık, Power Sis Görüntü Enerji, Detay Teknik ve Mühendislik, Abba Tarım, Kubato Traktör, Yılmaz Tarım, Cankar Tarım, Şahan Tarım, Yüksel Tohumculuk, İlpaş Tarım, Tarımsan Zirai İlaç Bayi, Milcar Gıda Sanayi, Gökçen Berke Orman Ürünleri ve TEMA Vakfı Silivri Temsilciliği stant açacak.


BÖLGENİN TARIM ÜRÜNLERİ DE FUARDA YER ALACAK

Silivri’de yok olmaya yüz tutmuş, Başkan Işıklar’ın üretime teşvik ettiği ve festivallerle ülke çapında duyurmaya çalıştığı yöresel tarım ürünleri de fuarda yer alacak. Kadıköy Karpuzu, Selimpaşa Topatan Kavunu ve Bamyası, Değirmenköy Domatesi ve çevrede seracılık yapan yerel üreticilerin enginar, salatalık ve kıvırcık gibi ürünleri de fuar alanında yerini bulacak.

SİLİVRİ BELEDİYESİ TARIM UYGULAMALARI

Gümüşyaka’da bulunan Silivri Belediyesi Tarımsal Üretim ve Araştırma Merkezi’nde 250 dönüm arazide üretilen; Karabuğday, Enginar, Çilek, Kudret Narı, Adaçayı, Melisa, İstanbul Kekiği, İzmir Kekiği, Fesleğen, Reyhan, Lavanta, Aynısefa, Biberiye, Nane ve Tıbbi Nane de fuarda sergilenecek. Belediye yetkilileri, bölge çiftçilerine ürünlerin üretim aşamaları hakkında bilgi vererek, üretime teşvikte bulunacak. Tarımsal Üretim ve Araştırma Merkezi’nde 100 kovanda arıcılık faaliyetlerine devam eden Silivri Belediyesi, bölgemizde acılığı da yaygınlaştırmayı hedefliyor. Arıcılık faaliyetleri yapan firma ve üreticilerinin de katılacağı fuar da, Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi yetkilileri bu konuda bilgiler aktaracak.

TARIM KONULU PANELLER GERÇEKLEŞECEK

Fuarın birinci ve ikinci gününde Silivrili çiftçiler için Trakya’da Tarım Uygulamaları konulu paneller düzenlenecek. Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Öğretim Görevlisi Profesör Doktor Halim Orta, Ziraat Yüksek Mühendisi Mete Tunçalp ve Hasat Yayıncılık Genel Yayın Yönetmeni Seyfettin Batal ‘Trakya’da Tarım’ konulu paneller gerçekleştirecek. Arı yetiştiriciliğine de dikkat çekmek isteyen Silivri Belediyesi, fuar kapsamında Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Görevlisi Doçent Doktor Devrim Oskay’ı, ‘Arı Yetiştiriciliği ve Arı Hastalıkları’ konulu paneliyle Silivrili çiftçilerle buluşturacak. Alım garantili çalışan firma yetkilileriyle de buluşacak bölge çiftçisi, ektikleri ürünün tarlada kalmayacağını en yetkili ağızdan dinleyecek. Fuar kapsamında, Sinarin Tarımsal Pazarlama Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Argun, alım garantili enginar üretimi ve enginar yetiştiriciliği hakkında bilgiler aktaracak.  

 

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2014, 16:57
YORUM EKLE

banner3205

banner3212

banner3153

banner3196