banner3088

Silivri’de Karadeniz rüzgârları esti

Silivri Rizeliler Derneği’nin bu yıl 3.sünü düzenlediği 3.Hamsi ve Horon festivali renkli görüntülere sahne oldu. Karadeniz ezgileri eşliğinde horon yapan vatandaşlar güneşli havanın tadına doyasıya vardı.

Silivri Rizeliler Derneği Atatürk Meydanı’nda gerçekleştirilen 3. Hamsi ve Horon Festivali yoğun katılımla gerçekleşti. Festivale AK Parti İstanbul Milletvekili Erkan Kandemir, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, AK Parti Silivri İlçe Başkanı Rıfat Kutlu ve yönetimi, CHP Silivri İlçe Başkanı Suna Göçengil ve Yönetimi, siyasi parti temsilcileri, oda başkanları, muhtarlar ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Festivalin açılış ve hoş geldiniz konuşmasını Silivri Rizeliler Dernek Başkanı Sancak Dolar gerçekleştirdi. Dolar, Festivale katılan tüm misafirlere hoş geldiniz diyerek festivalin yapımında maddi ve manevi katkıda bulunanlara teşekkür etti.

Festivalde konuşan diğer isim Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar oldu. Işıklar konuşmasında “Karadeniz’in sembolü haline gelen hamsi, o küçücük balık bugün bizleri bir araya getirdi. Biz tam anlamıyla bir Türkiye’yiz. 81 ilden hemşerimizle tam bir kültür mozaiğiyiz. Silivri’nin bu güzelliğini, rengârenk tablosunu, bu armoniyi bir arada tutan ise yöre derneklerimiz. Geleneklerimizi, göreneklerimizi, ürettiklerimizi ve bizim binlerce yıldır demlenmiş örf ve adetlerimizi yaşatmaya çalışıyorlar. Bizi var eden değerlerimizi, bütün yörelerimizin zenginliğini Silivri’de hoşgörü içerisinde, huzur içerisinde, barış içerisinde yaşatıyoruz. Bizim farklı bir özelliğimiz var bu derneklerimiz birinin, diğerinin, ötekisi değil; tam tersi çekeni, birleştireni haline geldi. Bizim gerçek zenginliğimiz de bu. Bizim yerin altında zenginliğimiz yok ama yerin üstünde mükemmel bir güzelliğimiz var. Silivri’deki bu hoşgörü ortamı, dalga dalga tüm Türkiye’ye yayılmalı. Bu tablonun oluşmasında yöre derneklerimizin çok büyük emeği var. Ben, bir arada olabilmeyi, hoşgörü içerisinde birbirine tahammül edebilmeyi geliştirmiş olan bir ilçede görev yapıyor olmanın büyük onurunu yaşıyorum. Sevgiyle, hoşgörüyle, kardeşçe, barış ve huzur içinde geleneklerimizi, göreneklerimizi unutmadığımızı onları sonsuza denk koruyacağımızın güzel bir göstergesi bu kalabalıklar.  Meydanları doldurarak hoşgörü içerisinde, barış içerisinde ve sonsuza denk huzur içerisinde yaşamanın gücünü göstereceğiz. Güç bizleriz, beraber olacağız ve kardeşçe, huzur içerisinde yaşayacağız. Biz büyük bir aileyiz.”dedi.

Festivalde konuşan AK Parti İstanbul Milletvekili Erkan Kandemir Silivri’de hemşehrileri ile birlikte olmaktan büyük kıvanç duyduğunu belirterek katılımcılara iyi eğlenceler diledi.

Yapılan konuşmaların ardından derneğe katkı sunan isimlere plaket takdim edildi.

3.Hamsi ve Horon Festivali hamsi yeme yarışması ile start alarak yöresel  sanatçıların sahne alması ile devam etti.Çalan müzik eşliğinde yüzlerce kişi aynı anda horon yaparak güneşli hava ile eğlencenin tadına vardılar.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2017, 08:41
YORUM EKLE

banner3205

banner3197

banner2250

banner3196