Galata Kulesinde fotoğraf sergisi

'Benim Objektifimden Vakıf Medeniyeti' isimli fotoğraf yarışmasının sergisi Galata Kulesi'nde açıldı.

Galata Kulesinde fotoğraf sergisi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

“Benim Objektifimden Vakıf Medeniyeti” isimli fotoğraf yarışmasının sergisi Galata Kulesi’nde açıldı.

Geçtiğimiz Eylül ayında sonuçlanarak, ödülleri sahiplerine teslim edilen, Vakıflar Genel Müdürlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği tarafından düzenlenen, 1. Ezelden Vakıfız: Gelenekten Geleceğe Vakıf Medeniyeti konulu ve Benim Objektifimden Vakıf Medeniyeti isimli Fotoğraf Yarışmasının sergisi Galata Kulesi’nde açıldı. Açılışa, Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy katıldı. Serginin açılışını Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy tarafından yapıldı.

Yarışmada bin 471 fotoğraf yarışmıştı

Coşkun ARAL’ın Jüri Heyeti Başkanı olduğu yarışmada, Prof. Dr. Hüsrev Subaşı, Merih Akoğul, Kamil Fırat, Abdüsselam Ferşatoğlu ve Ümit Bektaş da jüri üyeliği yapmıştı. 3 ayrı kategoride ödül verilen yarışmada Bezmi Alem Valide Sultan Kategorisinde Çocuklara, Fatih Sultan Mehmet Han Kategorisinde Gençlere ve Mimar Sinan Kategorisinde Yetişkinlere ödüller verildi. Ülke genelindeki fotoğraf severlerin objektiflerini vakıf medeniyetine doğrultmalarının amaçlandığı fotoğraf yarışmasında 1471 fotoğraf yarıştı.

“Yarışmanın amacı şu ezelden ebede bir medeniyet”

Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, “Yarışmanın amacı şu ezelden ebede bir medeniyet türünü kamuoyunda paylaşmak. 3 kategoride yaptık bu çalışmayı. Birincisi çocuk, ikincisi genç, üçüncüsü de yaşlı kategorisi, çocuk kategorisi. Çocuk kategorisinde Bezmi Alem ön plana çıkartmak. İkincisi genç kategorisinde Fatih Sultan Mehmet Han çünkü İstanbul 21 yaşında fetih etmiş bir komutan olduğu için. Üçüncüsü de üstat ve Mimar Sinan baş mimar eseridir. Sergininde Galata kulesinde yapılmış olması, bu eser 3 ay önce Vakıflar Müdürlüğüne geçti. Vakıflar Müdürlüğü olarak biz buraya restore ettik. Hem Türk hem de dünya kamuoyuna hizmetine sunduk” ifadelerini kullandı.

Jüri üyesi Coşkun Aral, “Vakıf Medeniyeti fotoğraf yarışmasıydı. Türkiye’den katılan birbirinden farklı bine aşkın yarışmacının gönderdiği fotoğraflarla değerlendirdik. Geniş katılımlı çok değerli eserler vardı. Güzel bir haber vereyim. Bugün bir tarafta sergi ve ödül töreni yapılırken güzel bir haberdi. Bu yarışmanın önümüzdeki önümüzde ki yıldan itibaren Uluslararası olacak. Türkler orta Asya’dan geldiğinde Avrupa coğrafyasına geldikleri döneme kadar var olan vakıf eserlerinde bir şekilde kayıt altına alınması sağlayacak bir yarışma düşünüyoruz. Bu yarışmaya katılacak fotoğrafçılar için böylesine değerli çalışma için tekrardan davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Bakmadan Geçme