banner3088

Sarılmayı unutmayın!

İki insan arasında ortalama sarılma süresi 3 saniye. Fakat araştırmacılar harika bir şey keşfetmiş.

Sarılmayı unutmayın!

İki insan arasında ortalama sarılma süresi 3 saniye. Fakat araştırmacılar harika bir şey keşfetmiş. Bir sarılma 20 saniyeden fazla sürdüğünde, bunun iyileştirici etkisini hissetmeye başlıyoruz. Çünkü içten bir kucaklaşma,“aşk hormonu” olarak da bilinen oksitosin hormonunun salgılanmasını sağlıyor. Bu hormon rahatlamamıza, güvende hissetmemize, korkularımızdan ve kaygılarımızdan kurtulmamıza yardımcı oluyor.

Bu muhteşem dinginlik, uzmanlara göre de birine her sarıldığımızda, bir çocuğu her sevdiğimizde, bir kedinin veya köpeğin başını her okşadığımızda hiçbir bedel ödemeksizin bizim oluyor! İnsanlarla ne kadar yakınlaşırsak o kadar çok oksitosinimiz oluyor. Deneyin! Beyinde üretilen bu hormon kadınlarda doğum sonrasında yüksek miktarda salınır. Ayrıca annelik davranışlarını sağlayan bir hormondur. Peki, eksik olduğunda ne oluyor birde ona bakalım mı?

Uzmanlara göre bu hormonun eksikliğinde kendini beğenme, güvensizlik, toplumdan uzaklaşma, psikolojik rahatsızlıklar, yalan eğilimi artmaktaymış. Günlük hayatımızda Oksitosin hormonunun artması için sarılmak gerek sevdiklerimize. Bizi bu hayat şartları her ne kadar sarılmayı unutturmak istese de, kaygılar ekonomik sorunlar vs. sarılmayı unutmamalıyız!

Oysa biz ne yapıyoruz? Kendimizi kötü ya da üzgün hissettiğimizde, mutlu olma ihtiyacımızı gidip yemek yiyerek veya televizyon izleyerek geçiştirmeye çalışıyoruz. Sonra da kendimizden hayır bekliyoruz. Olur mu? Olmaz bence. Ya Sizce?

Sevdiklerinize sarılarak sevgiyle kalın…

Chenay Kobak

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2017, 14:54

Şenay Kobak

Şenay Kobak


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3205

banner3196

banner3552

banner3211