banner3088

Gerek yok Amerika’yı yeniden keşfetmeye

Malumunuz üzere Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ın daveti üzerine AK Parti ve CHP Belediye Meclis Üyeleri, Başkan Yardımcıları, Birim Müdürleri ve basın mensuplarından oluşan bir grup heyetle Eskişehir gezisine katıldık. Hem kendimiz hem de Silivri adına faydalı bir gezi olduğuna inanıyorum. Şimdi bu satırları okuyunca‘ Gezdiniz tozdunuz tabi iyi olur!’ diyenlerin olacağını da şimdiden hissediyorum. Ancak hani bir sözde derler ya ‘Yediğin içtiğin senin olsun bana gördüklerini anlat.’diye. İşte gördüklerimizi anlatınca Silivri için neden faydalı olduğunu görmek hiç de uzak olmayacak sizlere.

Öncelikle Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in Eskişehir’i bir marka haline nasıl getirdiğini görme fırsatını bulduk. Öyle ki bunları yapmanın da çok zor olmadığı görüşündeyim. Yapılan iş ortada gelinen nokta ortada. İnsanın onları görünce imrenmeden bakması elinde değil.

Aslında o kadar çok örtüşen yanları var ki Eskişehir ile Silivri’nin. Orada gördüğümüz bir proje aslında –kaba tabirle- CUK! diye oturuyor Silivri’ye.

Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı… Eskişehir’in en büyük parkı. Park dediysem öyle iki tane salıncağı bir tane kaydırağı olan bir yer gelmesin aklınıza. Parkın içinde bulunan Kalyon Gemisi, Su Altı Dünyası, Uzay evi, Bilim Deney Merkezi ve Masal Şatosu’nu hayranlıkla izledik açıkçası. Sonra da sormadan edemedim kendime. Bizde neden yok acaba?

Aşk Adası… Bu ismin Silivri’de size çağrıştırdığı yer neresi diye sorsam, iyi kötü Silivri’yi bilen herkes Aşıklar Tepesi diyecektir eminim. Peki farkı ne bu iki aşk noktasının? Fark şu ki Aşk Adası’nda Belediye’nin düzenlediği bir mesire alanı var. Hatta Büyükerşen’in reklam kampanyası da bir o kadar güzel Aşk Adası için. Türkiye’de uzun zamandır evli olan çiftleri ağırlamışlar burada. Nikahlarını tazelemişler. Peki sonra? Sonrası malum… 1 hafta ulusal medyanın göz bebeği olmuş burası. Peki, gelelim Aşıklar Tepesi’ne. Yeşilçam filmlerinin dahi çekildiği bu yer, bir baraka, bir çeşme ve ağaçlardan ibaret sadece. Bakım yok, ilgi yok. Çok mu zor Aşıklar Tepesi’ni de ulusal boyuta taşımak?

Odunpazarı’nda öyle bir yer gördük ki ‘Silivri Kale Mahallesi’ne mi geldik yahu?’ dememek elde değil. İki katlı evler. Kale’den farkı ise restorasyon ve bakımları ile göz alıcı ve birer cazibe noktası haline gelmiş olmaları. Biz ne yapıyoruz? Hala ‘Papaz’ın evi yapılsın mı yapılmasın mı?’ onu tartışıyoruz. Demiyoruz ki onunla birlikte bakım ve ilgi de buraya yoğunlaşacak.

Duyanlarınız vardır ‘Kırım Çi Böreği’ni… Eskişehir’de bu böreği yemek için şehrin dışına kadar çıkmanız gerekiyor. Ve emin olun ki Eskişehir’e gezmeye giden herkes de bu böreği yemeye gidiyor. Dönelim Silivri’ye. Her yerde bas bas bağırıyor, ilçemize gelen her sanatçı veya misafire bunu kendi ellerimizle yediriyor, festival zamanı hemşerilerimize dağıtıyor, Özcan Işıklar’ın Büyükerşen’e de hediye ettiği gibi dış gezilerimizin hepsinde bunu hediye olarak götürüyoruz. O, bu, şu… Ne mi? Silivri Yoğurdu. Silivri’de yaşayıp da herhangi bir yerde Silivri Yoğurdu’nu yemeye gidebileniniz var mı? Hatta Silivri Yoğurdu yiyeniniz kaç kişi? Eskişehir’de böreklerini yedirmek için kilometrelerce yol kat ettirilirken, avuç içi kadar Silivri’de hani bu yoğurt nerede?

Porsuk Çayı’na yapay plaj yapmış Büyükerşen. Silivri’nin doğal plaj kenti olmasına, İstanbul’un en uzun sahil şeridine sahip olmasına falan girmiyorum bile artık.

Gel gelelim en çok içimi acıtan konuya: Üniversite. Eskişehir klasik tabirle tam bir üniversite şehri. Gerçekten de bunu şehrin her alanında görebiliyorsunuz. Yatırımlar da bu yönde yapılıyor, esnaf da buna göre çalışıyor, belediye de buna göre hizmet veriyor. Bunların hepsi bir araya geldiğinde de ‘gelişim’ aslında kendiliğinden çıkıyor ortaya. Silivri’nin gündeminde ne var şimdi? Üniversite. Ancak tekere çomak sokmaya çalışan o kadar insan var ki! İç mihraklar ve dış mihraklar… Silivri’nin bu yüzden çözülmesi gereken en önemli sorunu ‘Üniversite’ diyorum bu yüzden.

Peki çözüm kimde? Çözüm aslında hepimizde. Bu projeleri istemeyi bilenlerde. Bu örnekleri kendi şehrinde de görmek isteyenlerde. Silivri Belediyesi dediğimizde, gelmişinden geçmişine kadar tüm Belediye görevlilerinde. Bundan sonra göreve gelip bunları Silivri’ye getirmeyenlerde. Çok zor değil marka şehir olmak. İşte size Eskişehir örneği. Alın projeyi elinize, başlığında yazan isimdeki Eskişehir falanca yeri kısmını değiştirin. Silivri’nin filanca yeri yapın. Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok aslında. Öyle uzun uzadıya değişim gerektiren bir şey de yok. Tabi sahip olduğumuz zihniyetleri saymazsak.  

YORUM EKLE

banner3205

banner3196

banner3550

banner3212