banner3088

+359 kodlu cevapsız çağrılara dikkat

Telefonunuza +359 kodlu cevapsız çağrılar geliyorsa sakın geri dönmeyin. Çünkü Bulgaristan'dan gelen o çağrılar Bulgar dolandırıcılar tarafından Türk vatandaşlarını tuzağa düşürmek amacıyla yapılıyor.

+359 kodlu cevapsız çağrılara dikkat
+359 kodlu cevapsız çağrılara dikkat. Bulgaristan alan koduyla yapılan cevapsız çağrılar Bulgar dolandırıcıların Türk vatandaşlarını kandırmak için uyguladıkları bir yöntem. Bulgar Başmüfettişi Zlatka Padinkova da Türk vatandaşlarını +359 kodlu cevapsız çağrılar konusunda uyardı: "Tanımadığınız numaralardan gelen aramalara yanıt vermeyin."

Bulgaristan'dan Türkiye'deki vatandaşları telefonla arayıp ilişki kuran ve maddi çıkar sağlayan dolandırıcıların sayısında son zamanlarda artış yaşandığına çeken Bulgar polisi, "Görmediğiniz, tanımadığınız kişilere para yollamayın. Kalbinizin sesini değil, sağduyunuzun sesini dinleyin" uyarısında bulundu.

Ağırlıklı olarak "evlilik" ve "gönül ilişkileri" ile ilgili davetler içeren telefon aramalarıyla yapılan dolandırıcılık olaylarında, dolandırıcılar yeni senaryolar geliştirerek karşılarındakini etkilemeye çalışıyor. Türkiye'deki şahıslara çoğu zaman cep telefonlarından ulaşan dolandırıcılar, bu irtibatı kısa sürede parasal ilişkiye dönüştürmeye çalışıyor.

Bazen çok sayıda cevapsız arama yaparak Türk vatandaşlarını meraklandırmaya çalışan dolandırıcılar, cevapsız aramalara dönüş yapıldığında da, kısa bir tanışma sürecinin ardından asılsız yaşam hikayeleri ve vaatlerle karşılarındakini tuzağa düşürüyor.

Bulgar polis makamları, dolandırıcıların ve olayların sayısında son bir yılda artış yaşandığına dikkati çekerek, Türk vatandaşlarından farklı tutarlarda paralar almayı başaran şahısların ceplerine giren tutarın 5 ila 142 bin avro arasında değiştiğini kaydetti. 
Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2012, 23:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3196

banner3552

banner3211