Ankara’daki Saldırı Silivri’de Protesto Edildi

Silivri’de Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Silivri Şubesi tarafından düzenlenen CHP ve HDP'li yöneticilerin de katıldığı eylemde Ankara'da yaşanan katliam protesto edildi.

Silivri sahili Atatürk Anıtı yanında düzenlenen protestoya Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, CHP’li ve HDP’li yöneticiler, CHP Silivri Belediye Meclis Üyesi ve Demokrasi Platformu Sözcüsü Süheyl Kırkıcı, Eğitim-Sen üyeleri katıldı. Sık sık slogan atılarak yapılan basın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı;

“10 Ekim’de Ankara’da Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi için toplanmıştık. Türkiye’nin dört bir yanından gitmiştik. Emek, Barış, Demokrasi taleplerimizi haykırmak için gitmiştik. İşçilerin, kamu çalışanlarının, işsizlerin, yoksulların, mağdurların sesini duyurmak için gitmiştik.“Savaşa İnat Barış Hemen Şimdi!” demek için gitmiştik. Saray’ın saltanatı uğruna aylardır kan dökenlere “Dur!” demek için gitmiştik. Savaşa karşı barışı; baskı, şiddet ve zora karşı özgürlükleri ve demokrasiyi; yolsuzluğa, hırsızlığa ve sömürüye karşı emeğin mücadelesini hep birlikte yükseltmek için gitmiştik. Başvurusu Ankara Valiliği’ne yapılmış ve Valilikçe uygun görülmüş, bütünüyle barışçıl bir miting için gitmiştik. Türkülerimizle, halaylarımızla, pankartlarımızla, sloganlarımızla ve coşkuyla miting alanına yürüyüşümüz başlarken patlattılar bombaları. Türkiye’nin göbeğinde, Ankara Garı’nın, binlerce polisin gözü önünde patlattılar. Şu ana kadar belirlenebilen 128 kardeşimiz hayatını kaybetti, yüzlerce kardeşimiz yaralandı. Üzgünüz, Öfkeliyiz, Yastayız ve İsyandayız. Hiç kimse bize bu katliamın faili meçhul olduğunu söylemesin. Bombaları tanıyoruz.18 Mayıs’ta Adana ve Mersin’deki, 5 Haziran’da Diyarbakır’daki, 20 Temmuz’da Suruç’taki patlamalardan tanıyoruz; “aynı seriden” olduğunu biliyoruz. Katilleri tanıyoruz. Katiller; diktatörlük hevesleri 7 Haziran seçimlerinde kursaklarında kalanlardır. Katiller; 400 vekil alamadıkları için ülkeyi iç savaşa sürükleyenlerdir. Katiller; yarattıkları terör ve dehşetin korkusuyla 1 Kasım seçimlerinden galip çıkmaya çalışanlardır. Katiller; aylardır Akrep’lerle, Toma’larla, tanklarla, toplarla ülkeyi kan gölüne çevirenlerdir. Amaçlarını biliyoruz. Amaçları; bizi korkutarak, bizi yıldırarak, bizi sindirerek on üç yıllık zulüm ve hırsızlık düzenlerini sürdürmeye çalışmaktır. Amaçları; Gezi İsyanı’ndan bu yana diktatörlüğe karşı direnen milyonlarca yurttaşın iradesini kırmaktır. Amaçları; halkın iradesine rağmen Kaçak Saray’daki iktidarlarını devam ettirmeye çalışmaktır. Emek, Barış ve Demokrasi Mitingimiz kana bulayanlara sesleniyoruz: Bütün vahşetinize, bütün şiddetinize, bütün katliamlarınıza rağmen eşit, özgür, demokratik bir ülkede bir arada yaşamı ve barışı savunmaktan vazgeçmeyeceğiz! Bizi korkutmaya, bizi yıldırmaya, bizi sindirmeye çalışanlara sesleniyoruz: Korkmayacağız, yılmayacağız, unutmayacağız ve affetmeyeceğiz! Döktüğünüz Kanda Boğulacaksınız! Ölen Arkadaşlarımızı Anmak, Faşist Katliamı Protesto Etmek İçin Yarından İtibaren Üç Gün Yastayız.12-13 Ekim Pazartesi-Salı Günleri Bütün Türkiye’de Grevdeyiz! Bütün Sendikaları, Bütün Meslek Örgütlerini, Bütün Siyasi Partileri, Örgütlü-Örgütsüz, Hangi Sendikanın Üyesi Olursa Olsun Bütün İşçileri-Bütün Kamu Çalışanlarını, İnsanlığa Sahip Çıkan Bütün Yurttaşlarımızı Katılmaya Çağırıyoruz!”

 

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2015, 18:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
yorumcu yorum
yorumcu yorum - 4 yıl Önce

chp ve hdp yanyana,hayaldi gerçek oldu

Sedef
Sedef - 4 yıl Önce

Devletten maaş alip katil devlet diye bagiranlar hakkinda sorusturma acilmasini istiyoruz...

Silivrili
Silivrili - 4 yıl Önce

Chp nin hdp ile is birligi icinde oldugu gorunmeye basladi sanki.

banner2758

banner2253

banner2588