banner3869

“Bütün Otobüsler İETT’ye Bağlı”

“İETT Silivri’den çekildi, Silivri Birlik taşıyacak” haberimiz üzerine İETT yetkilileri ile yaptığımız görüşmede “İETT’nin Silivri’den çekilme gibi bir durum söz konusu değil, aksine Hepsi İETT bünyesine giriyor. Yolcu bazlı değil km bazlı çalışacaklar artık. İBB Meclisi'nin, geçtiğimiz aylardaki oturumunda oy birliği ile aldığı kararla, İstanbul’da özel halk otobüsü sistemi kaldırılmıştı. İstanbul'daki toplu taşıma sistemini kökünden değiştiren sistemle, özel halk otobüsleri ve İstanbul ve Ulaşım A.Ş, İstanbul Otobüs A.Ş, İETT çatısı altında birleşti.” İfadelerine yer verildi.

banner3909

“İETT ADINA SEFER YAPACAKLAR”

Yeni sistemde tüm araçlara bilgisayarı ve takip sistemi takılacak. İETT, bütün otobüsleri online denetleyebilecek. Mobiett ve Atayol yazılım sistemiyle vatandaşlar da araç doluluklarını önceden görebilecek. Araç içerisinde yaşanan sorunlar anında İETT filo takip sistemine bildirilerek otobüse online bağlanılarak müdahale edilebilecek.

SERTİFİKALI ŞOFÖRLER GELİYOR

Yakin zamanda hayata geçirilecek İstanbul Ulaşım Akademisi ile özel halk otobüsü şoförleri akademik eğitim alacak. Sadece eğitimlerini tamamlayan şoförler otobüslerde çalışabilecek. Her şoföre belirli bir puan sistemi getirilecek. Vatandaş memnuniyeti, güvenli sürüş ve diğer teknik kriterler ile puanını yükselten şoförlere ilave ödüller verilecek. Vatandaştan yoğun şikayet alan, trafik güvenliğini ihlal eden, yolcuyu tehlikeye atan şoförler ise, berilli bir puanın altına düştüğünde artik otobüs şoförü olarak hizmet veremeyecek.

SERTİFİKALI ŞOFÖRLER GELİYOR

Yakin zamanda hayata geçirilecek İstanbul Ulaşım Akademisi ile özel halk otobüsü şoförleri akademik eğitim alacak. Sadece eğitimlerini tamamlayan şoförler otobüslerde çalışabilecek. Her şoföre belirli bir puan sistemi getirilecek. Vatandaş memnuniyeti, güvenli sürüş ve diğer teknik kriterler ile puanını yükselten şoförlere ilave ödüller verilecek. Vatandaştan yoğun şikayet alan, trafik güvenliğini ihlal eden, yolcuyu tehlikeye atan şoförler ise, belirli bir puanın altına düştüğünde artık otobüs şoförü olarak hizmet veremeyecek.

SÜBVANSİYON ÖDEMELERİ KALKACAK

İstanbul’da otobüslerinin 3 farklı işletim sistemiyle yönetilmesi ve özellikle özel halk otobüslerinin 76 ayrı dar bölgede çalışması nedeniyle, ihtiyaç olan bölgelere otobüs aktarılmasında zorluklar yaşanıyordu. Özel halk otobüsü esnafının gelir odaklı çalışması sebebiyle, zaman zaman yolcu kapma yarışları,  hat kavgaları yaşanıyor; araç bakım ve konfor hizmetlerinden kaçınmak zorunla kalınıyordu. Pandemi sürecinin zorlukları da bu sıkıntıları artırdı. İBB, bütün bu olumsuzlukları aşmak için İETT hariç, özel otobüslere 71 milyon lira sübvansiyon ve 11 milyon TL öğrenci abonman desteği yaptı.Yeni sistemle, sübvansiyon ödemeleri kalkarak otobüs sahipleri ve şoförlere hizmet alımı karşılığında gelir garantisi sağlanacak. Aylık ücretler, kilometre üzerinden İETT tarafından ödenecek. Esnafın gelir kaygısı ve bu kaygı nedeniyle yaşanan aşırı dolu otobüs görüntüleri, yolcu kapma yarışları ve bakımsız araç görüntüleri sona erecek. Böylece, tüm otobüslerin her ay ne kazanacağı belli olacak.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2021, 00:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
Melihşah ÖZEN
Melihşah ÖZEN - 1 hafta Önce

20 yaşında klimasız otobüslerle yapacaklar galiba bu hizmeti adam gibi metro metrobüs projesi hazırlayacaklarina Silivri birlik zorbaligina milleti esir etmeyi hizmet sayıyor İmamoğlu yiyen çok nasıl olsa

S.bal
S.bal - 1 hafta Önce

Silivri birlik çalışanların terbiyesizliklerine insanları esir ediyosunuz

K bolat
K bolat - 1 hafta Önce

Silivrinin terbiyesi eksik şoför ve hurda araçlarına kalacağız

Önder
Önder - 1 hafta Önce

Benim kanatim /BURADA KALİTEYİ İETT YÜKSELTMEZ/YÜKSELTEMEZ BURADA KALİTEYİ ARACLARDAKİ ÇALIŞAN PERSONEL (ŞÖFÖR) YÜKSELTİR İETT ÇALIŞAN ŞÖFÖR İLE ÖZEL HALK OTOBÜSLERİNDE ÇALIŞAN FARKLI BİR İŞMİ YAPIYOR İETT DE ÇALIŞAN İLE HALK OTOBÜSLERİNDE ÇALIŞANLARIN ALDIKLARI MAAŞLAR NEDEN FARKLI İBB İETT BUNUN İÇİN NE DÜŞÜNÜYOR BİR TARAF 5000 / 5500 ALIRKEN ÖZEL HALK OTOBÜSLERŞNDE ÇALIŞTIRILAN ŞÖFÖRLER 3500/3800 ALIYOR SAYIN İBB/İETT YETKİLİLERİ BUNUN BİLİNCİDE DEĞİLLERMİ SİZCE BU ŞEKİLDE İETT KALİTEYİ NASIL YÜKSETECK ŞÖFÖRLER BASKI ALTINDA YILDIRMA TAKTİĞİ AKLINIZA NE GELİRSE VAR BU HABERİ YAPARKEN BİRDE ŞÖFÖRLERİ DİNLEYİN DERİN BÜTÜN SORUMLULUK ŞÖFÖRE YÜKLENMİŞ NOT//İETT ŞÖFÖR AYRIMI YAPMAZSA İETT YADA ÖZEL HALK OTOBÜS ÇALIŞANI OLARAK İKİ TARAFIDA EŞİT TUTRSA İETT KALİTEYİ ARTIRIR BAŞKA TÜRLÜ ARTMAZ SAYIN İBB BAŞKANI EKREM BEY HALK OTOBÜSÜ ÇALIŞAN ARKADAŞLARIMIZ DA DİNLEYECEĞİNDEN BEN EMİNİM BU AYRIMCILIĞI DÜZELTECEĞİNİ DE BEKLİYORUZ

banner3944

banner3883

banner3974

banner3552

banner3197

banner3841