banner3088

Çevre Müdürlüğü’nden Gümüşyaka Göleti Açıklaması

Silivri Çevre Derneği’nin “Gümüşyaka’da bir gölet…Sorumlusu Yok” başlıklı basın bildirisine istinaden Silivri Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nden konuyla ilgili yapılan açıklama şu şekildedir;

Çevre Müdürlüğü’nden Gümüşyaka Göleti Açıklaması

“Silivri Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü olarak, gölet ile ilgili yaşanan sıkıntı kamuoyuna yansımadan önce bölge ile ilgili gelen şikâyetler üzerine harekete geçerek konuyu İSKİ yetkilileri ile görüştük. Yapılan görüşmelerde İSKİ yetkililerince 2004 yılında muhtarlıkla bir sözleşme imzalandığı ve 2014 yılına kadar Gümüşyaka Göleti’nin sorumluluğunun İSKİ tarafından Gümüşyaka Muhtarlığına verildiği tarafımıza bildirildi.

Gümüşyaka Mahallesi belediyemiz sınırları içinde olmasına rağmen, göletin 2004 yılında Gümüşyaka Muhtarlığı’na devredilmiş olması sebebiyle çiftçilerin gölet vanalarını kontrolsüz kullanmasına Silivri Belediyesi olarak cezai işlem uygulamamız söz konusu değildir.

Bölge çiftçilerinin göleti dolduran vanaları sulama amacıyla, kontrolsüz olarak kullandığını muhtarlığa bildirmemizin üzerine harekete geçen Gümüşyaka Mahalle Muhtarı Osman Başmaya da gereken uyarıları yaparak göletin tekrar eski haline döndürülmesiyle ilgili çalışmaları başlatmıştır. Muhtar, çalışmalar ile ilgili belediyemizden teknik destek de almaktadır. Müdürlüğümüzün böyle bir çevre olayına karşı ‘konu bizi ilgilendirmiyor’ şeklinde bir açıklama yaptığına yönelik iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Silivri Belediyesi olarak ilçe genelinde çevre bilincinin yayılması ve yaygınlaşması adına çalışmalarımıza hassasiyetle devam ettiğimizi belirtir, kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.”

 

 
Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2012, 12:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3205

banner3196

banner3550

banner3197