banner3088

Eğitim-Sen'den "öğretmenevi" tepkisi

Silivri Eğitim-Sen Temsilciliği bir basın açıklaması yaparak, öğretmenevlerinin kapatılmasına tepki gösterdi.

Eğitim-Sen'den
EĞİTİM-SEN TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA

Geçtiğimiz günlerde özelleştirilmesi gündeme gelen öğretmenevlerinin şimdi de kapatılması gündemdedir. Doluluk oranının az olduğu ve “kâr etmediği” gerekçesiyle kapatılmak istenen öğretmenevleri özellikle de taşrada öğretmenlerin konaklaması için önemli bir imkândır. Hiç bilmediği bir şehre yeni atanan bir öğretmene ya da yine aynı şekilde başka bir şehirde üniversite eğitimine başlayacak olan öğretmen çocuğuna ucuz barınma imkânı sağlayan öğretmen evlerinin kârlılık gerekçe gösterilerek kapatılması kabul edilemez.”

Öğretmenevleri yurdun dört bir yanında görev yapan öğretmenlere ucuz konaklama imkânı sağlanması gibi sosyal bir hedefe sahiptir ve bu hedef kâr amacı içermez. Buraların kapatılması/özelleştirilmesi kamusal yarar ilkesinin tamamen göz ardı edilmesi anlamına gelir. Öğretmenevlerinin mevcut eksikleri ve yetersizliklerini gidermek ve onları daha iyi koşullarda öğretmenin hizmetine sunmak yerine onların özelleştirilmesini ya da tamamen kapatılmasını savunmak toplumun ihtiyaçlarını yadsıyan bir yaklaşımdır.

Öğretmenevleri, öğretmenlerin kendi cebinden ödediği kesintilerle inşa edilmiş olup zaman içinde etkinlik ve niteliklerini kaybetmeleri bizzat iktidarın politikalarından kaynaklanmıştır. Neredeyse özelleştirilmiş ve herkesin kullanabildiği mekânlar haline gelmiştir. Bakanlık bütçesinden öğretmenevlerinin durumunun iyileştirilmesine dair ne kadar kaynak ayrılmıştır? Bu kaynak yeterli midir? gibi sorulara tatmin edici yanıtlar almadan öğretmenevlerinin bugün geldiği duruma gerçek bir açıklama getirmek mümkün olmayacaktır,. Çoğu öğretmenevi şehirlerin tam göbeğinde merkezi konumda yer almaktadır. Acaba bunların yer aldığı alanlar, binalar bir rant mantığı ile mi dönüştürülmek istenmektedir?

Silivri Öğretmenevi ile ilgili yaptığımız araştırmada alınan bilgiye göre 25/09/1984 tarihli tapu devir kaydında “Silivri Öğretmenlerinin kullanma ve yararlarım ası” koşulu ile Silivri Öğretmenler Yardımlaşma Demeği tarafından Milli Eğitim Bakanlığı Vakfına bağışlandığı tespit edilmiştir Konulan bu şerhten şunu anlıyoruz ki; Silivri Öğretmenevi öğretmenlerindir.

Sendikamız ve Silivri’de görev yapan tüm öğretmenlerimiz ve emekli öğretmenlerimiz öğretmenevinin kapatılmamasını ve yıllardır özveri ile hizmet sunan öğretmenevi personelinin mağdur olmamasını istiyoruz. Sendikamız öğretmenevlerinin getirildiği bu noktaya giden yolda, iktidarın her türlü ticarileştirme ve nitelik kaybına uğratma hamlesine karşı çıkmıştır. Öğretmenevleri öğretmenlerindir ve halkındır. Kapatılması, özelleştirilmesi, ticarileştirilmesine karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz 
Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2012, 16:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3196

banner3552

banner3197