banner3088

Erdoğan yeni başbakan adayını açıkladı

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "27 Ağustos'ta AK Parti'nin olağanüstü genel kurulunda aday olarak gelecek kişi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakan adayı da Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu" dedi.

Erdoğan yeni başbakan adayını açıkladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, başkanlığında son kez toplanan AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sona erdi. Başbakan Erdoğan, partililerle istişaresinin ardından genel merkezde düzenlediği basın toplantısında, genel başkan adayının Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu olduğunu açıkladı.
Başbakan Erdoğan, toplantıya Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile geldi. Salonda "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganları atıldı. Erdoğan, yaptığı açıklamada, "MYK kararlarının ülkemize, milletimize hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum" dedi.

Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Partinin ilgili kurullarında yapılan değerlendirmeler ve alınan kararlar Türkiye'nin en büyük siyasi hareketi ve hükümeti olduğu için sadece bir partiyi ilgilendirmiyor. Türk siyasetinin ve ülke yönetiminin de geleceğini ilgilendiriyor. Hatta AK Parti'de yaşanan gelişmeler tüm bölge ülkeleri ve dünya kamuoyu tarafından yakından takip ediliyor. Bu yüzden sadece partimizin değil ülkemizin de geleceğini ilgilendiren bu konuda kuyumcu titizliğiyle çok hassas bir çalışma yürüttük. Çok uzun istişarelerin ardından belli bir aşamaya gelmiş bulunuyoruz. Değerli kardeşlerim, partimizi kurduğumuzda 14 Ağustos 2001'de bir açıklamamız vardı. AK Parti bütün işlerini istişarelerle yapar. İstişareler neticesinde kararını alır ve onu uygulamaya koyar. Biz bugüne kadar bundan kaçınmadık, taviz vermedik. AK Parti Grubu, Merkez Karar Yönetim Kurulu, Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda, milletvekillerimizle istişarelerimizde arkadaşlarımızın görüş ve önerilerini aldık."

"Adayımızın belirlenmesinde gerçekten büyük bir zaman ayırdık" diyen Erdoğan, "Aldığımız her önemli kararda olduğu gibi, bu kararda da sokaktaki vatandaşımızdan partimizin en üst kuruluna kadar her kademede istişareler yaptık. Görüşleri, önerileri, eleştirileri not ettik. Bütün istişare kurullarında öne çıkan isimlerin her biri bizim için son derece değerli isimlerdir. Bu görevi yapacak ehliyete sahip çok sayıda aday çıkmıştır. Çok sayıda arkadaşımızı bu kutlu görev için önerildi" ifadelerini kullandı.

"SÜRECİ SUHULET İÇİNDE BELLİ BİR NOKTAYA GETİRDİK"
Süreci suhulet içinde, barış, dostluk ve kardeşlik hukuku içinde belli bir noktaya getirdiklerini belirten Erdoğan, "Çok şeyler yazıldı, çizildi. Ama mümkün olduğunca bunları duymadan götürmeye gayret ettik. Çünkü bu hareketin birliği her şeyin üstündedir. Partimiz bu tuzakların hiçbirine düşmedi. Asıl imtihan olağanüstü genel kuruldan sonra başlayacak. Bu teşkilat, yeni Genel Başkanı'na ve Başbakanı'na en güçlü şekilde sahip çıkacak, her aşamada yanında olacak, başarısı için her türlü fedakarlığı gösterecektir. Yeni Genel Başkan, ekip ruhuyla, takım oyunuyla ve ortak akılla yol yürüyecek ve AK Parti'nin bütünlüğünü her şeyin üstünde tutacaktır hiç şüphem yok" açıklamasında bulundu.

"3 DÖNEM KURALI BOZULMAYACAK"

İstişare süreçlerinde ortaya çıkan çok sayıda isim arasından elbette birini seçmek gerektiğini dile getiren Erdoğan, "Futbol oynadığım zamanlarda hocamız maça çıkarken şunu söylerdi; 'çocuklar kadro 18 kişi, ama sahaya çıkacak olan 11 kişi. 7 kişi yedek kulübesinde kalacak. Bu yedinin içinde ben 3'ünü değerlendireceğim o da maç esnasındaki performansa göre' derdi. Hepsiyle yürümek mümkün değil. Siyasetlerde bu kriterlerden ilki, üç dönem kuralıydı. 14 Ağustos 2001'de koyduğumuz bu kural bugüne kadar bozulmadı, inanıyorum ki bozulmayacak" dedi.
"Adayımız liyakat ve ehliyet gözetilerek belirlendi" diye konuşan Erdoğan, şunları kaydetti: "Parti kademelerinde yine çalış, mani yok. Bakın bakan yardımcılarımızın birçoğu bizim eski milletvekillerimiz. Büyükelçi olan arkadaşlarımız bile var. Bunların hepsi olabiliyor. Çalışmak isteyene alan bol. Ama parlamentoya giriş çıkışta biz tüzüğümüze bunu koyuverdik. Bir CHP, MHP bunu yapamıyor. Buyurun bunu yapın. Birisi 16-17 senedir çakılı duruyor. Birisi malum. Millet istemiyor bunu. Millet diyor ki başarısız olduğunda çekil. Bizim daha önce söylediğimizi muhalefet CHP’ye söylüyor. Biz ne dedik, birinci olamazsak genel başkanlığı bırakırız."

"27 AĞUSTOS'TA ADAYIMIZ DAVUTOĞLU"
Başbakan Erdoğan, "Bu büyük ve örgütlü teşkilat kendi içinden sadece bir kişinin seçilmesi gereken bir anda, o bir kişiyi de en sağlıklı şekilde belirlemiştir. 27 Ağustos'ta AK Parti'nin olağanüstü genel kurulunda aday olarak gelecek kişi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakan adayı da Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu" dedi. 

İHA

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2014, 19:53
YORUM EKLE

banner3205

banner3211

banner2250

banner3196