banner3088

İğneada’da Termik Santrala karşı eylemler sürüyor!..

Silivri Çevre Derneği Başkanı ve üyeleri İğneada, Beğendik Köyünde "Termik ve Nükleer Santral İstemiyoruz!" adlı bir çadır kampına destek oldu.

İğneada’da Termik Santrala karşı eylemler sürüyor!..

Konu ile ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

17 Kasımda İğneada, Beğendik Köyünde "Termik ve Nükleer Santral İstemiyoruz!" adlı bir çadır kamp düzenleneceğini duyunca Silivri Çevre Derneğinden Başkan Ali Korsan ve yönetim kurulu üyeleri Adem Akıncıoğlu ile Ertuğrul Akçaoğlu sabah erkenden İğneadaya doğru yola koyulduk.

İğneadalılar, Beğendik köylüleri, Trakyanın her köşesinden gelmiş çevreciler, dağcılar, bisikletliler ve motorsikletlilerden oluşan bir grup, termik santralın yapılmak istendiği yerde çadır eylemi yapıyor ve yapılmak istenen santralı protesto ediyorlar. Yüze yakın çadırda yaklaşık üçyüz kişi bu geceyi çadırda geçiriyorlar.

Öğle saatlerinden itibaren toplanmaya başlayan gruplar, sözde santral alanına çadırlarını kurdular. Sonra topluca çorba ve pilav yenildi.

Daha sonra İğneada Belediye Başkanının gelmesiyle, gruplar sınıra yürüyerek eyleme destek veren komşu Bulgar köylüleriyle buluşmak istediler fakat yetkililer buna izin vermediler. Bunun yerine yarın kumsalda sembolik bir protesto yürüyüşü yapılacak.

Akşam saat beşte sahilde büyük bir ateş yakıldı. Aynı saatte karşıdaki Bulgar köyü Rezova'da da büyük bir ateş ve meşaleler yakılarak Beğendik'deki eyleme destek verildi. Rezovalıların ateşi tam snırdaydı. Beğendikteki protestocular ise askeri bölge nedeniyle ateşlerini sınırdan yaklaşık iki kilometre uzakta yaktılar.

Dünyanın ender rastlanan harikalarından biri olan Longoz Ormanlarının (su basar ormanların) bulunduğu İğneada Yöresi daha önce sularının İSKİ tarafından İstanbula taşınması tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştı. Şimdi de Nükleer ve Termik santral yapılma tehlikesi ile karşı karşıya.

2500 hektar alanı kaplayan İğneada longozları, bu güne kadar yapılan araştırmalara göre, 27 tür ağaç ve ağaççık, 4'ü endemik olmak üzere toplam 671 tür bitki, 221 tür kuş, 50 tür memeli, 35 tür sürüngen, 310 tür böcek, 30 tür tatlı su balığı ve 20 tür ekonomik değeri olan deniz balığı türünün yaşam alanıdır.

İğneada longozları ve akarsuları üzerindeki tehdit, milyonlarca yıldır buradaki farklı ekosistemlerde varlığını sürdüren zengin, canlı yaşamla birlikte balıkçılığı ve bölge halkına yeni bir geçim kaynağı sağlayacak olan ekoturizmin gelişmesini de tehdit etmektedir.

İğneada'da bir nükleer santral ya da termik santral yapılmasına izin verilemez. Bu bir doğa cinayetidir. İğneada çevresindeki doğa harikaları kıskançlıkla korunmalıdır.

Türkiyenin termik santrallarla ya da nükleer santrallarla elde edilecek enerjiye ihtiyacı yoktur.

Bu Güneş, Bu Rüzgar Bize Yeter!

 
Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2012, 23:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3092

banner2834

banner2251