banner3088

İstanbul’un “mükemmel” plajları Silivri’de

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'nin plajlarında yaptığı analiz sonuçlarını Yüzme Suyu Takip sistemi adı verilen sitede yayınlamaya başladı. Silivri plajları İstanbul’un “mükemmel” halk plajına sahip olduğu belirtildi.

İstanbul’un “mükemmel” plajları Silivri’de

Verilere göre İstanbul'da aralarında Büyükada ve Kınalıada'nın da bulunduğu toplam 11 plajda denize girmek “Kötü” olarak değerlendirilirken, 10 plajda denize girmek “Mükemmel”, 60 plajda ise denize girmek “İyi” olarak derecelendirildi.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, yaz aylarının gelmesiyle Türkiye'nin halka açık tüm plajlarında analizlere gerçekleştirmeye devam ediyor. İl Sağlık Müdürlükleri tarafından belirlenen takvime göre yüzme sezonu boyunca yüzme alanlarından 15 günde bir su numuneleri alınarak Halk Sağlığı Laboratuvarlarında analizleri gerçekleştiriliyor. Analiz sonuçları, yüzenlerin maruz kaldıkları risk seviyesinin değerlendirilmesi, kirliliğin tespiti ve alınacak önlemlerin belirlenmesi için derecelendiriliyor. Mükemmel, iyi, kötü ve girilmesi yasak olarak değerlendirilen plajlardaki verilere vatandaşlar yuzme.saglik.gov.tr adresinden ulaşabiliyor.

İstanbul için yapılan değerlendirilmelerde ise 81 plaj incelenerek sonuçları gösteriliyor. Belirtilen sonuçlara göre İstanbul'da bulunan 11 plajda denize girmek “Kötü” olarak derecelendirilirken, 10 plajda denize girmek “Mükemmel”, 60 plajda ise denize girmek “İyi” olarak gösterildi.

İstanbul'da “Mükemmel” olarak belirtilen 10 plaj

Verilere göre Silivri'de Uyumkent Sitesi Önü, Semizkum Basınkent 4 Site önü, Semizkum çadır ve kamp yeri, Parkköy Sitesi önü, Baskent Sitesi önü olarak belirtildi. Büyükçekmece'de MimarSinan sahili, Tuzla'da ise Belediye Halk Plajı olarak belirtildi. Şile'de Uzunkum Plajı, Uzunkum Plajı (dere yanı) ve Halk Plajı "Mükemmel" olarak derecelendirildi.

İstanbul'da “Kötü” olarak belirtilen 11 plaj

Sitede Beylikdüzü'nde West İstanbul Marina plajı, Bakırköy'de Yeşilköy plajı, Beykoz'da Riva Elmasburnu plajı, "kötü" olarak nitelendirildi.

İstanbulluların sıkça tercih ettiği adalarda da deniz suyu analiz sonuçları kötü çıktı. Buna göre Kınalıada'da Su Sporları Klübü Önü, Vapur İskelesi, Büyükada Yörükali Plajı, Halk Koyu plajı, Aya Nikola Halk plajı, Su Sporları Kulübü önü, Nakıbey plajı ve Sedef Adası Halk plajı "kötü" olarak işaretlendi. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kamuran
Kamuran - 1 yıl Önce

Acaba bu ölçümler silivri kıyılarının kaç mil açığında yapılmış ki mükemmel çıkmış...ya insanların çoğu kıyıdan en fazla 60 bilemediniz 70 metre uzaklıkta yüzüyor,bu bu kısımlarda son derece pis....ya dalga geçiyorlar,yada ölçüm cihazlarında bi arıza var....'

İzzet yılmaz
İzzet yılmaz - 1 yıl Önce

Geçen yıl çok güzel oldu bu arıtma sistemi dedik bu sene kıyı we deniz mis gibi ter temiz . Silivride lodos olunca yosun yapar kuzey doğu we poyrazda asla kir pislik olmaz su berrak we çok temiz arıtmayı yapanların ellerine emeklerine sağlık 5yıl sonra büyük olasılık mavi bayrak olur kıyılarımız

caner
caner - 1 yıl Önce

büyük devletimiz yine bize şaka yapmış. neredeyse içme suyu gibi yapmış denizi.

Yigit
Yigit - 1 yıl Önce

Komik, cidden.

SIRADAKİ HABER

banner3196

banner3552

banner3197