banner3088

İşte AK Parti'nin yeni Başbakan adayı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Başkan ve Başbakan adayının Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu olduğunu açıkladı.

İşte AK Parti'nin yeni Başbakan adayı

Seçilmiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son kez başkanlık yaptığı AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından partinin genel başkan adayı belli oldu. Başbakan Erdoğan, MYK toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında 30 Ağustos'ta yapılacak genel kurulda AK Parti Genel Başkan adayının Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu olduğunu açıkladı.
5 gündür parti teşkilatı ve vekillerin eğilimini değerlendiren Başbakan Erdoğan, istişare sonrası genel başkan adayının Ahmet Davutoğlu olmasına karar verildiğini kaydetti.

AHMET DAVUTOĞLU KİMDİR?
Türk dış politikasında yakından tanınan ve "Hoca" olarak bilinen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun özgeçmişi şöyle: "Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu 26 Şubat 1959'da Konya'da doğdu. Ortaöğrenimini İstanbul Erkek Lisesi'nde tamamladı. 1983–84 eğitim öğretim yılında Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Ekonomi bölümlerinden mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü'nde yüksek lisans, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde de doktorasını yaptı.
1990 yılında, Malezya International Islamic University'de yardımcı doçent unvanı ile çalışmaya başladı. Üniversitenin Siyaset Bilimi bölümünü kurdu ve 1993 yılına kadar bu bölümün başkanlığını yürüttü. 1993 yılında Doçentlik unvanını aldı. 1995–1999 yılları arasında Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yaptı. 1998–2002 yıllarında, Silahlı Kuvvetler Akademisi ve Harp Akademileri'nde misafir öğretim üyesi olarak ders verdi.
3 Kasım 2002 yılında yapılan genel seçimlerin ardından 58. Cumhuriyet Hükümeti döneminde, Başbakan Başmüşavirliği ve Büyükelçilik görevine atanan Davutoğlu, 59. ve 60. Cumhuriyet Hükümetleri döneminde de bu görevlerini sürdürdü. 1999–2004 yılları arasında Profesör unvanı ile Beykent Üniversitesi'nde, üniversite yönetim kurulu üyeliği, senato üyeliği ve Uluslararası İlişkiler bölümü başkanlığının yanı sıra, Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde de misafir öğretim üyeliği yaptı.
Dış politika konusunda Türkçe ve İngilizce kaleme aldığı çok sayıda eseri bulunmaktadır. Ayrıca eserleri Japonca, Portekizce, Rusça, Arapça, Farsça ve Arnavutça başta olmak üzere çeşitli dillere tercüme edildi. 1 Mayıs 2009 tarihinde 60'ıncı hükümetin Dışişleri Bakanı olarak atandı. Evli ve dört çocuk babası olan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu İngilizce, Almanca ve Arapça bilmektedir."

DAVUTOĞLU'NUN EŞİ KADIN DOĞUM UZMANI SARE DAVUTOĞLU
2009 yılında Dışişleri Bakanlığı görevine getirilen Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu, kadın doğum uzmanı olarak görev yapıyor. Eşiyle 30 yıl önce Ahmet Davutoğlu yüksek lisans yaparken evlendi. O dönem Sare Davutoğlu da tıp fakültesindeki eğitimini sürdürmekteydi. Davutoğlu'nun Sefure, Meymune, Hacer Bike ve Mehmet adında dört çocuğu var. En büyük kızı Sefure, Yıldız Holding'in kurucusu Sabri Ülker'in 3. torunu Ahmet Özokur ile ortanca kızı Meymune ise İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Dursun Topçu'nun oğlu Talha Topçu ile evli. Sare Davutoğlu aynı zamanda Başbakan Erdoğan'ın kız kardeşi Vesile İlden'in de yakın dostu.  

İHA

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2014, 19:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa acem
mustafa acem - 6 yıl Önce

Basbakanlik yakisir basarilar dilerim

banner3205

banner3211

banner2250

banner3196