banner3088

Kadın Komandolar Geliyor!

Jandarma, bünyesindeki 828 olan kadın subay ve astsubay sayısını 8 binin üzerine çıkaracak. Kadın subaylara komando eğitimi verilecek.

Kadın Komandolar Geliyor!

Kara Fatma, Şerife Bacı, Gördesli Makbule, Emir Ayşe, Onbaşı Halide gibi Kurtuluş Savaşı'nda kritik görevler üstlenen kadınlar, bu kez Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde terörle mücadele başta olmak üzere bir çok alanda ön saflarda olacak. Jandarma Genel Komutanlığı, bünyesindeki 828 olan kadın subay ve astsubay sayısını 8 binin üzerine çıkaracak.

100 ADAYDAN 10'U KADIN OLACAK

Edinilen bilgilere göre Jandarma Genel Komutanlığı, birliklerinde erkek-kadın dengesini sağlamak ve kadınlara da terörle mücadele başta olmak üzere her sahada görev vermek için harekete geçti. Kadınların Jandarma Genel Komutanlığı'ndaki personel sayıları tüm personel içinde şu an yüzde 1 oranında. Jandarma bünyesinde 52'si subay, 776'sı astsubay, 828 kadın asker görev yapıyor. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin'in talimatıyla 2018'den itibaren tüm Jandarma personeli içinde kadın subay ve astsubayların oranı yüzde 10'a çıkarılacak. Bu kapsamda Jandarma personeli alım duyurularında başvuran her 100 adaydan 10'u kadın olacak.

ERKEKLER AYNI KOMANDO EĞİTİMİ

Kadın subay ve astsubaylar, erkeklerle aynı komando eğitiminden geçirilecekler. Belirlenen tarihler arasında komando eğitimi için kampa alınacak kadınlar ağır atış ve tatbikat eğitimi alacak ve göreve başladıkları andan itibaren de Doğu ve Güneydoğu gibi iklim ve yaşam koşulları zorlu bölgelerde de tüm yasadışı eylem ve faaliyetlere karşı hizmet gösterecek. Kadın Jandarma erlerinin önemli görevlerinden birini de terör örgütleriyle mücadele oluşturacak. Bu amaçla ilk kadın jandarma komando bölüğü eğitimini aldı. Kırşehir Kaman'da eğitimden geçirilen komandolar Jandarma Genel Komutanlığı'nın belirlediği noktalarda görevlerini almaya başladılar.

(Kaynak: Milliyet)

YORUM EKLE

banner3205

banner3196

banner3549

banner3212