banner3088

Kandemir, suç duyurusunda bulundu

Silivri Belediyesi Bağımsız Belediye Meclis Üyesi Yılmaz Kandemir bugün Silivri Adliyesi önünde bir basın açıklaması düzenleyerek Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar başta olmak üzere birçok Belediye Çalışanı ve CHP’li meclis üyeleri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Silivri Belediyesi Bağımsız Belediye Meclis Üyesi Yılmaz Kandemir bugün Silivri Adliyesi önünde bir basın açıklaması düzenleyerek Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar başta olmak üzere birçok Belediye Çalışanı ve CHP’li meclis üyeleri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.   

Silivri Belediyesi Bağımsız Meclis üyesi Yılmaz Kandemir bugün elinde yazışmalar ve dilekçelerle Silivri Adliyesi önünde bir basın açıklaması düzenledi. Kandemir, yapılan yanlışı Cumhuriyet Savcılığına da şikâyet dilekçesi olarak sundu. Kandemir basın mensuplarına yaptığı konuşmada şu ifadeler yer verdi;

Bugün savcılığa suç duyurusunda bulanacağım konularda çok fazla bilgim ve alakam yoktur. Fakat belediye meclis üyesi Nazif Konuk’un inşaatı hakkında aldığım duyumlar neticesinde araştırma yapmak zorunda kaldım. Yaptığım araştırmalar sonucunda, Nazif Konuk’un yaptığı inşaatta 6-7 konuda imar kanunlarına ve İBB plan yönetmeliklerine uygun olmayan işlemler tespit ettim. İlk olarak 12 Mart 2013 tarihinde Silivri Belediyesi’ne resmi dilekçeyle başvurarak bu inşaat hakkında bilgi istedim. Yedi-sekiz ay sonunda, İBB ve Silivri Belediyesi’yle yaptığım yazışmalar neticesinde, bu inşaata Silivri Belediyesi tarafından 2011 yılında verilen ruhsatının ve 2012 yılında verilen iskânının yine Silivri Belediyesi tarafından iptal edilerek mühürlenmesini sağladım. İlginç olan şu, Silivri Belediyesi tarihinde ilk defa, Belediye iki yıl önce vermiş olduğu ruhsatı ve bir yıl önce vermiş olduğu iskân belgesini iptal etmek ve bu inşaatı mühürlemek zorunda kaldı. İşin ilginç yönü işte bu, Bu durumu savcılığa suç duyurusunda bulunup bulunmama konusunda onbeş günden bu yana çok düşündüm. Sonuç olarak suç duyurusunda bulunma kararı aldım. Ama şunu söyleyeyim: Çok üzgünüm. Böyle olmasını istemezdim. Belediye meclisi üyesi olmam münasebetiyle, yani hemşerilerimizin bana vermiş olduğu oylara ihanet edemezdim. Etmedim de… Suç duyurusunda bulunmamın birinci nedeni budur. İkinci nedeni ise bundan sonra Silivri Belediyesi’nde bu konularda imza atan memur, müdür, başkan yardımcısı ve belediye başkanları, imza atarken dört-beş defa düşünerek imza atacaklardır ve bu şekilde yanlışlıklara da, usulsüzlüklere de mahal vermeyeceklerdir. Ve her hemşerimize imar konularında ve diğer konularda eşit ve adaletli davranacaklardır diye düşünüyorum. Şöyle ki: Silivri’den bir hemşerimiz dairesinin balkonunu pvc ile kapatsa veya çatı katında iki tuğla yerine üç tuğla koymaya kalkışsa, Belediye Kaçak Yapı Birimi bunu tespit ederek, bu kişi veya kişilere encümenden imar para cezası keser ve yapılan fazlalıkları da yıktırır. Tabii ki kanunlara uygun olarak yapılması gereken budur. Buna bir itirazım olamaz. Ama bu konuda inşaat sahibi kişinin belediye meclis üyesi olması nedeniyle, bu kişinin inşaatında yapmış olduğu imar ve yönetmelik hatalarını görmezlikten gelmek bence büyük bir haksızlık ve adaletsizliktir. Bu kişinin meclis üyesi olarak kendi inşaatlarında usulsüzlük yapması ve belediyede birilerinin buna göz yumması hemşerilerimiz arasında eşitsizlik ve adaletsizlik yaratmaktadır. Bugün benim bu konu hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmam, Silivri siyaseti ve belediyeyle ilgili milat olacağına inanıyorum. Bugünden sonra Silivri’de temiz siyaset, temiz ve dürüst belediyecilik konusunda herkes daha dikkatli olacak ve çok daha az hata yapacaktır diye umuyorum.

Kandemir’in şikâyet ettiği isimler

Kandemir’in savcılığa verdiği dilekçede şikayetçi olduğu isimler ise şu şekilde: Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, CHP’li belediye meclis üyeleri Nazif Konuk, Rafet Keskin, Belediye başkan yardımcıları Emine Tarin, Ayhan Otlatıcı, Belediye çalışanlarından Deniz Bayraktar, Selma Can, Serdar Yaman, Sevgi Hekimoğlu, Mustafa Öztürk, Evren Bucan, BMM Yapı Denetim Firmasından çalışan Filiz Ölçer, Murat Turan, Orhan Acartürk, Necattin Çakır, Aslıhan Uysal, Ali Nail Güçlü, Veli Uysal, Başak Hayta.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2013, 00:09
YORUM EKLE

banner3205

banner3196

banner3549

banner3212