banner3088

Kocasakal: 'Avukat ve barolara olan güven, yargıya olan güvenden fazla'

İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal ve 9 baro yöneticisinin Silivri Adliyesi’nde görülen davasında karar çıkmadı.

Kocasakal: 'Avukat ve barolara olan güven, yargıya olan güvenden fazla'
 Ümit Kocasakal, “Avukat ve barolara olan güven, yargıya olan güvenden fazla” dedi. İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal ve 9 baro yöneticisi hakkında açılan davanın görülmesine Silivri Adliyesi’nde devam edildi. Öğleden sonra tamamlanan duruşma sonrası karar çıkmazken, mahkeme24 Şubat tarihine ertelendi. Basın mensuplarına açıklama yapan İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal, “Biz açıkçası bugün karar almaya geldik. Beraat ya da mahkumiyet kararı verilsin istedik. Toplanacak hiçbir delil yok. Tek delil var, mahkeme salonundaki konuşmam. İfademizi verdik, savunmamızı yaptık. Araştırılacak hiçbir hususta yok. Buna rağmen öğleden önce biz mahkemeden ısrarla sayın savcının mütalaasını vermesini talep ettik. Onlarda öğleden sonraya bıraktılar.

Yapacak bir şey yok. Bu davada biz yargılanmıyoruz. Bu davada yargı kendi kendini yargılıyor ve yargı kendisi ile ilgili bir hüküm verecek. Biz de o hükmü merak ediyoruz. Bir türlü o hükmü veremediler. 24 Şubat’a ertelendi. 24 Şubat’ta umarım bir karar çıkar. Tabii Türkiye’nin içinden geçtiği yargı ile ilgili çok ciddi sıkıntıların endişelerin olduğu bir ortamda bugün bir kararın çıkması çok doğru olurdu. Şunu da söyleyeyim. İşte baroların avukatların önemi buradadır. Bugün Türkiye’de hukukun sigortası yargıdan ziyade artık avukatlar ve barolardır. Bugün güven bakımından vatandaş arasında bir araştırma yapın avukat ve barolara olan güven, yargıya olan güvenden fazladır.

Bence yargının oturup bunun üzerine düşünmesi lazım. ‘Biz niye bu güveni kaybettik’ diye. Ne çarpıcıdır ki; baro ve avukatlar herkese lazım, bugün yürütmenin yargıya karşı saldırısı ve meydan okumasında o yargıyı ve o yargının bağımsızlığını yine biz savunuyoruz. Çok çarpıcı değil midir ki bugün ‘o savcıyla işimiz daha bitmedi’, ‘HSYK gününü görecek’, ‘Danıştay’a ne yapacağımızı göreceksiniz’ ifadeleri hala çok açık bir vaziyette kullanılabiliyorken ve bunları ‘elimde olsa yargılarım’ ifadeleri hala söylenebiliyorken bunlar bizim yargılandığımız 277. maddede ‘Yargı görevi yapanı etkilemeyi teşebbüs’ olmuyorsa, biz bu suçtan yargılanıyorsak söyleyecek hiçbir şey kalmıyor” dedi.

Yargılanmaktan çekinmediklerini söyleyen Kocasakal, “Çünkü biz ne yaptığımızı da ne yapmadığımızı da çok iyi biliyoruz. Tarihin öyle dönemleri vardır ki gerçekten yargılanmak bir onur verir. Bir madalyadır. Bu madalyayı hepimiz taşıyoruz. Biz bundan onur duyuyoruz. Böyle bir ortamda Hukukun üstünlüğünü savunduğumuz için yargılandığımızdan dolayı. Bizimle ilgili gerçek hükmü kamu vicdanı kamuoyu ve tarih verecek gerisi bizim için bir ayrıntıdır. O ayrıntıyı da hep beraber göreceğiz. Biz son nefesimize kadar her durumda hukukun üstünlüğünü yargının bağımsızlığını korumaya insan haklarını korumaya bu yolda da mücadele etmeye devam edeceğiz. Hiç bir şey hiçbir erteleme hiçbir yargılama bizi bu yoldan döndüremez. Bütün toplumun teminatı da bizleriz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2014, 13:14
YORUM EKLE

banner3205

banner3211

banner2250

banner3196