banner2836

Mahkumlara yılbaşı müjdesi

Adalet Bakanlığı, yılbaşı dolayısıyla kapalı ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlü ve tutuklulara açık görüş yaptırılacağını bildirdi.

Mahkumlara yılbaşı müjdesi
Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, kapalı ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlü ve tutuklulara açık görüşün yaptırılacağı ifade edildi. Açık görüş sürelerinin Adana E Tipi, Alanya L Tipi, Ankara 1 ve 2 No'lu L Tipi, Antalya E ve L Tipi, Aydın E Tipi, Bakırköy Kadın Kapalı, Balıkesir L Tipi, Bursa E Tipi, Çorum L Tipi, Denizli D Tipi, Diyarbakır E Tipi, Gaziantep E Tipi, Hatay E Tipi, İzmir-Buca Kapalı, Kayseri, Konya E Tipi, Maltepe 1, 2 ve 3 No'lu L Tipi, Mersin E Tipi, Metris 1 No'lu T Tipi, Osmaniye T Tipi, Silivri 2, 3, 6, 7 ve 8 No'lu L Tipi, Uşak E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklulara 2-3-4-5-6 Ocak 2012 tarihlerinde olmak üzere 5 gün, diğer bütün ağır ceza merkezi ve müdürlük teşkilatı bulunan bağlı kapalı ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklulara 2-3-4 Ocak 2012 tarihlerinde olmak üzere 3 gün, müdürlük teşkilatı bulunmayan bağlı kapalı ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklulara da, Cumhuriyet Başsavcılıklarının görüşü alınarak kurum tarafından belirlenecek bir günde yapılmak suretiyle 2-3 Ocak 2012 tarihleri arasında 2 gün süreyle yapılacağı kaydedildi. Açıklamada, "Sayıları ve konumları değerlendirilmek suretiyle, adli suçlardan hükümlü ve tutuklular ile örgütlü suçlardan hükümlü ve tutuklular için ayrı gruplar oluşturulup, her grubun görüş günleri ve saatleri Cumhuriyet başsavcılıkları ile kurum idareleri tarafından tespit edilecektir. Bu grupların, aynı zamanda ve aynı görüş mahallinde birlikte bulundurulmaması sağlanacaktır" denildi.

Kınama cezası dışında disiplin cezası almış ve bu cezası kaldırılmış hükümlü ve tutukluların açık görüşten yararlanamayacağı, hükümlü ve tutukluların belgelendirmek suretiyle sadece anne, baba, eş, çocuk, torun, büyükanne, büyükbaba ve kardeşleri ile görüştürüleceği belirtildi. Hükümlü ve tutuklular ile görüşmek isteyen kişilerin, akrabalık durumlarını nüfus idarelerinden veya ilgili konsolosluklardan verilen resmi belgeler ile ispatlamaları gerektiği ifade edilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"Ancak anne, baba, eş, çocuk, torun, büyükanne, büyükbaba ve kardeşi olmayan hükümlü ve tutukluların, üçüncü dereceye kadar olan akrabalarından en çok üç kişiyle, önceden haber verilmesi ve belgelendirilmesi kaydıyla görüşme yapmaları sağlanacaktır. Ancak bu fıkra hükmü, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükümlüler hakkında uygulanmayacaktır. Hükümlü ve tutuklu sayısının, verilen açık görüş günü sayısına bölünmesi suretiyle görüş gününe kadar gruplar oluşturulacaktır.

Her grubun görüş günü ve saatleri, ailelerine bildirilmek üzere hükümlü ve tutuklulara tebliğ edilecek; hazırlanan program, ayrıca koğuşlara ve ziyaretçilerin görebileceği uygun yerlere asılmak suretiyle her ziyaretçinin, ziyaret gününde ceza infaz kurumuna gelmesi sağlanarak, izdiham önlenecektir. Her grubun açık görüşü bittikten sonra, görüş yerinde bulunan hükümlü ve tutuklular, görevliler nezaretinde dikkatli bir şekilde arandıktan sonra koğuş ve odalarına götürülerek burada sayılacak; kimlikleri fotoğraflı belgelerle kontrol edildikten ve grup mevcudunun tam olduğunun anlaşılmasından sonra, ziyaretçilerin kurum dışına çıkmasına izin verilecektir. İzdihamı, firar ve karışıklıkları önlemek, disiplin ve düzeni sağlamak için Cumhuriyet başsavcılığı ve kurum yönetimi, zabıta ile işbirliği yaparak gerekli her türlü önlemi alacak; görüş mahallinde yeteri kadar dış güvenlik görevlisi gözlemci olarak bulundurulacaktır. Açık görüşler, ceza infaz kurumunun oda ve eklentileri dışında, bu iş için ayrılmış özel bölümünde, bulunmadığı takdirde, ceza infaz kurumu müdürünün uygun göreceği yerde yaptırılacaktır. Açık görüşler, görüş süresi yarım saatten az ve bir saatten fazla olmamak kaydıyla, 09.00-17.00 saatleri arasında yaptırılacaktır.

Ziyaret süresi, görüşmenin fiilen başladığı andan itibaren işleyecektir. Bu ziyaretin, aynı haftada yapılması gereken ve önceden belirlenen kapalı görüş veya aylık açık görüş günü ile çakışması halinde, hükümlü ve tutukluların yazılı talebine göre kapalı görüş, aylık açık görüş veya Hükümlü ve Tutukluların Ziyaret Edilmeleri Hakkında yönetmeliğin 15 inci maddesi uyarınca Yılbaşı münasebetiyle verilen açık görüş yaptırılacaktır. Belirtilen gün ve saatler dışında görüş yaptırılmayacak; bir defa görüş yapan hükümlü ve tutuklular ile ziyaretçilere, herhangi bir nedenle ikinci defa izin verilmeyecektir. Kamuoyunda yanlış anlaşılma, tartışma ve polemiklere neden olduğundan kapalı ceza infaz kurumlarında açık görüşü izlemek, röportaj yapmak, görüntülemek veya fotoğraf çekmek üzere başvuruda bulunan yazılı ve görsel basın kuruluşları ile mensuplarına izin verilmeyecektir." 

İHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2786

banner2835

banner2251

banner2588