banner3088

Sağlık Çalışanları Şiddeti Protesto Ettiler

İstanbul Tabip Odası Silivri Temsilciliği öncülüğünde başta Samsun'da görevli Dr. Aynur Dağdemir'in öldürülmesi olmak üzere sağlık çalışanları ve kadına yönelik şiddet olaylarını protesto etti.

Sağlık Çalışanları Şiddeti Protesto Ettiler
Silivri Devlet Hastanesi Acil girişi önünde bir araya gelen sağlık çalışanları geçtiğimiz günlerde Samsun’da Dr.Aynur Dağdemir’in sekreterini korumak isterken bıçaklanarak öldürülmesini protesto etti. Sağlıkta şiddetin son bulmasını isteyen çalışanlar, yasal düzenlemenin bir an evvel çıkarılmasını istediler.
İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Fethi Bozçalı tarafından okunan basın açıklaması okundu. Türkiye’nin birçok noktasında eş zamanlı olarak yapılan basın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı;
Dr. Kamil Furtun bundan beş buçuk ay önce Samsun'da, çalıştığı hastanede öldürülmüştü. Bizler, Dr. Kamil Furtun cinayetinin 24 Kasım 2015 Salı günü Samsun'da yapılacak duruşmasını bekliyorduk. Ne yazık ki 19 Kasım 2015 Perşembe günü, gene Samsun'dan bir başka cinayet haberi geldi. Kadın doğum uzmanı Dr. Aynur Dağdemir, birlikte çalıştığı kadın sağlık çalışanına yönelik şiddeti önlemeye çalışırken, kadına yönelik şiddetin kurbanı oldu ve vahşice öldürüldü. Öncelikle acılı ailesine, çalışma arkadaşlarına ve sevenlerine baş sağlığı diliyoruz. Bir kadın, bir sağlık çalışanı Dr. Aynur Dağdemir'in öldürülmesi nedeniyle tüm kadın ve sağlık örgütleri olarak isyandayız. Bu defa bir meslektaşımızı hem "kadın cinayeti” hem de "sağlık çalışanına şiddet” kapsamında kaybetmiş durumdayız. Acı kaybımızdan bu iki önemli toplumsal sorunu çözmek için adım atmayanlar sorumludur. Yetkililer ve yargı, kadın cinayetleri her gün yaşanan en somut sorun iken, yaşam hakkı ihlallerini durdurmak yerine failleri cezasız bırakıyor. Dr. Aynur Dağdemir'in failine cebine bıçak alarak hastane ortamına girme cesareti kazandıran, son dönemde buluşmaya cebinde bıçakla gidip kadın öldürenlere verilen ve toplum vicdanını yaralayan "tutku indirimi”, "saygınlık indirimi” gibi ceza indirimleridir. Meslektaşımız, çalışma arkadaşı bir kadına yönelen erkek şiddetini durdurmaya, bir kadının hayatını kurtarmaya çalışırken öldürüldü, bu bakımdan olay tam bir kadın cinayetidir. Ancak aynı zamanda, onun çalıştığı ortamda, görevinin başındayken şiddet sonucunda hayatını kaybetmiş olması, sağlık çalışanına şiddetin geldiği son aşamayı ortaya koyuyor. Yaşam kurtaran yerde; hastane ortamında yaşamını kaybeden meslektaşlarımıza bizi bu defa başka yakan bir acı daha eklendi. Sağlıkta dönüşüm projesinin yarattığı açmazlar nedeniyle hekime yönelik şiddet artmış durumda. Bu konuda da yetkililer adım atmıyor; Dr. Ersin Aslan'ın, Dr. Kamil Furtun'un adlarını hastaneye vermekle sorun çözülmüyor, hekim cinayetleri devam ediyor. Dr. Aynur Dağdemir'in öldürülmesini, kadına ve sağlıkçıya yönelik şiddeti protesto etmek için 23 Kasım 2015 Pazartesi günü yakalarımıza Dr. Aynur Dağdemir'in fotoğrafını ve siyah kurdeleler takacağız. Sağlık alanında kamu otoritesi olan Sağlık Bakanlığı'nın bu konuya gereken önemi vermesini, hekime ve kadına şiddeti önleme konusunda topluma yapıcı bir mesaj vermesini arzu ediyoruz.24 Kasım 2015 Salı günü ise bütün kadın ve sağlık örgütleri olarak Türkiye çapında eylemler düzenleyeceğiz.Sabah saat 08.30'da hastanelerin, sağlık kuruluşlarının bahçelerinde toplanıp Dr. Aynur Dağdemir için saygı duruşunda bulunacağız. Sağlık Bakanlığı'nı bu etkinliklerimizi kolaylaştıracak düzenlemeler yapmaya ve destek olacak mesajlar yayınlamaya davet ediyoruz. Aynı gün öğlen saatlerinde illerde belirleyeceğimiz toplanma noktalarından "KADINA VE SAĞLIKÇIYA YÖNELİK ŞİDDET SONA ERSİN!” pankartlarıyla yola çıkarak illerde belirlenecek noktalara yürüyüp siyah çelenk bırakacağız.


Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2015, 19:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3092

banner3205

banner3197

banner3153

banner3196