banner3088

Selimpaşa Höyüğü koruma altına alınıyor

‘Antik Kentler’ Koruma Altında İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi; Avcılar, Küçükçekmece ve Silivri’deki 3 Antik Kent ile Yarımburgaz Mağarası ve Selimpaşa Höyüğü’nün koruma amaçlı planlarını onayladı

Selimpaşa Höyüğü koruma altına alınıyor

Arkeolojik kazıların ve envanter çalışmalarının yapıldığı tarihi alanlar İstanbul’un tarihini derinlere taşıyacak. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın sık sık bahsettiği ve şehrin tarihini 15 bin öncesine götüren Yarımburgaz Mağaraları ile Selimpaşa Höyüğü ve Avcılar, Küçükçekmece, Silivri’deki 3 antik kent koruma altına alındı. Bu bölgelerin “1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planları”, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 10 Mayıs 2011 günkü toplantısında onaylandı. İlgili raporlar, İstanbul Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun bu arazileri SİT alanı olarak tescilleyen kararı doğrultusunda kabul edildi. 

Kabul edilen raporlarla; Avcılar İlçesi, Ispartakule- Spradon Antik Kenti 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı, Küçükçekmece İlçesi, Rhegion Antik Kenti 1. ve 2. Derece Arkeolojik Sit Alanı, Silivri İlçesi, Merkez Kentsel Sit Alanı- Selymbria Antik Kenti Nekropolu 3. Derece Arkeolojik Sit Alanı ile Avcılar, (Yarımburgaz Mağarası Baruthane ve Resneli Çiftliği Osman Mevkii) 1. ve 3. Derece Arkeolojik Sit Alanı ve Silivri İlçesi, Selimpaşa Höyüğü 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı’nı koruma altına alınmış oldu. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı Sefer Kocabaş, raporların kamu kurum ve kuruluşları ile üniversiteler, meslek odaları ve özel kurum ve kuruluşlardan plana yönelik görüşleri doğrultusunda hazırlandığını, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun görüşleri doğrultusunda onaylandığını söyledi. Koruma altına alınan bölgelerin hepsinin geçmiş tarihlerde medeniyetlerin yaşadığı ve tarihi yapıların olduğu yerler olduğunu vurgulayan Sefer Kocabaş, “Söz konusu alanlar bu kararlar doğrultusunda korunacak. Kararlar yapılan arkeolojik çalışmalar ve bilimsel değerlendirmeler sonucunda alındı. 

Bu bölgelerde korunacak ne varsa varsa tamamı tespit edildi. Yapıların envanteri çıkartıldı” dedi. Daha sonraki süreçte Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararları doğrultusunda tarihi yapıların ortaya çıkartılabileceğini ifade eden Sefer Kocabaş, “Yeni bir düzenlemeye gidilerek o dönemin yaşam biçimi tekrar canlandırılabilir. Gezinti alanları oluşturulabilir. Mesela bir tiyatro binasının yaşatılması gerekiyorsa o bina aslına uygun bir biçimde restore edilir. Günümüzde nasıl, hangi fonksiyonlarla birlikte kullanılması gerektiğine dair karar verilir. Bütün bu alanlarla ilgili projelere Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Koruma Kurulu ile birlikte karar verilir” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3205

banner3196

banner3552

banner3212