banner3279

Silivri Er Meydanı Nefes Kesti

Silivri Belediyesi Kavaklı Yenici Mehmet Yağlı Güreşleri bu yıl da ilgiyle izlendi. 13 kategoride 500’e yakın güreşçinin katıldığı müsabakalarda Başpehlivanlığı Mehmet Yeşil kazandı.

Silivri Er Meydanı Nefes Kesti
Silivri Belediyesi’nin bu yıl 13. sünü düzenlediği Kavaklı Yenici Mehmet Yağlı Güreşleri her yıl olduğu gibi bu yıl da nefes kesti. Silivrililerin ve güreş ağalarının da yoğun ilgi gösterdiği güreşlere, Çetin Ceylan güreş ağalığı yaparken, müsabakalarda Başpehlivanlığı Mehmet Yeşil kazandı. 13 kategoride 500’e yakın güreşçi yarıştığı yağlı güreşlere katılan herkese birçok ikramda bulunuldu. Güreşlere Beylikdüzü Kaymakamı Mesut Demirkol, Beşiktaş Kulübü Asbaşkanı Levent Erdoğan, CHP Silivri İlçe Başkanı Suna Göçengil, İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, MHP Teşkilat Başkanı Zafer Yalçın, meclis üyeleri, başkan yardımcıları, oda başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.
 
MEZAR ZİYARETLERİ YAPILDI
Kavaklı’da güreşleri başlatan eski Belediye Başkanı Hasan Geyiktepe, 2014 yılı güreş ağası Lütfü Arıcıoğlu ve Kavaklı Yağlı Güreşlere ismini veren Pehlivan Yenici Mehmet, güreşler öncesinde mezarları başında ziyaret edildi. Her yıl olduğu gibi bu yıl da güreşler öncesinde, 2012 yılında Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar tarafından yaptırılan Yenici Mehmet heykeline çelenk bırakıldı.
 
IŞIKLAR: “BİZİ BİZ YAPAN DEĞERLER GELENEK VE GÖRENEKLERİMİZ”
Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Kavaklı güreşlerinde; “Güreşimiz, milli ve manevi duygularımızın yükseldiği, bizi onurlandıran bir etkinliğimiz. Orta Asya’nın topraklarında Anadolu’da yeşeren ve yüzyıllardır barış içinde, huzur içerisinde yaşarken yarattığımız, demlendirdiğimiz geleneğimizin burada 13.sünü tekrar ediyor olmaktan onur duyuyorum. Öncelikle bu geleneği devam ettiren Yenici Mehmet ailesine şükranlarımı sunuyorum. Bizim eski belediye başkanımız sevgili ağabeyimiz Hasan Geyiktepe’ye de Allah rahmet eylesin diyoruz. O ne amaçla başlattıysa, ne düşündüyse başlatırken, biz de bu geleneği aynı kararlılıkla yaşatma gayret edeceğiz ve özen göstereceğiz. Bugün çok zor günler geçiriyor olabiliriz ama bunları atlatacak olan, üstesinden gelecek olan ruh işte buralardan geçiyor. Müziğinde, karşılamasında, alayında, kınasında, düğününde, askere uğurlarken, kılığına kıyafetine, kültürüne, aklımıza gelen her yaşanmış birikim işte bizi millet yapan, bizi biz yapan değerlerin toplamıdır. Bu değerleri bizim elimizden almak isteyenlere, bizi yabancılaştırmak isteyenlere, düşmanlaştırmak isteyenlere hatta bölmek, parçalamak isteyenlere işte bu meydanlara çıkarak, kadın, erkek gönül birliği meydan okuyacağız. Bu memleket böyle büyük bir memleket. Bizler sonuna kadar, canımızı verme pahasına da olsa sahip çıkacağız. Beraberlik, ulusal bütünlük ve yarınlara umutla bakabilmek, çoluk, çocuğumuzun hayrına, onların refahına döşenecek taşlar, buralardan geçiyor. Birlik içerisinde, huzur içerisinde, barış içinde gelenek ve göreneklerimizi sonsuza kadar yaşatacağız” şeklinde konuştu.
 
CEYLAN YENİDEN SEÇİLDİ
Silivri Belediyesi Geleneksel Yenici Mehmet Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin Güreş Ağası olan Çetin Ceylan, bu yıl da yeniden ağa seçildi. Ağalık kupasını ve altın kemerini Başkan Işıklar’ın elinden alan Ağa Ceylan, protokol üyeleri ile birlikte objektiflere poz verdi.
 
BAŞPEHLİVAN MEHMET YEŞİL OLDU
Güreşlerde dereceye giren pehlivanlara ödülleri, protokol üyeleri ve güreşlere katılan güreş ağaları tarafından verildi. Dereceye giren pehlivanlara birçok kişi ve kuruluş tarafından da çeşitli ödüller verildi. Mehmet Yeşil, Silivri Belediyesi 13. Kavaklı Yenici Mehmet Yağlı Güreşleri’nde başpehlivanlığı kazandı.
 
SİLİVRİ BELEDİYESİ YENİCİ MEHMET YAĞLI PEHLİVAN
GÜREŞLERİ’NDE DERECEYE GİRENLER ŞU ŞEKİLDE;
 
Minik -1: Birinci; Yusuf Kırat, İkinci; Yunus E. Güral, Üçüncü Emirhan Taş, Üçüncü Hasan G. Doğan
Minik- 2: Birinci; Doğukan Toprak, İkinci; Gökdeniz Gündoğdu, Üçüncü; İsa Öztürk, Üçüncü Doğuş Duranbaş
Teşvik- 1: Birinci; Furkan Taş, İkinci; Berkay Örs, Üçüncü; Samet Yavan, Üçüncü; Batuhan Yıkar
Teşvik- 2: Birinci; Ahmet Enes Toker, İkinci; Mehmet Kırat, Üçüncü; Enes Yüksel, Üçüncü; Mert Yaşar
Tozkoparan: Birinci; Efe Kölebaş, İkinci Abdulsamet Erdoğan, Üçüncü Özgürcan Duman, Üçüncü Abdulrahman İğsen
Ayak: Birinci; Serdar Yıldırım, İkinci; Ömer Ağdaş, Üçüncü; Burakhan Ayyıldız, Üçüncü Abdulvasi Balta
Deste(Küçük): Birinci; Ramazan Sarı, İkinci; Serdar Bakaner, Üçüncü Selçuk Kılıçaslan, Üçüncü Samet Şahin
Deste(Büyük): Birinci; Mustafa Taş, İkinci; Selçuk Derviş, Üçüncü Semih Arslan, Üçüncü Mert Altın
Küçük Orta Küçük Boy: Birinci Yıldıray Akın, İkinci Şafak Yanık, Üçüncü Tunahan Özgül, Alihan Özbek
Küçük Orta Büyük Boy: Birinci Emre Gürbüz, İkinci Kağzım San, Üçüncü Yiğit Yılmaz, Oğuzhan Tekmen
Büyük Orta: Birinci Semih Turgut, İkinci Ender Akdiş, Üçüncü Burak Kaya, Üçüncü Yavuz Kocaer
Başaltı: Birinci Abdülhamit Altın, İkinci Yusuf Tatlı, Üçüncü Mustafa Yenisancak, Üçüncü Ercan Gençdoğan
Baş: Birinci Mehmet Yeşil, İkinci Güngör Ekin, Üçüncü Gökhan Arıcı, Üçüncü Fatih Atlı
 
Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2016, 16:47
YORUM EKLE

banner3205

banner3212

banner2252

banner3196