banner3088

Silivri,Velingrad ile kardeş oldu

Silivri Kaymakamı Salih Keser, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar ve beraberindeki heyetin Bulgaristan’a yaptığı ziyarette Silivri Belediyesi ile Velingrad Belediyesi, Akören Köyü ile de Draginovo Köyü arasında kardeş şehir protokolü imzalandı.

Silivri,Velingrad ile kardeş oldu

Bulgaristan- Türkiye arasındaki dostluk ilişkilerini güçlendirmek, iki ülke arasında kültür-sanat, ekonomi ve sosyal alanlar arasındaki işbirliğini geliştirmek amacıyla Silivri Belediyesi ve Velingrad Belediyesi kardeş şehir oldu. Velingrad Belediye Başkanı Ivan Lebanov’un davetlisi olarak Bulgaristan’a giden Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar ve beraberinde bulunan Silivri Kaymakamı Salih Keser ile protokol heyeti, bölgeye dört günlük bir ziyaret gerçekleştirdi.

 

LEBANOV; “ZİYARETİNİZDEN BÜYÜK MUTLULUK DUYDUK”

Bulgaristan Velingrad Belediyesi Meclis Salonu’nda imzalanan kardeş belediye protokol imza töreni öncesi yapılan konuşmalarda dostluk ilişkileri dile getirildi. Velingrad Belediye Başkanı Ivan Lebanov; “Ülke ve dünya barışına, dostluğuna büyük katkı sağlayacağına inandığımız kardeşlik protokolünü imzalamak için ülkemize gelerek bizlere büyük mutluluk verdiniz. Bu kardeşliğin dosthane ilişkilerimizin ilk adımı olacağına inanıyorum. Hoş geldiniz” şeklinde konuştu.

 

IŞIKLAR; “KARDEŞLİĞİMİZ DÜNYA BARIŞINA KATKI SAĞLASIN”

Silivri Belediyesi- Velingrad Belediyesi Kardeş Belediye Protokolüne imza atan Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar; “Dünya şehirlerinde kardeş şehir projesi çok önem kazanmaktadır. Karşılıklı işbirliği içerisinde kültürel, sosyal ve ekonomik çalışmalara imza atmak, gelenek ve görenekleri paylaşmak çok önemli. Bu şehirlerimiz var oldukça kardeşliğin ve dostluğun sürmesini temenni ediyorum. Kardeşliğimizin dünya barışına katkı sağlaması dileklerimle, hayırlı olsun” dedi. Işıklar, kardeş iki şehir arasında kültürel çalışmalar ve gezi programları düzenleneceğini belirtti.

 

KESER; “HER İKİ BELEDİYEYİ DE KUTLUYORUM”

Silivri Kaymakamı Salih Keser, “İki ülke arasında atılan bu adımın çok anlamlı olduğunu düşünüyorum. Her iki belediye yönetimini de kutluyor, atılan bu adım için kendilerini tebrik ediyorum. Bu tarihi protokolün iki dost ülkenin ilişkilerini perçinleyeceğine inanıyorum” dedi. Gerçekleşen kardeş şehir protokolüne, Silivri protokol üyeleri de tanık kişi olarak imza attı.

 

KÖYLER DE KARDEŞ OLDU

Silivri heyeti tarafından gerçekleştirilen ziyaret kapsamında, Akören Köyü Muhtarı Mustafa Gül’ün girişimleriyle Silivri Akören Köyü ile Bulgaristan Velingrad Belediyesi sınırlarında bulunan Draginovo Köyü arasında da kardeş şehir protokolü imzalandı. Kurulan kardeşlik bağı için Draginovo Köyü Muhtarı Biser Kafeciev, “Belediye Başkanımıza iki ülkenin dostluk ilişkilerinin pekişmesi konusunda verdiği destekler için teşekkür ediyorum” dedi. Köyde festival havasının yaşandığı, kardeş köy protokolü imza töreninde köy halkı tarafından hem Türkçesi, hem de Bulgarcası yazılan ‘Kardeşlik sınır tanımız’ yazılı afiş herkesi duygulandırdı.

 

KARŞILIKLI HEDİYELER TAKDİM EDİLDİ

Silivri Belediyesi – Velingrad Belediyesi ve Akören Köyü- Draginovo Köyü arasında yapılan imza töreni sonrasında günün anısına karşılıklı hediyeler takdim edildi. Silivri heyeti, ziyaretleri boyunca bölgeyi dolaşarak belediyecilik uygulamalarını yerinde gözlemledi.

 
Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2012, 22:09
YORUM EKLE

banner3092

banner3205

banner3211

banner3153

banner3196