banner3088

Sokağa çıkma yasağı mı geliyor?

Salgında “ikinci dalga” durumunun yaşanmaması için yeni kısıtlamaların alınabileceğini ve 7/24 alarmda kalmak için ‘Acil Durum’ yönetimine geçildiğini açıkladı.

Sokağa çıkma yasağı mı geliyor?

Tüm dünya koronavirüs salgınıyla mücadele etmeye devam ediyor. Türkiye, salgınla ciddi anlamda mücadeleye giren ülkeler arasında bulunuyor. Salgın için her geçen gün yeni önlemler alınıyor. İçişleri Bakanı Soylu, alınan bu önlemlerin sonuç verdiğini açıkladı. Bakan yapmış olduğu açıklamada salgına ilişkin son durumu da ifade etti.

Bakan Soylu, önlemlerin arttırılması için İstanbul Bağcılar’da bir binanın tam olarak karantinaya alındığını, İzmir Karşıyaka’da bir caddenin yayalara kapatıldığını açıkladı. Bakan, sosyal temasın azalması, sosyal mesafenin arttırılması için gerekli olan çalışmaları, “Acil Durum yönetimi çerçevesinde Güvenlik Acil Durum Merkezinde büyük şehirlerdeki meydanlar, ana caddeler gibi toplanma merkezlerinde gruplar görünce hemen müdahale ediyor ekiplerimiz. Ayrılmaları gerektiğini anlatıyor, gerekirse ceza kesiyor, ama müsaade etmiyoruz. Büyük ve orta ölçekli şehirlerin merkezlerinde genel olarak kurallara riayet yüksek; insanlar evlerine çekildi. Yine de istisnai durumlarda özel önlemler alıyoruz. Örneğin, İzmir Karşıyaka'da ana caddeyi kapattık; yaya gezmeleri dâhil. Sorun şehirlerin çeperlerinde, dış mahallelerinde; şimdi oralara yoğunlaşıyoruz. Bazı ilçe, mahalle, köy ve mezralardaki karantina uygulamalarından sonuç almaya başladık. Ama şehir merkezlerinde de karantina uygulamaları var. Örneğin, İstanbul, Bağcılar da bir binayı tamamen karantina altına aldık. Sürecin başlangıcından bu yana 212 bin işyerinin kapattık. Bunlar sosyal temasın azaltılması, sosyal mesafenin artırılması için gerekliydi” şeklinde ifade etti.

YORUM EKLE

banner3205

banner3387

banner3197

banner2251

banner3196