banner3088

Tatil için yola çıkacaklara uyarı

TÜVTÜRK’ün desteğiyle hayata geçirilen Trafikte Sorumluluk Hareketi, yaptığı açıklamada yaz tatili ve yaklaşan Ramazan Bayramı nedeniyle yolculuğa çıkacak araç sürücülerini uyardı.

Tatil için yola çıkacaklara uyarı

TÜVTÜRK’ün desteğiyle hayata geçirilen Trafikte Sorumluluk Hareketi, yaptığı açıklamada yaz tatili ve yaklaşan Ramazan Bayramı nedeniyle yolculuğa çıkacak araç sürücülerini uyardı.

Trafikte Sorumluluk Hareketi, Türkiye’de can ve mal kayıplarına yol açan en ciddi sorunlardan birisi olan trafik konusunda koruyucu önlemler alınması ve sorumluluk bilincinin geliştirilmesi amacıyla yolcuları uyardı. Özellikle uzun tatil dönemlerinde sayısı artan trafik kazalarının, yaz tatili döneminde ve Ramazan Bayramı’nda üzücü sonuçlar doğurmaması için, yola çıkacak araç kullanıcılarını daha dikkatli olmaları yönünde uyarıda bulundu.

Tatil, bayram ziyaretleri gibi amaçlarla şehirlerarası yolculuk yapan araç sayısının arttığı bu dönemde Trafikte Sorumluluk Hareketi, trafik kurallarına uymama gibi nedenlerle istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabileceğini belirtti. Trafikte Sorumluluk Hareketi, olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak adına, seyahate çıkmadan önce ve seyahat süresince, araç bakımı ve güvenli yolculuk yönlerinden uyulması gereken 10 önemli kuralı şöyle;

Araç bakımının, muayenesinin ve seyahat öncesi temel kontrollerin yapılmış olması, (Aracın su, yağ, lastik, aydınlatma, klima sistemleri v.b. kontrolü; ilk yardım çantası, yangın söndürme tüpü, ikaz işaretleri, gerekli trafik belgeleri, harita bulundurulması)

Başta emniyet kemerlerinin bağlanması olmak üzere trafiğe çıkmadan, doğru ve güvenli sürüşle ilgili hazırlıklarının tamamlanması, (Koltuk, ayna ayarları, eşyaların sabitlenmesi v.b)

Aracın, trafik kurallarının izin verdiği sınırlar dahilindeki hızlarda kullanılması,

Toplam 8 saatten fazla araç kullanılmaması, 2 saatte bir 15 dakikalık mola verilmesi

Yol boyunca trafik ışık, levha, işaret ve işaretçilerine dikkat edilmesi, yaya geçitleri, çocukların bulunduğu bölgelerde azami dikkat gösterilmesi,

Araç kullanıcısının seyir sırasında kesinlikle cep telefonu kullanmaması,

Aracın sakin bir şekilde kullanılması, olası diğer sürücü hatalarına karşılık verme eğilimi gösterilmemesi,

Araç kullanıcılarının yolculuğa hazır fiziki duruma sahip olması, (Dinlenmiş, rehavet sağlayıcı ilaç/alkol v.s. almamış olması)

Gece yolculuklarının görüş zafiyetini artırdığı için mecbur kalınmadıkça tercih edilmemesi,

Herhangi bir kazaya karışılması ve rastlanması durumunda, öncelikle çevre ve kişi emniyetinin alınması, kaza yerine yaklaşan diğer sürücüleri uyarıcı tedbirlerin alınması,

Bu maddelerin dışında, yolculuk öncesinde yapılacak seyahat planlaması, güzergahın belirlenmesi, rotadaki hava ve yol durumu gibi koşullar hakkında bilgi edinilmesi beklenmeyen olumsuzlukların önüne geçtiği belirtildi. Özellikle ortalama hızın daha yüksek olduğu şehir dışı yollarda bir anlık konsantrasyon kaybının kazalara sebebiyet vereceğine dikkat çeken Trafikte Sorumluluk Hareketi, araç kullanıcısının, dikkatinin dağılmasına neden olabilecek bir şeyler yemek veya içmek, telefonla konuşmak veya telefon mesajlarını okumak gibi eylemlerden kesinlikle kaçınılması gerektiğini aktardı.

YORUM EKLE

banner3092

banner3205

banner3212

banner3153

banner3196