banner3088

Yarın Berat Kandili

Rahmet ve mağfiret mevsimi Ramazan ayının habercisi Berat Kandili yarın idrak edilecek.

Yarın Berat Kandili
Kurtuluş, af ve arınma anlamlarına gelen ve her yıl üç ayların ikincisi olan Şaban ayının 15. gecesi idrak edilen Berat Kandili münasebetiyle Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez bir mesaj yayımladı.

Mesajında kültürümüzde 'kandil' olarak adlandırılan bu gecelerin, özümüze dönme, kendimizi sorgulama, geçici olanla kalıcı olanı fark etme, kalp gözümüzü açma ve gönül dünyamızı temizleme fırsatı sunduğunu kaydeden Görmez, bu gecelerin Rabbimize, kendimize ve bütün insanlığa karşı sorumluluklarımızı hatırlattığını ifade etti.

AFFEDİCİ BAĞIŞLAYICI OLMAYI ÖĞRETİR

Berat Kandili'nin müminlere öğrettiği hususlara işaret eden Görmez, "Her yıl gelen Berat Kandili, bizlere her türlü şer, kötülük, zulüm, haksızlık ve adaletsizlikten beri olmayı, onlardan teberra ederek uzak kalmayı öğretir. Berat Kandili, Yüce Rabbimiz nezdinde beratımıza vesile olduğu, Rabbimizin affediciliğine ve bağışlayıcılığına sığınmayı öğrettiği gibi, kendimize, ailemize, din kardeşlerimize, yaratılıştan kardeşlerimize ve tüm kâinata karşı affedici, onarıcı ve bağışlayıcı olmayı öğretir." dedi.
 

Berat Kandili'nin, gerçek özgürlük beratını öğrettiğini belirten Görmez, "Berat Kandili, arzularımızın, tutkularımızın, heva ve heveslerimizin, bencilliklerimizin egemenliğinden, nefsimizin esaretinden kurtularak gerçek özgürlük beratımıza nasıl kavuşacağımızı öğretir." diye konuştu. Mesajında insanlığın beratının önünde duran engellere dikkat çeken Görmez, bu engellerin başında gelen kin, nefret, öfke, kibir, dünyevileşme ve güç tutkusunun gün geçtikçe insanlığı daha fazla etkilediğini vurguladı.

İslâm dünyasının içinden geçmekte olduğu zorlu sürece de değinen ve İslâm coğrafyasının bir an önce bir acı ve elem coğrafyası olmaktan kurtularak, yeniden bir ilim ve medeniyet coğrafyasına dönüşmesi duasında bulunan Görmez; yaşanmakta olan fitne, kargaşa ve kaos ortamına ve bunlardan teberra etmeye dikkat çekti. Müslümanların birbirlerinin beratına yardımcı olmaları gerektiğine işaret eden Görmez, mesajını şöyle bitirdi: "İslâm dünyası olarak barış, huzur ve güven içerisinde, arınmış gönüllerle, günah yüklerimizden berat etmiş olarak Ramazan-ı şerife girmeyi nasip etmesini Cenab-ı Mevla'dan niyaz ediyorum."

ÇEŞİTLİ CAMİLERDE KANDİL PROGRAMLARI DÜZENLENECEK

Öte yandan, her yıl Şaban ayının on beşinci gecesi idrak edilen Berat Kandili'nde Diyanet İşleri Başkanlığı çeşitli camilerde kandil programları düzenliyor. TRT'nin Amasya Yıldırım Bayezid Camii'nde yayınlayacağı özel kandil programı Kur'an-ı Kerim kıraati, mevlid-i şerifler ve dualarla idrak edilecek. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz ve Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Yaşar Yiğit'in de katılacağı program, TRT ekranlarından canlı olarak yayımlanacak. 
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2012, 13:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3205

banner3196

banner3549

banner3197