banner3088

Gündüz kandilini hazırlamayan, gece karanlığa razı demektir.

Ramazan Bayramında sokağa çıkma yasağı kararı yerindeydi lakin Kurban Bayramında yasak gelmedi ve herkes dışarlara AVM’e pikniğe, denize, tatile her yere akın etti. Virüsün karantina süreci iki hafta olduğunu biliyoruz. Şimdiden sonra ki hafta kritik ve Bayram sonuçları o zaman belli olacak. Tabi bu durum okulların yüz yüze eğitimin Eylül’e ertelenmesi bu sürecin beklenmesi diye düşünüyorum… Ki doğrusu da bu!

Eğitim:

Bir gerçek de, Ülkemizdeki eğitim sistemin sanki eğitimsizlik üzerine kurulu olup, sorgulayan düşünen, araştıran değil, itaat etmeyi öğrenmiş bireyler yetiştirmek istercesine ya neyse…! Yani Mark Twain'nin dediği gibi:  Eğitim kafayı geliştirmek demektir. Belleği doldurmak değil.
 

Dans spor:

Geçtiğimiz günlerde de Yeni Akit yazarı Ahmet Gülümseyen, üniversitelerin beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümlerindeki “ritim eğitimi ve dans” dersinin Müslüman-Türk kültürüyle bağdaşmadığı gerekçesiyle kaldırılması gerektiğini savunmuştu. Oysa Danssız çağ ve toplumlar yüzyıllar boyu ne görülmüş ne de işitilmiştir. Dans bir fikir, bir duyu, bir ihtisas, bir olay veya bir hadisenin estetik kanunlarına göre tartımlı bir harekete istih'lesi olarak bilinmiştir. Yani iki “insanın” kurallar estetiğinde dans etmesi, bunun bilincinde olarak dans etmesi küçük yaşta bir çocuğun evlendirilmesinden çok daha medenidir diye düşünüyor ve ölümüne savunuyorum!

Ramazan Bayramında sokağa çıkma yasağı uygulanıp Kurban Bayramında uygulanmaması, ardından Ayasofya’nın açılmasında bir sakınca görmeyen Bakanları’n kararı, Ağustos ayında da bu serbestlik devam edecek mi?

Mesela bugün açıklanan vaka tablosu verileri göre endişeleri arttırdı. 12 Ağustos tarihinde son 24 saat içerisinde 67 bin 237 kişiye test yapıldı. Yapılan test sonucunda 1212 kişide yeni tip korona virüs tespit edildi. Ölen korona hasta sayısı 18 olurken, yoğun bakım hasta sayısında ki yüksek oran bugünde devam ettiğini açıkladılar.

Bu durum akıllarda soru işaretlerine neden oldu: Mesela 30 Ağustos Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını Büyük Taaruz Başkomutanlık Meydan Muharebesi kazandığımız ve topraklarımızın düşman işgalinden kurtulduğumuz gün kutlanır mı? Yoksa sokağa çıkma yasağı mı olur? Anıtkabir ziyaretleri olur mu? Yoksa kutlu günler mübarek adlandırıldıklarımızla sınırlı mı kalır? Zorluk ve yoklukla kazanılan, nice canların kanları akarak kurulan bu VATAN toprakları, klimalı evlerden pencerelerden bayrak sallayarak mı kutlanır İzmir marşı eşliğinde?

Dedim ya, bunu önümüzdeki hafta belirleyecek…

Az önce de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak 7,30 TL’ye dayanan dolar kuru hakkında ‘’ "Kur iki sene önce de bu seviyelerdeydi, düştü şimdi Türk Lirası çok daha rekabetçi’’ olduğunu iddia ederek biz hayal dünyasında yaşamıyoruz dedi…

Burada devlet adamı, hukukçu, filozof Thomas More bana tercüman olacaktır sanırım, der ki: “Hayal gücü olmayan toplum yarınsızdır.”

“Filozof toplum bilimci ve eğitimci olan John Dewey de der ki: Bilimdeki her büyük ilerleyiş, hayal gücünün yeni bir atağından ileri gelir.”

Diyeceğim o ki Sayın Bakan: Haklısınız,bu Ülkede Hayaller bile hayal oldu…

Ha bu arada sevgili dostlar Tatil yapmak için Papua Yeni Gine'ye gitmek isteyenler, artık gidebilir. Oradaki para değeri kina bizden iki kat fazla imiş. Dolar’ın birden kaç fazla olduğunu düşünürsek gayet iyi gibi. Papua Yeni Gine, yerel halkın haka dansıyla ağırlayıp, haka dansıyla uğurlandığınızı hayal etsenize , tarihsel yeşilin, çayırın, çimenin bol olduğu eşsiz bir yer, belgeselde görmüştüm bende. Pardon hayal dedim gene, kusura kalmayın!

Sevgiyle kalın…

Chenay Kobak

YORUM EKLE

banner3196

banner3552

banner3212