Ekonomi

Ekonomi Haberleri

Dev kruvaziyer 'Costa Venezia' ayda 40 bin turisti İstanbul'a getiriyor

Dev kruvaziyer 'Costa Venezia' İstanbul'dan hareketle gerçekleştirdiği seferlerinin 15'incisini tamamladı. 363 metre uzunluğunda, 45 metre genişliğinde ve 22 kattan oluşan gemi 2 Mayıs'tan bu yana gerçekleştirdiği seferleriyle toplam 100 bin turisti İstanbul'a getirdi.

Serbest piyasada döviz fiyatları

Dolar 16,6720 liradan, euro ise 17,5150 liradan güne başladı.

HAK-İŞ Genel Başkanı Arslan: 'Bütün ücretlilerden 1 yıl süreyle gelir vergisi almayın'

Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, 'Bizim talebimiz, kamuda çalışanlar, memurlar, işçiler ve emekliler örgütlenmiş toplu sözleşme çerçevesindeki yerlerin ötesinde bütün çalışanların bu fiyat hareketlerinden, yüksek enflasyondan korunacağı biz çözüm istiyorum. Bunun yolu da bütün ücretlileri ilgilendiren konulardan geçiyor, vergiden geçiyor, sosyal güvenlik priminden geçiyor. Benim önerim, bütün ücretlilerden 1 yıl süreyle gelir vergisi almayın' dedi.

Ayçiçeğinde son 10 yılın en yüksek verimi bekleniyor

Türkiye'de üretilen ayçiçeğinin yüzde 15'ini karşılayan Edirne'de, ayçiçeğinde son 10 yılın en yüksek verimi bekleniyor.

Serbest piyasada döviz fiyatları

Dolar 16,5780 liradan, euro ise 17,5370 liradan güne başladı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanacak

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022'nin ikinci altı ayında asgari ücrete yapılacak artış için, işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinin katılımıyla Çarşamba günü toplanacak.

Dolardaki düşüş yüzde 4'ü aştı

BDDK'nın ticari kredilere yönelik yeni açıklamasıyla döviz kurlarında sert düşüşler sürüyor. Dolar/TL paritesi yüzde 4 düşerek 16,08 lira seviyesini gördü. Euro ise 17,05 seviyesine geriledi.

Serbest piyasada döviz fiyatları

Dolar 16,3280 liradan, euro ise 17,1960 liradan haftaya başladı.

TESK Genel Başkanı Palandöken: 'Kurban dolandırıcılarına kurban gitmeyin'

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Kurban Bayramı'nın yaklaşması üzerine kurbanlık arayışları başladı. Fakat vatandaşlar hem kurban pazarlarındaki sahte para dolandırıcılarına karşı hem de internette kurbanlık satışı üzerinden dolandırıcılık yapanlara karşı çok dikkatli olmalı' dedi.

Kira artışını sınırlayan düzenlemeye ilişkin merak edilenler

Kira artışlarında 1 Temmuz 2022-1 Temmuz 2023 arasında yapılabilecek en yüksek zam oranını yüzde 25 olarak sınırlandıran düzenlemeye ilişkin değerlendirme yapan Dr. Öğr. Üyesi Nihal Ural, 'Yeni düzenleme kaç yıllık olursa olsun 5 yıl ve üzeri devam eden kira sözleşmelerinde kiraya verenlerin kira bedelinin yeniden belirlenmesi için tespit davası açmalarının önüne geçemeyecektir' dedi.

Milyonlar Temmuz ayına odaklandı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "2022 Ocak ayında çalışanlarımızın aylıklarına yüzde 30.95 artış yapılmıştı. Temmuz ayında yapılacak artış Haziran enflasyon oranlarının açıklanmasıyla kesinleşecek olup, yaklaşık yüzde 40 oranında artış öngörmekteyiz. Bu kapsamda 2022 yılında memurlarımızın ayılıklarında kümülatif artış yaklaşık yüzde 83'e ulaşacaktır" dedi.

Serbest piyasada döviz fiyatları

Dolar 17,3610 liradan, euro ise 18,2970 liradan güne başladı.

Emlak sektöründeki hareketlilik, büyük firmaları Türkiye'ye çekti

Türkiye'de yaşanan emlak nareketliliği ile birlikte, emlak komisyonlarında yüksek karlılıkların oluşması dünyadaki bir çok emlak şirketini Türkiye'ye çekti. Türkiye'ye yatırım yapan firmalar esnek çalışma fırsatları ile hayalleri olan kişilere gayrimenkul danışmanlığı fırsatları da sunuyor.

Serbest piyasada döviz fiyatları

Dolar 17,3570 liradan, euro ise 18,3440 liradan güne başladı.

'Petrol fiyatlarında 100 doların altı zor gözüküyor'

Uluslararası piyasalarda petrol fiyatı, yaz dönemiyle birlikte güçlenen talebin etkisiyle yükselişe geçti. Konuyla ilgili konuşan Ekonomist Prof. Dr. Volkan Öngel, 'Petrol fiyatlarında 100 doların altı zor gözüküyor' dedi.

Benzine 25 kuruş indirim geldi

Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte brent petrol fiyatlarında dalgalanma sürerken, akaryakıt fiyatları da sürekli değişkenlik gösteriyor. Son dönemde gelen okkalı zamların ardından benzine bu kez 25 kuruş indirim geldi.

TOGG, yerli otomobil üretiminde görev alacak yeni elemanlar arıyor

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun (TOGG) inşası devam eden Gemlik'teki fabrikasındaki çalışmalar sona yaklaşırken, üretimde görev alacak çalışanlar için yeni ilanlar verdi.

Bayram öncesi ikinci el otomobil piyasasında yaprak kıpırdamıyor

Kurban Bayramına sayılı günler kala ikinci el araç piyasasında satışlar durdu. Fiyatların şiştiğini belirten galericiler, eski bayramları aradıklarını söyledi.

Serbest piyasada döviz fiyatları

Dolar 17,3510 liradan, euro ise 18,2030 liradan güne başladı.

Toplam 11614 haber.