Ekonomi

Ekonomi Haberleri

Akaryakıta çifte zam!

Uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarının artması ve dolar kurunun 16 liranın üzerine çıkmasıyla akaryakıta bir zam daha geldi. Bu gece yarısından itibaren benzinin litre fiyatı 1 lira 45 kuruş, motorinin litre fiyatı ise 1 lira 38 kuruş arttı. Zammın ardından benzin 24 lirayı, motorin ise 23 lirayı aştı.

Serbest piyasada döviz fiyatları

Dolar 16,3610 liradan, euro ise 17,5880 liradan güne başladı.

Sebze ve meyve taşıyan tırlar günlerdir Kapıkule'de bekliyor

Bulgaristan'ın gümrük kapısında yaptığı değişiklikler nedeniyle günlerdir Edirne Kapıkule Gümrük Kapısı'nda bekleyen tır şoförleri, taşıdıkları yaş sebze ve meyvelerin çürüme riskiyle karşı karşıya kaldığını söyledi.

Merkez Bankası faizi değiştirmedi

Merkez Bankası politika faizinde değişikliğe gitmeyerek yüzde 14 seviyesinde sabit bıraktı.

Yağışların buğday rekoltesini arttırması bekleniyor

Ulusal Hububat Konseyi'nin bu yılki buğday rekoltesine ilişkin raporuna göre, Türkiye'nin 2022 yılı buğday rekoltesinin geçen yıla göre 17 milyon tondan 20 milyon tona çıkacağı tahmin ediliyor. Edirne Ziraat Odası Başkanı Arabacı, yağışların etkisiyle buğday gelişiminin çok güzel ilerlediğini ifade etti.

İşte kira fiyatlarının yükselmesinin sebebi

Ülke genelinde artan ve hükümetin önlem almak için adım attığı ev kiralarındaki artışın sebepleri şaşırtıyor. Özellikle internet platformlarında düzensiz fiyat artışı yaşanırken, bazı emlakçılar da ev sahiplerini olumsuz yönlendiriyor. Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu, ev kiralarının artmasının sebebinin internet portallarında yapılan bireysel ilanlardan kaynaklı olduğunu ve bunun için önlemler alınması gerektiğini söyledi. İnternet portallarının denetlenmesi gerektiğini söyleyen Başkan Hacıoğlu, İlan hurdalığı var. Herkes kafasına göre hoyratça ilan yayınlayabiliyor, bunun önünün kesilmesi lazım dedi.

''Kira takip sistemi kurulabilir''

Emlak uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, kira bedellerinde yaşanan anlaşmazlıkların çözüme kavuşması için kira takip önerisinde bulundu.

Serbest piyasada döviz fiyatları

Dolar 16,1780 liradan, euro ise 17,3190 liradan güne başladı.

Edirne'de buğday 5,726 TL'den satıldı

Edirne Ticaret Borsası'nda Anadolu kırmızı sert buğdayı kilogramı en yüksek 5,726 TL'den satıldı.

Emlak piyasasında 'Hollanda' modeli tartışılıyor

Aşırı artan konut kiralarında farklı modeller masaya yatırılırken sektörden konuyla ilgili değerlendirmeler geliyor. Emlak Uzmanı Özelmacıklı Türkiye'de rezerv alanlarda sadece kiralama amacıyla inşa edilecek konutlarla fahiş kira artışlarına önlem alınabileceğini söyledi.

Markalardan AVM kiralarına ilişkin öneriler

BMD Başkanı Sinan Öncel, kira artışlarına esas olan yıllık TÜFE ortalamasında bir üst sınır belirlenmesini, mülk sahiplerine kira gelirleri için belli bir süre vergi muafiyeti ya da indirim getirilmesini, genel gider yönetmeliğinin de sektörün beklentileri doğrultusunda güncellenerek bir an önce çıkarılmasını önerdi.

Serbest piyasada döviz fiyatları

Dolar 15,9770 liradan, euro ise 17,0430 liradan güne başladı.

Serbest piyasada döviz fiyatları

Dolar 15,9590 liradan, euro ise 16,9240 liradan haftaya başladı.

Bakan Karaismailoğlu: 'İstanbullular Marmaray'ı sevdi, 700 milyon kişi Marmaray ile seyahat etti'

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Marmaray'ın İstanbul kent içi yolcu taşımacılığının bel kemiği olduğuna dikkati çekerek, açıldığı günden bu yana 700 milyon kişinin Marmaray ile seyahat ettiğini duyurdu. Karaismailoğlu, 'Açıldığı günden bu yana Marmaray 28 milyon kilometre yol katederek, dünyanın çevresinde 700 tur atmış oldu' dedi.

Tekirdağ'da yılın ilk kirazı 20 liradan tezgahtaki yerini aldı

Tekirdağ'ın Süleymanpaşa ilçesinde yılın ilk hasadından elde edilen kirazın kilosu 20 liradan tezgahlarda yerini aldı.

Edirne'de buğday 5,656 TL'den satıldı

Edirne Ticaret Borsası'nda Anadolu kırmızı sert buğdayı kilogramı en yüksek 5,656 TL'den satıldı.

Aracıyı ortadan kaldırdılar ayda 5 ton et satıyorlar

Bursa'da kooperatif kuran köylüler; açtıkları et satış marketle kendi ürünlerini satarak hem iyi para kazanıyor aracıyı ortadan kaldırdıkları için tüketici de kaliteli eti uygun fiyata temin ediyor.

Serbest piyasada döviz fiyatları

Dolar 15,9580 liradan, euro ise 16,9030 liradan güne başladı.

Tatil sezonu yaklaşırken otel yatırımları artıyor

Tatil bölgelerinden sezon yavaş yavaş başlarken, bu bölgelere yapılan yatırımlar artmaya başladı. Modern mimarisi ve tasarımlarıyla dikkat çeken Astrid Hotel Bodrum, Yalıkavak ve Gümüşlük arasında yer alan Koyunbaba Koyu'nda hizmete açıldı.

Toplam 11591 haber.