Ekonomi

Ekonomi Haberleri

Otomotiv ihracatı nisanda yüzde 11,5 arttı

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre otomotiv endüstrisinin nisan ayı ihracatı yüzde 11,5 artış ile 2,7 milyar dolar oldu. Aylık bazda bu yılki en yüksek ihracat rakamına ulaşan sektörde, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ve otobüs-midibüs-minibüs ürün gruplarında çift haneli artış kaydedildi. Ülkeler arasında ise ABD, Slovenya ve İsrail'e yüksek oranlı ihracat artışları dikkat çekti.

'Emlak vergisinde bu yıl yüksek artış yaşanacak'

Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, 2022 yılı emlak vergisi birinci taksit ödemeleri için verilen süre 31 Mayıs Salı günü sona eriyor. İkinci taksit ödemeleri ise 30 Kasım tarihine kadar yapılabilecek dedi.

Mayıs ayı kira artış oranı yüzde 34,46 oldu

Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla Mayıs ayı kira artış oranı belli oldu. TÜFE’nin on iki aylık ortalaması baz alınarak belirlenen kira artış oranı Mayıs ayı için yüzde 34,46 oldu.

Nisan ayında en çok kuru soğan pahalandı

Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla Nisan ayında fiyatı en fazla değişen ürünler belli oldu. Buna göre Nisan ayının zam şampiyonu fiyatı yüzde 69,30 artan kuru soğan olurken en çok salatalık ucuzladı.

Serbest piyasada döviz fiyatları

Dolar 14,7680 liradan, euro ise 15,6690 liradan güne başladı.

KDK, sehven olarak kesilen evde bakım aylığının yeniden bağlanmasını sağladı

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), 2012 yılında yaşadığı bir kaza sonucu felç kalan, ardından evde bakım aylığı bağlanan ancak 2022 yılında aylığının kesilmesinden dolayı başvuruda bulunan bir vatandaşın sorununu çözüme kavuşturdu.

Tren yolculuğuna talepler yüzde 200 arttı

Çerkezköy-Halkalı tren seferlerinde bayram seferleri doldu. Gidiş ve dönüş istikametinde günde 2 sefer yapan trene vatandaşlar 3 günlük bayram tatilinde aşırı talep gösterdi.

Ayçiçek yağına rakip olarak ön plana çıkan kanolada ekim alanı 9 kat arttı

Ekonomik getirisi ve yüksek yağ kapasitesiyle ithalatı azaltabilecek alternatif bir ürün olarak son dönemlerde ön plana çıkan kanolanın Edirne'de ekimi 11 bin dekardan 90 bin dekara artarak, hem ayçiçeğine rakip oluyor hem de alternatif ürün oluyor.

İstanbul'da perakende ve toptan fiyatlar artış gösterdi

İstanbul'da perakende fiyatlar bir önceki aya göre yüzde 11,36, toptan fiyatlar da yüzde 5,33 oranında arttı.

TESK Genel Başkanı Palandöken: 'Zamlar trafikte sigortalı araç bırakmayacak'

Trafik sigortasına zam yapılmasının sigortasızlık oranını artıracağını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Her ay yüzde 2,25 trafik sigortasına zam araçları garajda bırakır' dedi.

Bakan Muş: 'Türkiye dün bir günde 1 milyar 956 milyon dolar ihracat yaptı'

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Türkiye'nin dün sadece bir günde 1 milyar 956 milyon dolar ihracat yaptığını duyurdu.

Bulgarlar, Bayramlık alışverişi için Edirne'ye akın etti

Ramazan Bayramı'na sayılı günler kala Edirne'deki çarşı ve pazarda alışveriş hareketliliği yaşandı. Sabahın erken saatlerinden itibaren Komşu ülke Bulgaristan ve Yunanistan'dan Edirne'ye gelen vatandaşlar da bayramlıklarını pazardan aldı.

Yurtiçi Kargo kolay iade dönemini başlattı

Yurtiçi Kargo, müşterilerine daha konforlu bir kargo deneyimi yaşatmak için çalışmalarını sürdürüyor. E-ticaret müşterileri bundan böyle iadelerini kendilerine en yakın Teslim Noktası esnafından gerçekleştirebilecek.

Altın fiyatları yeniden tırmanışa geçti

Sabah saatlerinde 900 TL civarında güne başlayan altın, ons fiyatının 1915 dolara yükselmesiyle yukarı yönlü harekete geçti.

Twitter kullanıcı sayısı ve gelirini artırdı

Sosyal medya platformu Twitter'ın geliri bu yılın ilk çeyreğinde 1,2 milyar dolara yükseldi. Sosyal paylaşım ağının günlük aktif kullanıcı sayısı ise 229 milyona ulaştı.

Kira fiyatlarını yabancılar uçuruyor

Türkiye'de daire kiralayan yabancılara verilen 1 yıl oturum hakkı tartışmalara sebep olmaya devam ediyor. Özellikle son dönemlerde büyük artış gösteren kira fiyatlarının başlıca sebeplerinin başında ise yabancılar tarafından yapılan yüksek bedelli kiralama işlemleri geliyor.

Serbest piyasada döviz fiyatları

Dolar 14,7930 liradan, euro ise 15,5840 liradan güne başladı.

Bakan Kirişci saat verdi! 156 milyon hesaplara geçiyor

Bakan Kirişci: 156 milyon 585 bin liralık destek ödemelerini bugün 18.00'den sonra üreticilerimizin hesaplarına aktarıyoruz.

Edirne'de Ulus Pazar esnafı bayram alışverişi için tezgahlarını gece saatlerinde açtı

Edirne'de her Cuma günü kurulan Ulus Pazarında esnaflar gece saatlerinden itibaren hazırlıklarını yaparak, Ramazan Bayramı alışverişi için komşu ülke Bulgaristan ve Yunanistan'dan gelecek vatandaşları beklemeye başladı.

Toplam 11591 haber.