Sağlık

Sağlık Haberleri

Almanya'da 'beyin ölümü' gerçekleştiği iddia edilen hasta Türkiye'ye getirildi

Almanya'da 'beyin ölümü' gerçekleştiği iddia edilen ve hastaneden eve gönderilen Osman Kızılkaya (59) ambulans uçakla, tedavi edilmek üzere Ankara'ya getirildi.

Çocuğunuz 3 yaşında ve konuşamıyorsa dikkat

Bebeklerde nörolojik gelişimin dikkatle gözlemlenmesi gerektiğini belirten Çocuk Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Ebru Kolsal, konuşma gecikmesi olan çocukların işitme açısından da değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Aşırı terlemeye terletmeyen çözüm

Terleme, vücudun ısı dengesini kurmayı sağlayan normal bir fonksiyon olduğunu belirten Doç. Dr. Muharrem Erol, Ancak sorun eden kişiler için ETS yöntemiyle koltuk altından 1 santimetrelik estetik bir kesiyle yapılan ameliyat yaklaşık 30 dakika sürmektedir. İşlemden hemen sonra koltukaltı veya el terlemesi kesiliyor, hasta aynı gün taburcu ediliyor şeklinde konuştu.

''Kleptomani kadınlarda daha fazla görülüyor''

Psikiyatri Uzmanı Uzm. Dr. Halime Dal Uysal, ''Kleptomani hastalığının (çalma hastalığı) gizli tutulması, kişilerin bu durumdan utanarak açığa çıkarılmayıp saklanması ve tedaviye başvurulmaması yaygınlığın belirlenmesini engellemektedir. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmektedir'' dedi.

Damar sertliği nedir? Damar sertliği belirtileri nelerdir?

Damar sertliğinin, tıbbi adıyla ateroskleroz, vücudun atardamarlarını etkileyen ve tedavi edilmediğinde hayati tehlikeye yol açabilen kalp damar hastalığı olduğunu bildiren Kalp Damar Cerrahı Doç. Dr. Mustafa Seren, 'Şeker hastalığı, obezite, sigara kullanımı, yüksek tansiyon, aile bireylerinde kalp hastalığının olması, hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme damar sertliği riskini artırıyor. Damar sertliğinin belirtileri, hangi atardamarın etkilendiğine göre farklılık gösteriyor' dedi.

D vitamini kullanımı dişlerde çürük oluşumunu engelliyor

Pandemi ile hayatımızda daha da önemli bir konuma yerleşen D vitamini kullanımının diş çürüklerinin engellenmesinde de önemli bir yere sahip olduğunu söyleyen Doç. Dr. Fatıma Betül Baştürk, dişlerde çürük oluşumunun nasıl engellenebileceğini anlattı.

Sağlık Bakanlığı: 'Ülkemizde bugüne kadar 'maymun çiçeği' vakası görülmemiştir'

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, Monkeypox (maymun çiçeği) hastalığının yakından takip edildiğini ve Türkiye'de bugüne kadar vaka görülmediğini açıkladı.

Vücuttan ödem atmaya yardımcı 10 etkili öneri

Dokularda aşırı sıvı birikmesi sonucu ödem genellikle, bacak, ayak, göbek çevresi, kollar ile ellerde şişlik oluştursa da, tüm vücutta gelişebildiğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuğba Küçük, vücuttaki şişlikler ile kilo artışına yol açan ödemden kurtulmak için iyi gelecek 10 besin hakkında bilgi verdi.

Türkiye'de her dört ölümden birinin nedeni: Hipertansiyon

Dünyadaki erişkin nüfusun yüzde 26'sının hipertansiyon hastası olduğunu ifade eden Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hamza Duygu, 2025 yılında bu oranın yüzde 29'lara ulaşacağını belirterek, 'T.C Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen bir çalışmaya göre de Türkiye'de her dört ölümden birinin nedeninin hipertansiyon olduğu ortaya konmuştur' dedi.

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Memişoğlu: 'Bir savaştan zaferle çıktığımıza inanıyoruz'

12-18 Mayıs Hemşireler Haftası dolayısıyla gerçekleştirilen etkinlikte konuşan İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, 'Hepimiz bir savaştan çıktık, zaferle çıktığımıza inanıyoruz. İnsan gücü olarak belki de dünyanın en özverili, en çalışkan insan gücüne sahip olduğunu bilerek bu Covid'de mücadeleye başladık ve mahcup da olmadık. Çünkü biz Covid'de dünyanın en iyi sağlık hizmetini sunabildiğimizi hem alt yapı hem insan gücü olarak gösterdik' dedi.

Dünya fizik tedavi ve rehabilitasyonda Türkiye'yi tercih ediyor

Sağlık turizmi, turizmin diğer alanlarından farklı olarak yılın 12 ayı hız kesmeden devam eden Türkiye'ye önemli katma değer girdisi sağladığını belirten Romatem Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sinem Çamur, 'Dünyanın birçok ülkesinden hastamızı ağırlamaktayız. Şuanda hastanelerimizin yüzde 85'ini sağlık turizmi hastası oluşturmaktadır. Hastalar, ileri teknolojiyi ve Türk hekimlerine olan güveni seçtiğini görüyoruz' dedi.

Titreyen eller Parkinson hastalığının belirtisi olabilir

Parkinson, hareket bozuklukları rahatsızlıkları arasında en çok bilinen, genellikle 60 yaş üstü bireylerde görülen bir hastalık olduğunu bildiren Nöroloji Uzmanı Dr. Songül Tuğrut, hastalığın nedeninin tam olarak bilinmemekle birlikte, çevresel ve genetik faktörlerin etki olduğu söyledi.

Safra taşı olanlarda pankreas kanseri riski daha fazla

Safra kesesi taşlarının tekrarlayan enfeksiyona yol açmak sureti ile safra kesesi kanseri riskini artırabileceği uzun zamandır kabul gören bir durum olduğunu bildiren Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof.Dr.Uğur Coşkun, ayrıca safra kesesindeki taşların kanala düşmesi neticesinde pankreatit denilen pankreas bezinin iltihabı ile karşılaşıldığını bildirdi.

Türkiye'de tanınmayan hastalık: Alerji mi Herediter Anjiyoödem mi

Türkiye'de henüz daha tanı konulmamış fakat dünyada yaklaşık 6-10 bin kişinin sağlık problemi olarak yaşadığı Herediter Anjiyoödem ile ilgili Prof. Dr. Gül Karakaya, 'Herediter Anjiyoödem (HAÖ) atakları genellikle yanlış teşhis ediliyor. Şikayetlerden dolayı ilk akla gelen hastalıklardan biri olmadığı için zor tanı konuluyor. Tanı konulunca kontrol altına alınabilir fakat Almanya'da 2, İngiltere'de 5.5, Fransa'da 7 yılda hastalık teşhis edilirken, bu süre Türkiye'de 20 yılı bulabilir' dedi.

Yazın yeterli ve dengeli beslenin, sağlığınızdan olmayın

Artan hava sıcaklıkları, birçok hastalığı da beraberinde getirirken, uzmanlar bu dönemde beslenmenin büyük önem taşıdığına dikkat çekti.

Cumhuriyetin 100. yılı olan 2023 SMA hastalığına umut olacak

Üsküdar Üniversitesi, dünyada ilk kez CRISPR Prime Editing teknolojisini, SMA hastalığında denedi. Transgenik Hücre Teknolojileri ve Epigenetik Uygulama ve Araştırma Merkezi (TRGENMER) Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Cihan Taştan, 'Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 yılında ilk gen tedavilerinden birini hayata geçirmeyi planlıyoruz.' dedi.

Çocukluktaki fazla kilolar yetişkinlikte kanser sebebi

Obezitenin günümüzün en önemli sağlık problemlerinden birisi olduğunu bildiren Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Uğur Coşkun, erişkinlerde aşırı kilolu yani obez olmanın bağırsak, böbrek, meme kanseri dahil bir çok kanserle ilişkili olduğunu söyledi.

Altın ‘kalori alımını aza indirmek mümkün’

Silivri Kolan Hastanesi diyetislerinden Merve Altın, Ramazan sonrasında ‘Bir ayın sonunda eski düzene dönmek bazı kişilerde sıkıntı yaratabiliyor. Bu sebeple çok ağır besinler tüketmekten (hamur işi, kızartılmış ürünler, şeker içeriği yüksek gıdalar vb.) kaçınmamız gerekiyor’ dedi.

Bioenerji, zihni de dinlendiriyor

Kökeni yüzyıllar öncesine dayanan bioenerji terapisi hem ülkemizde, hem de diğer dünya ülkelerinde sıklıkla uygulanan alternatif bir tedavi yöntemidir. Bioenerji uzmanı Gulnara Teymurova ise bioenerjinin çeşitlerini ve insan üzerindeki etkilerini anlattı.

Toplam 3192 haber.