Sağlık

Sağlık Haberleri

'Gençlerde çok sık tüketilen enerji içecekleri kalp krizi riskini arttırıyor'

Prof. Dr. Hamza Duygu Kalp Sağlığı haftası dolayısıyla açıklamalarda bulundu. Kalp damar hastalıklarında sigara, düzensiz beslenme, obezite, aşırı alkol tüketimi, aşırı stres gibi pek çok risk olduğunu söyledi. En önemli risk faktörünün sigara olduğunu belirten Prof. Dr. Hamza Duygu, son zamanlarda özellikle de gençlerin sık kullandığı enerji içeceklerinin de kalp krizi riski artırdığını ve kalpte ritim bozukluğuna neden olduğunu ifade etti.

Güneş koruyucular hakkında uyardı: Cildinizin özelliklerini bilmeniz gerekiyor

Fiziksel ve kimyasal güneş koruyucular hakkında açıklamalarda bulunan Sağlıklı Dokular ve Anomalileri Uzmanı Prof. Dr. Nail Yılmaz, 'Fiziksel koruyucular ışınları yansıtırken, kimyasal koruyucular ışınları ısıya çevirir. Hangi koruyucu olursa olsun cildinizin özelliklerini bilmeniz gerekir' diye konuştu.

''Microblading uygulamasıyla doğala yakın kaşlar elde ediliyor''

Estetik ve Güzellik Koçu Nermin Negiz, Doğallıktan yana olanlar için yapılacak ideal ve teknik uygulama microblading işlemidir. Tabii ki uygulamayı yapacak uzmanın eğitimleri ve deneyiminden emin olmakta fayda var dedi.

Dişçi korkusu 'uyutularak' tedavi sayısını artırdı

Çocukluk çağında başlayan ve ileri yaşlarda da devam eden dişçi korkusu, ağız ve diş sağlığıyla ilgili birçok tedavinin ertelenmesine neden oluyor. Son dönemde daha da arttığı gözlemlenen dişçi korkusu 'uyutularak tedavi' yöntemine olan talebi artırıyor. Normal tedavilere göre daha ağrılı geçen gömülü diş ve yirmi yaş diş çekimi ile implant uygulamaları, yetişkin hastalarda genel anestezi altında yapılıyor.

Aileler bu hatayı çoğu kez yapıyor

2 yaş aralığındaki çocukların beyinsel gelişiminin çok önemli olduğunu anlatan Psikolog Gizem Emre, çocukların yemek yemesi için ellerine tutuşturulan telefonların gelişimlerinde olumsuz etki oluşturduğunu, iletişim ve akademik alanda ileride büyük sıkıntılara sebep olduğunu belirtti.

Hastalığına çare bulunamayan Yunus bebek Türkiye'ye getirildi

Hollanda'da hastalığına çare bulunamayan ve annesine 'yaşamına son verelim' teklifinde bulunulan Fas asıllı Yunus bebek Türkiye'ye getirildi.

Doğru beslen kanseri yen

Kanser hastaları, beslenmelerine hasta olmayanlardan daha çok dikkat etmesi gerektiğini belirten uzmanlar, sağlıklı beslenmeyle de bu hastalıkla mücadele edilebileceğini söyledi.

Küresel ısınma alerjik nezlelerin artış nedenlerinden

Bahar ve yaz aylarında bireyin sosyal hayatını etkileyecek boyutta görülen polen alerjisine karşı uyarılarda bulunan Göğüs Hastalıkları Öğr. Üyesi Prof. Dr. Nur Dilek Bakan, ağız ve diş sağlığı gibi sağlık problemine yol açan bahar alerjisinde son zamanlarda artış görülmesinin nedenleri arasında küresel ısınmanın olduğunu kaydetti.

Her 6 ölümden 1'i kanser kaynaklı

Dünya genelinde kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci en sık ölüm nedeni olan kanser, önemli bir toplum sağlığı sorunu haline geldi. Nüfusun artışına ve nüfustaki yaşlanmaya bağlı olarak gelecek yirmi yılda kanser vakalarında yüzde 70 oranında artış bekleniyor.

İlkbaharda sağlığınıza iyi gelecek 10 gıda

Havaların ısınmaya başlamasıyla artan sürekli uyku isteği, ağrılar, halsizlik ve depresif ruh hli bahar yorgunluğunun habercisi olabilir. Ama uzmanların tavsiye ettiği 10 gıda ilkbahara iyi bir başlangıç yapmanıza yardım edebilir.

Ramazan'da bunlara dikkat edin, sağlık sorunlarına sebep olabilir

Özellikle sıvı tüketimi ile yakından ilişkili böbrek, tansiyon, kalp hastalarını oruç tutmamaları konusunda uyaran Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Dilem İrkin Koçan, 'Sıcakların etkisiyle vücutta fazla su kaybı meydana gelmesi sonucunda bayılma hissi, bulantı, baş dönmesi gibi sağlık problemleri baş gösterebilir. Özellikle terleme ile artan sıvı kaybını karşılamak amacıyla günde 2-2,5 litre su içilmeli. Oruç ile artan sıvı ihtiyacı gün içinde enerji düşüklüğü, baş ağrısı, tansiyon düşmesi gibi sağlık sorunlarına neden olabilir' diye konuştu.

Ramazan ayındaki kilo kaybı kalıcı olmaz

Lapseki Devlet Hastanesi Diyetisyeni Dyt. Düzgün Taşkın, Ramazan ayında kilo kaybı beklenebilir ancak bunun kalıcı bir kilo kaybı olmayacağını söyledi.

Uzmanından sağlıklı bağırsaklar için tavsiyeler

Bağırsakların beyne, hormonlara, cilde ve böbrek üstü bezlerine kadar vücudun tüm bölümlerini etkilediğini belirten Uzman Diyetisyen Tuğçe Yılmaz, Vücudun toprağı bağırsaklardır. Diyet modeli olarak Akdeniz diyetini benimsemeliyiz. Tabağımızda rengarenk sebzeler, meyveler, zeytinyağı bulunmalıdır. Batı tarzı diyet modelinden uzak durmalıyız. Sorunlar metabolizmanın en zayıf yerinden dışa vurur. Ondan sonra gelsin ilaçlar ve ızdıraplı bir hayat' dedi.

Prof.Dr.Oğuz Özyaral’dan oruç tutanlar için 5 sağlık önerisi

Ramazan ayında oruç tutma süresi bu yıl 15 saate kadar çıkıyor. Bu süreçte beslenme ve yaşam tarzı ile ilgili uzmanların önerilerini dikkate almak, Ramazan ayını sağlıklı ve konforlu bir şekilde geçirmek açısından önem taşıyor.

'Ramazan ayında su tüketimine dikkat edilmeli'

Uzman Diyetisyen Işın Sayın, Ramazan'da su tüketiminin önemine dikkat çekti. Sahur öncesinde ve sonrasında mutlaka su tüketilmesi gerektiğine vurgu yapan Sayın, bu miktarın 2 litreyi bulması gerektiğini belirtti.

Oruç tutacaklara uyarı: Sahursuz oruç kalp krizi riskini artırıyor

Ramazan ayında doğru ve sağlıklı beslenme konusunda vatandaşlara tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Canan Hecer, sahursuz oruç tutup iftarda yemeğe fazla yüklenenleri kalp krizi riskine karşı uyardı. Dengeli beslenme ile bu ayda kilo vermenin mümkün olduğunu da kaydeden Hecer, hem metabolizmayı hızlandırması hem de tatlı ihtiyacının giderilmesi adına 'tarçınlı elma' tüketilmesini önerdi.

'İftar ile sahur arasında 2,5 litre su içilmeli'

Uzman Diyetisyen Sena Kazan ile Gastroenteroloji ve Hepatoloji Doç. Dr. Raim İliaz, Ramazan ayında karşılaşılan sağlık sorunları ve beslenme ile ilgili dikkat edilmesi gereken konular hakkında açıklamalarda bulundu. Uzman doktorlar, Ramazan ayında ağır besinlerden kaçınılması gerektiğini vurgularken, günlük ise 2,5 litre su içilmesine dikkat çekti.

Doğal bakışlar için kirpik bakımı ve öneriler

Estetik ve Güzellik Koçu Nermin Negiz, ''Kirpik uygulamalarında son dönemde popüler olan Yumi Lashes Yöntemi'ni uyguluyoruz. Profesyonel Kirpik Bakımı diye geçiyor. Bunu kirpiklere zarar vermeden bir saatlik bir bakım uygulamasıyla gerçekleştiriyoruz, yoğun, gür ve uzun kirpikler elde ediyoruz'' dedi.

Ramazanda kilo vermenin ipuçları

Ramazan ayında nasıl beslenmek gerektiği konusunda açıklamalarda bulunan Uzman Diyetisyen Begüm Tuna, 'Ramazanda midemizi hızlı bir şekilde doldurmak yapılan en büyük hatalardandır. Hızlı bir şekilde yediğimizde doygunluğun farkındalığı zorlaşır, bu da daha fazla besin alımı ve kilo artışına sebebiyet verebilir' dedi.

Toplam 3192 haber.