Sağlık

Sağlık Haberleri

''Yeterli miktarda ve doğal kaynak suyu içilmeli''

Türk Böbrek Vakfı paylaşımlarına göre, çocukların günde 8 bardak (1,5 litre), yetişkinlerde ise kadınların 2 litre, erkeklerin 2,5 litre su içmesi gerekiyor. İçilen suyun miktarı yanında mineral bakımından zengin doğal kaynak sularının olması gerektiğini belirten Gıda Hareketi ise, 'Su Raporu' yayınladı.

"Bel fıtığından ameliyatsız kurtulmak mümkün olabiliyor"

Bel fıtığı tedavisinde kullanılan yöntemlerden bahseden Dr. Öğr. Üyesi Burak Kınalı, bel fıtığı nokta atış enjeksiyon tedavisiyle birlikte bel fıtığı ameliyatına gerek kalmayabileceğini söyledi.

Pandemiden en çok hemşireler etkilendi

Pandeminin ilk aylarında yapılan Akut Stres Düzeyi Araştırması sonuçlandı. İçlerinde sağlık çalışanı olmayanların da yer aldığı toplam 1027 kişi üzerinde yapılan çalışmada, en yüksek akut stres semptomu düzeyinin hemşirelerde olduğu sonucuna ulaşıldı.

1 kilo 300 gramlık Ayaz dört elle hayata sarıldı

Kalbindeki sorunla 30 haftalıkken bir kilo 300 gram doğan Ayaz bebek, doğum sonrası yoğun bakım ünitesinde hayata tutunmaya çalıştı. Bir kilo 750 grama ulaştığında artık kalp ameliyatı için hazır hale gelen minik Ayaz, geçirdiği başarılı operasyonla sağlığına kavuştu ve ailesiyle birlikte taburcu olmak için gün sayıyor.

Almanya’nın sağlık çalışanı ihtiyacı artıyor

Avrupa İş Gücü Piyasası raporu, yaşanan pandemi sürecinin de etkisi ile Almanya’da sağlık çalışanı ihtiyacının arttığını ve özellikle Hemşirelik alanında kariyer fırsatlarının ortaya çıktığını gözler önüne seriyor.

Şifasını Silivri’de buldu

Çok nadir görülen bir cilt hastalığa yakalanan 48 yaşındaki hasta, şifasını Silivri’de buldu. Silivri Kolan Hastanesi hekimlerimden Cildiye (Dermatoloji) Uzmanı Uzm. Dr. Vahit Mültecihak‘ın uyguladığı tedaviyle 7 gün içinde eski sağlığına kavuştu.

"Bitki bazlı diyet yiyecekler yağlı karaciğer hastalığına iyi gelebilir"

Yağlı karaciğer hastalığı hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Murat Hakan Terekeci, "Genel olarak, daha fazla bitki bazlı diyet yiyecekleri, sebzeler, meyveler ve sağlıklı yağlar dahil olmak üzere yararlı yağlı yiyeceklerini seçmek karaciğer fonksiyonlarını iyileştirecektir. Zeytin, zeytinyağı, fındık ve avokado gibi tekli doymamış yağlar açısından yüksek yiyecekler ve somon ile sardalye gibi doğal ortamından yakalanmış balıklar karaciğer fonksiyonunu iyileştirebilir" dedi.

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Yanık Merkezi’nin açılışı yapıldı

Yılda 45 binin üzerinde hastaya hizmet vermesi planlanan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Yanık Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Hastanenin Başhekimi Prof. Dr. Nurettin Yiyit: "Büyüklük olarak Avrupa’nın en büyüğü, açılışını daha bugün yaptık ama şimdiden 10 hastamız yattı bu şu demek; ilerleyen günlerde daha büyük bir nüfusa hizmet edeceğiz. 61 yatak kapasitesiyle hizmet vereceğiz ama bunu çok çok daha yukarılara katlayabilecek alt yapımız var” dedi.

Hatalı kalıcı makyaj için çözüm önerileri

Uzmanlara göre, yüz ölçülerine uygun olmayan hatalı kalıcı makyaja, kişinin tercihine göre lazer ve özel olarak geliştirilen solüsyon uygulaması çözüm oluyor.

40 yıldır sadece sıvı gıda ile beslenen hasta sağlığına kavuştu

Henüz 36 yaşındayken, yemek borusundaki kaslarda gevşeme bozukluğuna neden olan Akalazya teşhisi alan hasta, sonraki yıllarda sadece sıvı gıdalarla beslenebildi. Bugün 76 yaşında olan erkek hasta, tam 40 yıl sonra Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde Op. Dr. Ahmet Soykurt tarafından gerçekleştirilen laparoskopik (kapalı teknikle) ameliyatla sağlığına kavuştu.

"Çay, kahve ve benzeri içeceklerin hiçbiri suyun yerine geçemez"

Yetişkin bir insanın vücut ağırlığının yaklaşık olarak yüzde 50-70’ini suyun oluşturduğunu ifade eden Medicine Hospital Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uzm. Dyt. Sena Kazan, “Ortalama olarak, erkeklerde vücut ağırlığının yüzde 60’ını, kadınlarda vücut ağırlığının yüzde 50’sini ve çocuklarda vücut ağırlığının yüzde 65-75’ini su oluşturmaktadır" dedi.

Dünyada canlı dokularla oluşturulmuş ilk sanatsal fotoğraf sergisini açtı

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Sertaç Ata Güler; atık olarak görülen hastalıklı, tümörlü ve kanserli organları fotoğraflıyor. Tıbbi fotoğraflarıyla hem öğrencilerin eğitimine hem de bilimsel makalelere ışık tutan Güler, dünyada canlı dokularla oluşturulmuş ilk sanatsal fotoğraf sergisini de açtı.

"Sağlıklı gebelik için vücudunuzu hazırlayın"

Hamile kalmayı planlayan anne adaylarının kendilerini hazırlaması gerektiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Emine Zeynep Yılmaz, “Aşırı kilo veya aşırı zayıflık gebelikte ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle gebelik öncesi sağlıklı kilonuza ulaşmaya çalışın. Enfeksiyonlardan uzak durun ve aşılarınızı tamamlayın” dedi.

Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’nde binden fazla bebek kör olmaktan kurtarıldı

Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde göz doktoru olarak görev yapan Doç. Dr. Nihat Sayın, ebeveynlerin erken doğan bebeklerini mutlaka göz muayenesine getirmesi gerektiğini ancak pandemi döneminde yüzde 40’lık bir azalma olduğunu belirtti. Sayın, 2012’den bu yana binden fazla erken doğan bebeği tedavi ettiklerini de dile getirdi.

Down sendromuna dikkat çekmek için renkli çoraplar giydiler

Balıkesir’in Edremit ilçesinde öğrenciler, down sendromlu çocuklara dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için renkli çorap etkinliği düzenlediler.

Öğrenciler, farkındalık için Ağız ve Diş Sağlığı Günü etkinliğinde bir araya geldi

Atlas Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ve DentAtlas Kulübü tarafından ‘Dünya Ağız ve Diş Sağlığı Günü’ etkinliği Atlas Vadi Kampüs’de gerçekleştirildi.

Genç hekimlerden köylüye sağlık taraması

Trakya Üniversitesi Genç Yeryüzü Doktorları Topluluğu, “Sağlık Sokağı” adlı proje kapsamında Edirne’nin Tayakadın köyünde sağlık taraması yaptı.

İş stresi yaşayanlarda ruhsal problemler daha fazla görülüyor

Yapılan araştırmalara göre yoğun düzeyde iş stresi yaşayan kişilerde ruhsal sorunların daha sık görüldüğünü söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Filiz Şükrü Gürbüz, ayrıca çalışma ortamındaki stresin yapılan işin kalitesini de düşürdüğünü aktardı.

"Multipl Miyelom, hematolojik kanserler içinde en sık görülen ikinci kanserdir"

Multipl Miyelom’un bir kemik iliği hastalığı olduğunu belirten Doç. Dr. Ömür Gökmen Sevindik, “Multipl Miyelom, hematolojik kanserler içinde en sık görülen ikinci kanserdir. Belirtileri genellikle tutulan organların tutulum şiddeti ve derecesine göre ortaya çıkar. Bu nedenle diğer hastalıklarla sıkça karıştırılır. Uzun süreli basit demir eksikliği, B12 vitamini eksikliği gibi nedenlerle açıklanamayan kansızlık, yeni gelişen sırt veya bel ağrısı ve ani gelişen böbrek yetmezliği durumunda mutlaka akla Multipl Miyelom gelmelidir” dedi.

Toplam 3192 haber.