Sağlık

Sağlık Haberleri

Eyüpsultan’da sağlık çalışanlarının bayramı çiçeklerle kutlandı

Eyüpsultan Belediyesi, 14 Mart Tıp Bayramı’nda ilçede bulunan 35 sağlık kurumunu ziyaret ederek sağlık çalışanlarına çiçek dağıttı.

Türkiye’nin şifalı termal sularından elde edilen ürünler, global marka olma yolunda

Türk bir girişimci tarafından kurulan kozmetik firması, Bursa, Bolu, Adapazarı ve Ankara Kızılcahamam gibi önemli termal sulardan elde ettiği ürünlerle dünyaca ünlü bir dermokozmetik marka çıkarma yolunda hızla ilerliyor.

Prof. Dr. Öztek’in 14 Mart Tıp Bayramı mesajı

Üsküdar Üniversitesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı Başkanı ve Anadolu Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajında, "İbni Sina’lar, Sabuncuoğlu Şerefettin’ler, Akşemseddin’ler, Hulusi Behcet’ler, Gazi Yaşargil’ler, Aziz Sancar’lar ve Uğur Şahin’ler, milletimize ve dünya tıbbına yön vermiş nice tıp bilginlerimizi Tıp Bayramı nedeniyle yâd ediyoruz" sözlerine yer verdi.

Başkan Akgün, doktorların ve sağlık çalışanlarının Tıp Bayramı’nı kutladı

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle ilçede görev yapan doktor ve sağlık çalışanlarını ziyaret etti.

Uzmanı uyardı: "Bu iki hastalık kronik böbrek yetmezliğinin yüzde 60 sebebi"

Diyabet ve hipertansiyon, kronik böbrek yetmezliğinin yüzde 60 oranında en önemli sebepleri olarak öne çıkıyor. Tuz tüketimi artıkça hipertansiyon riski de artarken, Pratisyen Hekim Dr. Rana Ömürova, tuz kısıtlaması, düzenli egzersiz ve kilo verme gibi yaşam tarzı değişikliklerinin kronik böbrek yetmezliğini önlemede etkili olduğunu söyledi.

Bursa’da karda mahsur kalan hasta, hastaneye ulaştırıldı

İnegöl’ün kırsal Çiftlikköy Mahallesinde ikamet eden 71 yaşındaki diyaliz hastası Hasan Batmaz’ın tedavisi için adresinden almak isteyen diyaliz hastanesi nakil aracı, yazlık lastiği olduğundan dolayı kara saplanarak yolda mahsur kaldı. Diyaliz hastası Hasan Batmaz’ın imdadına İnegöl Belediyesi ekipleri yetişerek yaşlı adamı tedavisi için hastaneye ulaştırdı.

"Cildinize bahar temizliğiyle Hollywood ışıltısı’’

Estetik Koçu Nermin Negiz, ’’Cildinizi mevsim geçişlerine göre hazırlayıp, yenileyici uygulamalarla bütün bu sıkıntıların önüne geçebilirsiniz. Bunlardan bir tanesi de Hydrafacial uygulaması. Amerika’da Hollywood yıldızlarının tercihi Hydrafacial cilt yenileme sistemi, cildin ihtiyacı olan tüm bakımların tek seansta uygulanması ile parlak ve ışıltılı bir görünüm sağlayabiliyor’’ dedi.

"Varikosel, erkeklerde en sık rastlanan hastalıklar arasında yer alıyor"

Op. Dr. Akif Ersoy Erkmen, varikosel hastalığının yetişkin erkeklerde yüzde 15-20 oranında saptanan testisin toplardamarlarının normalden fazla genişlemesi olarak tanımlandığını belirterek, "Bu hastalık testis boyutlarında, spermin sayı ve hareketliliğinde bozulmaya sebep verebilir, çocuk sahibi olmayı zorlaştırabilir" dedi.

Prof. Dr. Ilgaz Yalvaç’tan göz tansiyonu uyarısı: “Çok sinsi bir hastalık, körlüğe yol açabiliyor”

Dünya Glokom Haftası’nda, hastalığa ilişkin bilgi veren Türk Oftalmoloji Derneği Glokom Birimi Başkanı Prof. Dr. Ilgaz Yalvaç, önemli uyarılarda bulunarak, "Erken tanı kesinlikle önemli, glokom zaten çok sinsi seyreden bir hastalık, basit bir baş ağrısı ya da migrene bağlı baş ağrıları olarak da algılanabiliyor. Gözümüzün en hassas bölümü olan görme sinirine hasar vererek körlüğe yol açabiliyor. Ailede glokomu olan bir bireyin normal kişiye göre hastalığa yakalanma şansı 7 kat daha artmış oluyor" dedi.

"Diyabetlilerin yaşamını insülin pompası kolaylaştırabiliyor"

Doç. Dr. Ferit Kerim Küçükler, “İnsülin tedavisinde pompa uygulaması ile normal olana çok daha yakın bir insülin salgılanması sağlanabilir. Bu yöntem cep telefonundan daha küçük bir cihazdan, cilt altına yerleştirilen ince tüpler aracılığıyla yapılır. Ayrıca, insülin pompasının daha çok tip 1 diyabetli hastalara uygulanmakla beraber uygun koşullardaki tip 2 diyabetiklerde de kullanılıyor” dedi.

’’Sinsi ilerleyen glokomu göz ardı etmeyin’’

Günümüzde dünyada yaklaşık 80 milyon glokom hastası olduğunu belirten Prof. Dr. Mehmet Selim Kocabora, “Sinsi ve kronik bir hastalık olan glokoma yol açan en önemli neden göz içi basıncının yükselmesidir. Glokomda gelişen görme hasarı ilk evrede hasta tarafından fark edilmez. Hastalık ancak son aşamaya yaklaştığında hasta görme kaybını hisseder. Glokomda oluşan görme siniri hasarı geri dönüşümsüz olduğu için tedavideki ana amaç var olan o an ki görme kapasitesini korumaktır” dedi.

Karlı ve buzlu yolda yürümenin püf noktaları

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Gökhan Cansabuncu, karlı ve buzlu zeminlerde düşmeler sonrası meydana gelen ortopedik yaralanmaları önlemek için ayakkabıdan yürümeye, zeminden yük taşımaya kadar her şeye dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

UMKE ekipleri, Ukrayna sınırında savaşın yaralarını sarıyor

Rusya-Ukrayna savaşının durdurulması için diploması mekiği dokuyan Türkiye, bir diğer yandan da Ukrayna sınırının sıfır noktasında insani seferberlik başlatıp tam donanımlı acil sağlık hizmeti sunuyor.

Migrendeki asıl tehlike bilinçsiz ilaç kullanımı

Prof. Dr. Mehmet Özmenoğlu, baş ağrısı nedeniyle aşırı ve bilinçsiz ilaç kullanımına dikkat çekerek; aşırı ilaç kullanımına bağlı bağlı baş ağrısının, günümüzde en sık karşılaşılan klinik tablolardan biri olduğunu vurguladı.

Soğuk yanıklarına dikkat; Kaşınma, morarma ve ağrı olabilir

Yurt genelinde etkili olacak kar yağışı, bir dizi önlemleri beraberinde getirdi. Dondurucu soğukların geri gelmesiyle uzmanlar da uyarılarına devam ediyor. Havaların soğuması ile birlikte elinde ve yüzünde yanma, kızarıklık, kuruluk hissedenlere soğuk yanıkları hakkında uyarılarda bulunan Dermatoloji Uzmanı Dr. Elif Topcu, “Bu şikayetlere kaşınma, morarma hatta ağrı da eklenebilir. Özellikle kulak kepçeleri, burun ucu, parmak ucu gibi alanların daha fazla etkilenebileceği unutulmamalıdır” diye konuştu.

495 gramlık prematüre bebeğe kök hücre nakli yapıldı

Tekirdağ’da, beş buçuk aylıkken doğan ve akciğerleri daha tam oluşmayan 495 gramlık prematüre bebeğe kök hücre nakli gerçekleştirildi.

Uludağ’da yaralanan İngiliz turist sağlığına kavuştu

Kayak yapmak için Uludağ’a gelen ve snowboard yaparken kaza geçiren İngiltere vatandaşı Oliver Brown Çekirge Devlet Hastanesi’nde gerçekleştirilen operasyonla yeniden sağlığına kavuştu.

“Enfeksiyonlar kurdeşene neden olabilir”

Kurdeşenin bulaşıcı olmadığını ancak hastanın hayat kalitesini ciddi oranda düşürdüğünü belirten Doç. Dr. Filiz Topaloğlu Demir “Toplumun yüzde 20’si hayatlarının herhangi bir döneminde ürtiker atağı geçirmektedir. Akut ürtikerin en sık nedenleri arasında özellikle nezle, grip gibi akut üst solunum yolu enfeksiyonları, çeşitli ilaçlar ve gıdalar yer alır. Dil ve boğaz şişliği gibi hayatı tehdit eden bulgular olması durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır” dedi.

Yalova’da sağlıkta dev işbirliği

Yalova’da 400 yataklı devlet hastanesinin Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi’yle de entegre edilerek eğitim ve araştırma hastanesi olarak hizmet vermesi planlanıyor.

Toplam 3192 haber.