Sağlık

Sağlık Haberleri

Dermatoloji uzmanından ‘Maskne’ye karşı öneriler

Pandemi döneminde uzun süre maske kullanımından dolayı pek çok kişi cilt sorunları yaşadı. Dermatoloji Uzmanı Seçil Demirci, ‘Maskne’ diye tabir edilen maske aknelerine karşı önerilerde bulundu. Demirci, maske zorunluluğunun kalkmasıyla yaz aylarında güneş kremi kullanılmasını tavsiye etti.

Op. Dr. İsmail Çalıkoğlu: “İnsanlar kilo fazlalığını hastalık olarak kabul etmiyor”

Obezite tüm dünyada giderek artan bir sorun olarak devam ederken Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İsmail Çalıkoğlu, “Pandemi bütün dünyayı etkiledi ama obezite korona virüsten önce başlamış bir pandemidir. Dünyada yaklaşık olarak 2 milyar insanı, açlıktan daha fazla insanı etkilemiş durumda. Birçok insan kilosunun fazlalığını bir hastalık olarak kabul etmiyor, bunu normal olarak görebiliyor” dedi.

Prof. Dr. Tufan Tükek: “Kapalı alanda maske en azından Nisan, Mayıs’a kadar devam etmeli”

İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, Bilim Kurulu’nun korona virüs kararlarını değerlendirdi. Tükek, “Kapalı alanlarda hala maske zorunluluğuna en azından Nisan-Mayıs’a kadar devam edilmesi gerekiyor. Sönmeye başlamış bir salgından söz ediyoruz. Önümüzdeki günlerde belki mayıs ayından itibaren belki PCR da yapılmayacak, yavaş yavaş artık eski normallere dönüş göstereceğiz” dedi.

"Bir bebeğin uyku döngüsü 0-6 ay arasında oluşuyor"

Bebeklerin uyku süreçlerinin aya göre değiştiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Nicel Yıldız Silahlı, “Her bebek birbirinden farklıdır ve uyku süreci değişkendir. Doğumu takip eden ilk haftalarda bebekler 24 saatin ortalama 16 saatini uykuda geçirir. Yaklaşık 3-4 ay civarında bebeklerin uyku döngüleri gelişir. Gün boyunca uyanıkken oynanan oyunlar, gün ışığında aktiviteler yapılması uyku hormonunu baskılar. Geceleri ekrandan uzak tutulması, sakin sessiz ve karanlık bir ortam hazırlanması gerekir” dedi.

İşitme sağlığı problemleri bireylerin mental sağlığını da tehlikeye atıyor

İşitme sağlığı ve işitme kayıplarına dikkat çekmek amacıyla çeşitli etkinliklerin düzenlendiği Dünya Kulak ve İşitme Günü, tüm dünyada önemli bir farkındalığa hizmet ediyor. May İşitme Cihazları Uzmanı Odyolog Mehmet Tarık Kaya, işitme sağlığının beyin fonksiyonlarıyla doğrudan ilişkili olduğuna dikkat çekerek, “İşitme sağlığında meydana gelen problemler, mental sağlığı da olumsuz yönde etkilemektedir” dedi.

“Obezitede Batı Karadeniz birinci sırada”

Prof. Dr. M. Emel Alphan, “Fazla kiloluluk oranı hem erkeklerde hem de kadınlarda yüzde 40 dolaylarındadır. Bölgelere göre ayrıldığında obezite oranı yüzde 37,5 oranıyla Batı Karadeniz Bölgesi birinci sırada, yüzde 36,9 oranıyla Orta Anadolu Bölgesi ikinci sırada yer almaktadır.

’’Günde en az 5 bin adımla obeziteye karşı harekete geçin’’

Prof. Dr. Vedat Göral, “Şişmanlık ilerleyen dönemlerde karaciğer yağlanması, hipertansiyon, diyabet ve bazı kanser türlerine neden olmaktadır. Çocuklarda bile obezitenin görülme sıklığı artmaktadır. Havuç, elma, kavun, karpuz gibi glisemik indeksi yüksek gıdaları çok tüketmemeli, düzenli egzersiz yapılmalı. Yetişkinler günde en az 5 bin adım atmalıdır” dedi.

Soğuk havalar geri geldi, kardiyoloji uzmanı uyardı

Mart ayıyla birlikte geri gelen soğuk havalar tüm yurdu etkisi altına aldı. Soğuk havanın kalp üzerine etkileri hakkında konuşan Kardiyoloji Uzmanı Dr. Bilal Çuğlan, “Özellikle havanın soğuk olduğu veya hava sıcaklık değişiminin yüksek olduğu günlerde dışarı çıkılmaması kalp hastaları için önem arz ediyor” ifadelerini kullandı.

Sosyal medya egzersizlerine dikkat

Egzersizlerin kişiye özel olduğunu ifade eden Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Serap Latif Raif, sosyal medyadan izlenilen yerine hekim değerlendirmesi ve fizyoterapistlerin önerileri çerçevesinde yapılan egzersizlerin kas ve eklem sağlığı açısından önemli olduğunu söyledi.

Kilo vermek, astımla baş çıkmayı kolaylaştırıyor

Vücudumuzda artan yağ dokusu, astımın şiddetini artırıyor ve astım kontrolünü zorlaştırıyor. Akciğer içi hava yollarında daralmaya neden olan ve alevlenmeler (ataklar) ile seyreden müzmin (kronik) bir akciğer hastalığı olan astım, obezitesi olan hastaların doktor ve diyetisyen gözetiminde kilo vermeleri ile kontrol altına alınabiliyor.

"Ani işitme kaybı tedavi edilmezse kalıcı sonuçlara yol açabilir"

Toplumda her bireyin yaşayabileceği ani işitme kaybının acil bir durum olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Tolga Kandoğan, “Birçok hastalık veya yüksek sese maruziyet işitme kaybına yol açabilir. Kişide kulak çınlaması, işitmede azalma, kulakta doluluk, baş dönmesi ya da dengesizlik hissi olabilir. Belirtiler aniden ortaya çıkar ve genellikle tek taraflıdır. Hızlı bir şekilde tedaviye başlanması kişinin işitme kaybının geri kazanılmasında en önemli etkendir” dedi.

Türkiye’nin ünlü estetik doktorları 300 meslektaşına eğitim verdi

Medikal estetik alanında Türkiye’nin ünlü estetik doktorları 300 meslektaşına eğitim verdi.

"Gözdeki sinek uçuşmasını görmezden gelmeyin"

Hemen herkesin muzdarip olduğu gözlerde sinek uçuşmasının altında birçok faktörün olabileceğini belirten Op. Dr. Mahmoud Babaei, “Miyop, migren, stres, uzun süre ağlamak, ekranla fazla vakit geçirmek, yorgunluk gibi faktörler gözde sinek uçuşmasına neden olabilir. Gözün önünde uçuşmalar ve hareketli noktaları hisseden kişi hemen göz hastalıkları uzmanına başvurmalıdır" dedi.

Prof. Dr. Gökhan Tolga Adaş: "Martın ortasından itibaren İstanbul bayağı bir rahatlayacak"

Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi’nin bağlı olduğu Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Gökhan Tolga Adaş, "Tahminimiz martın ortasından itibaren İstanbul’un bayağı bir rahatlayacağı, İstanbul’u takiben de Türkiye’de bir rahatlama gözükmeye başlıyor. Bazı şeyleri elden bırakmamak biraz daha sabretmek lazım" dedi.

Bursa’da bağımlılıkla mücadele sürüyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 2015 yılında madde bağımlılığı ile mücadele amacıyla kurulan Gençlik ve Aile Destek Merkezi (GADEM), toplumu bilgilendirme çalışmalarına devam ediyor.

“Vücudu doğru ve dengeli kullanmak yaşam kalitesini artırıyor”

Ayakta durma, oturma, yatma veya hareket sırasında farklı doğru duruş şekillerinin nasıl olması gerektiği hakkında konuşan Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Şeniz Kulle “Doğru duruş alışkanlıklarına sahip olmayan insanlar günlük hayatlarında önemli sağlık sorunları ile karşılaşabilir” dedi.

Bitki bazlı beslenme pandemi ile birlikte ivme kazandı

Pandemi sonrası yapılan bir araştırma sonucuna göre insanlar daha sağlıklı olduğunu düşündüğü için bitkisel bazlı gıdalarla beslenmeyi tercih ettikleri sonucu ortaya çıktı. Küresel tüketicilerin yüzde 27’sinin artık birçok nedenden dolayı bitkisel bazlı beslenme çeşidine en çok sağlık sebebi için yöneldiği açıklandı.

Küçükoğlu Holding’in tüm çalışanlarına ’özel’ sigorta

Küçükoğlu Holding, çalışkanlarının sağlığı ve iş güvenliğine verdiği önemi çalışanlarının tamamına özel sağlık sigortaları yaparak daha da perçinledi.

Eşinin karaciğeriyle hayata tutunan kadın, koronaya yenildi

Sakarya Geyve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görev yapan ve eşinin verdiği karaciğer ile hayata tutunan 41 yaşındaki 2 çocuk annesi, tedavi sürecinde yakalandığı korona virüs sebebiyle hayatını kaybetti.

Toplam 3192 haber.