banner3088

Haftanın analizi (11 Kasım 2015)

Geçtiğimiz Pazar günü, Ortodoksların dini töreni vardı Kale Park’ta, uzun zamandır Kale park’a çıkmamıştım. Daha önce orada bulunan tarihi kalıntılar tahta sehpaların üzerine alınmış, kimisi de cam fanuslara yerleştirilmiş gördüm. Kendimce tarihimize gösterilen bir saygı olduğu düşünerek düşünen ve uygulayanları takdir ettim. Geçtiğimiz yılda Fatih Camii altında yapılmıştı bu dini tören…

Yine geçtiğimiz günlerde Parkköy’de yaşayan Türk tiyatrosunun mihenk taşı sayılan Gönül Ülkü Özcan’a Devlet büyük ödülü verildi. Gönül hanım sağlık nedenleriyle katılamadı o törene, ama Kültür ve Turizm Bakanımız Yalçın Topçu bizzat kendi elleriyle takdim etti sanatçının ödülünü. Anadolu Ajansı ve ben takip ettim ödül takdimini, AA muhabiri Bakanımıza, inanç ve kültür turizmi ile ilgili bir soru sordu. Bakanımızın verdiği cevap şöyleydi  "Tüm Avrupalı dostlarımıza ve dünyadaki tüm ülkelerin halkalarına sesleniyorum. Siyaseten söylenmiş menfi sözlere itibar etmeyiniz. Bizim ülkemizin bütün şehirleri sizin ülkenizin bütün şehirleri kadar güzel ve güvenlidir. Sizi ülkemize bekliyorum. Noel’inizi şimdiden kutlarım. Noel kutlamalarınızı Türkiye'de yapmanızdan Türk Halkı memnun olacaktır. Noel tatili için, İstanbul'da bulunan Kariye, Aya İrini basta olmak üzere İzmir, Efes, Trabzon ve Türkiye'de bulunan insanlığın ortak mirası olan tüm mekânlarımızla, Hıristiyan dostlarımızı Noel tatiline bekliyoruz."demiş ve bir gün öncede (3 Kasım’da) Sayın Bakanımız İstanbul’daki Turizm sektörünün temsilcileriyle yaptığı toplantı sonucunda aynı açıklamayı yapmıştı.

Şimdi hafta sonu Kale Park’ta yapılan dini tören olayına gelelim. Başta Belediye Başkanı Özcan Işıklar olmak üzere bu işe ön ayak olanları sosyal medyadan neredeyse dövmedikleri kaldı. Klasik “İstemezük” mantığı… Müslüman mahallesinde salyangoz satılmazmış, bak bak ! E biz gidip Rusya’nın göbeğindeki camimizde namaz kılabiliyoruz ya da dünyanın herhangi bir ülkesinde ibadetimizi yapabiliyoruz. O oluyor da bu duruma neden karşı çıkılıyor anlamış değilim.

Kültür ve inanç turizmine karşı mısın diye soranlara cevabım “Asla değilim” olacaktır. Ancak şöyle yapılsa amacına daha uygun olabilirdi. Silivri’mizde Ortodoksların son azizleri Aziz Nektarios’un doğduğu ev var. Sadece kalıntıları duruyor. Silivri Belediyesi kendi imkanlarıyla ya da Anıtlar kuruluyla o ev aslına uygun restore edilse, insanlar geldiklerinde kalıntı değil de aslına uygun restore edilmiş bir ev görse daha hoş olmaz mı?

Ben inanıyorum ki gelecek yıllarda bu tür dini törenlere katılımlar artarak devam edecek, kazanan Silivri olacaktır.

Dün, Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 77.yılında içimiz buruk gözlerimiz nemli bir şekilde manevi huzurunda andık. Silivri Haber Ajansı olarak, o BÜYÜK komutanın açtığı yolda, gösterdiği hedefe, durmadan yürüyeceğimize ant içtik… Ruhun şad olsun

YORUM EKLE

banner3205

banner3197

banner3153

banner3196