banner3088

Hayırlı Evlat

“Hayırlı evlat" yetiştirmek, her anne-babanın arzusudur.  Fakat çocuğun "hayırlı""hayırsız" mı olduğunu çok geç fark ederiz. Fark ettiğimizde ise büyük oranda iş işten geçmiştir.

Bu nedenle çocuk eğitiminde erken davranmak önemlidir. Zira çocuğun eğitiminde okul öncesi dönem çok önemlidir ve tüm kaynaklar, bu dönemde edinilen davranışların insanın hayat çizgisini belirlediğini belirtirler. Dolayısıyla çocuğun eğitimine bu dönemde başlanmalıdır.

Yüce Allah, Lokman Sûresi'nde (13-19) Lokman'ın (as) dilinden çocuğun eğitiminde nelerin öncelenmesi gerektiğini bakın nasıl sıralıyor: Kulluk bilinci; ebeveyne hürmet; vicdan muhasebesi; toplumsal duyarlılık; alçakgönüllülük.

Çocuğun edinmesi gereken ikinci terbiye, ebeveyne özellikle de kendisi için büyük meşakkatlere göğüs geren anneye karşı hürmet ve şükran borcudur. Ebeveyne hürmet duygusu aşılandığında çocuk  kendini aynı zamanda topluma karşı da sorumlu hissedecektir.

Kendine ve topluma karşı sorumluluk duygusu kazanılmadığında  birey istese de davranışlarını kontrol edemeyecektir. Buna karşılık, her bir ferdin yek diğerini hayra ve sabra davet ettiği, iyi işlerinde takdir edip, kötü davranışlarında uyardığı bir toplum, menzil-i maksuda en az hasarla ve süratli bir şekilde ulaşabilme gücüne sahip olacaktır.

Hayırlı evlât nasıl olur?     3 kadın çeşme başında oturmuş konuşuyordu. Az ötede bir ihtiyar, onların çocuklarını methetmelerini dinliyordu.
Kadınlardan biri, "Benim oğlum öyle marifetlidir ki, ip üstünde yürür; hiçbir cambaz onunla boy ölçüşemez" dedi.
Diğer kadın, lâfa girdi: "Benim oğlumun sesini bir bilseniz... Tıpkı bülbül gibi şakır. Yeryüzünde kimsenin onun gibi sesi yoktur." Üçüncü kadın konuşmuyordu.
Diğerleri suskunluğunun sebebini sordular: "Niçin susuyorsun? Senin oğlunun övgüye değer bir yanı yok mu?"
Kadın cevap verdi: "Çocuğumun öyle üstün bir tarafı yok. Neden durup dururken onu methedeyim."
3 kadın kovasını doldurdu, yola koyuldu. İhtiyar adam da peşleri sıra yürümeye başladı.
Çocukları, annelerini karşıladılar. Biri, parendeler atıyordu. Diğeri bülbül gibi şakıyordu. 3'üncü çocuk koşarak geldi, annesinin elinden kovayı aldı ve eve kadar taşıdı.
Kadınlar, ihtiyara dönüp sordular: "Çocuklarımız hakkında ne diyorsun? Hangisini daha çok beğendin?"
- 3 çocuğun arasında biri var... Annesinin elinden kovayı alıp, eve kadar taşıdı; işte onu çok beğendim.
Kıssadan hisse:
Anasına, babasına hayrı olmayan bir evlât, zengin olmuş, sanatçı olmuş neye yarar!

Hasbi DEMİRTAŞ

26.01.2012

 

 
YORUM EKLE

banner3205

banner3211

banner2250

banner3196