banner3088

Hayvanlar insanlaştı, insanlar hayvanlaştı

Geçenlerde yoldayken önümüzdeki araba bir köpeğe çarpıp gitti. İnanın arkasına bile bakmadı çok şaşırdım, köy yoluydu hayvan korkup zorla da olsa kaçtı gitti, çok üzüldüm bir o kadar da çok kızdım.

Kendini ne sanıyor ki, arabası olabilir ama vicdan merhamet sevgiden yoksun birinin dünya onun olsa neye yarar?

Nasıl olur da onların da bir canlı olduğunu, bu dünyada yaşama haklarının olduğunu unutabiliriz…

Şehirlerde hayvanların yaşaması ve barınması çok zor. Bizim de onların iyi olması için yapabileceklerimiz çok şey var. Doğaya karşı sorumluluklarımızın bilincinde olmalıyız. Hayvanlara eziyet edilmesi insanlıkla bağdaşmaz. Öte yandan da bu davranış yasalara suçtur zaten. Avlanma mevsimi dışında kesinlikle av hayvanlarını avlamayın. Hayvanların insan yaşamında büyük önemi vardır. Hayvan sevgisi, insandaki yardımlaşma, iyilikseverlik ve merhamet gibi duyguları geliştirir.

Çocuklarımızın sosyalleşebilmeleri ve gelecekte iyi bir insan olmaları için batı ülkelerinde olduğu gibi hayvan sevgisinin aşılanması şarttır.

Aslında dünyayı kirleten en zararlı canlı insandır. Hiçbir hayvan kendi cinsine zarar vermiyor ama insanlar öyle mi? Savaşlar çıkararak birbirilerini öldürüyorlar. Her canlının doğadaki dengenin koruması için bir rolü vardır. Kafesteki kanyaryanın ötüşünü dinlemek, akvaryumdaki balığı seyretmek bizi dinlendirir.

Son zamanlarda sosyal paylaşım sitelerinde hayvanlarla yapılan şakalar o kadar üzücü ve acı ki, biz insan olarak ne sanıyoruz kendimizi? Güçlü müyüz ki? Birinin zayıflığından yararlanmayı ne zamandır güç zannediyoruz meğer biz ne kadar vicdansız ve merhametsiz olmuşuz. Bir canlının canını acıtarak güler olmuşuz, oda yetmezmiş gibi paylaşıp kahramanlık yapıyoruz. Kınıyorum bu zihniyeti, bir canlının acısına vesile olanların da…

Hayvan sevmek aslında doğayı sevmek demektir. Hayvan sevgisi olmayanın başka sevgileri taşıması da pek olası değildir! Yani hayvan sevmeyen insanları da kolay sevemez! Oysa toplumun o kadar çok sevgiye ihtiyacı var ki günümüzde…

Onları koruyalım, yaralı olanları veterinere götürelim, korkutmayalım, ürkütmeyelim.

Hayvan bir hediye değildir insandan insana verilecek olan, onlar da bu dünyanın bir yaşayanı, insana bu hakkı kim verdi? Bir de kırmızı kurdele bağlayıp hediye paketi yaptırıyoruz bu ne kadar küstahça bir şey…

Çocuklarımıza karınca yuvalarını neden bozmamalarını istemediğimizi öğreterek anlatalım, bilgi verelim, çokça anlatalım.

Sokaktaki hayvanları koruyalım, mahalledeki hayvanlarla arta kalan yemeklerimizi paylaşalım, çöpe atmayalım. Çok mu zor ayrı bir poşete koymak? İnsan doğayla savaş içinde ve insan bu savaşı kazanırsa kaybedecek!!!

Cuma namazından çıkıp cami önünde köpeğe tekme atan amca sen bilmez misin ki Rasulullah (s.a.v.) “Derdini anlatmaktan aciz olan hayvanlara karşı Allah’tan korkunuz” dediğini? Bunun dünyada olduğu gibi ahrette de hesabı var unutmayalım lütfen.

Lütfen sanki tüm dünya bize aitmiş gibi davranmaktan vazgeçelim ve bitkisel hayatta olan insanlığımızı iyileştirelim…

Bugün bir hayvan için bir şey yapalım… Gidip bir pet shopa bir paket mama alalım, sigaradan daha ucuz inanın, sevindirelim bir canlıyı… Ama bugün!

Hayatı tümüyle benimseyin  size dokunduğunu hissedeceksiniz…

YORUM EKLE
YORUMLAR
ECEHAN TURAN
ECEHAN TURAN - 5 yıl Önce

YÜREGINE SAGLIK YÜREĞİVE AKLI GÜZEL İNSAN.

hayvan sever
hayvan sever - 5 yıl Önce

Elinize kalemine yüreğine saglik

banner3205

banner3196

banner3552

banner3211