banner3088

İçindeki Çocuğu Sağlıksız Olan Bireyler

 Yaşam sürecimiz içinde duygu, düşünüş ve davranışlarımızı yöneten, yönlendiren hayata anlam kazandırmada etkin olan içimizdeki çocuğun sesidir. Bu ses sağlıklı bir aile ortamında büyüyenler için içsel ve dışsal eylemsel özdeşim sağlar.  Genellikle ihtirasların, utancın,  öfkenin baskın olduğu ailelerde yetiştirildiğimizden, psikolojik anlamda sağlıklı aile sayısı da toplumumuzda azdır. Ailenin dışında da çevre, okul ve genel kültür ortamında olumsuz etkileşim içimizdeki çocuğun sağlıklı gelişimini etkiler.  Biyolojik olarak gelişerek büyürken, içimizdeki çocuk psikolojik anlamda gelişemez, cılız ve sağlıksız kalır.  Kişi bedenen büyümüş olsa bile, içimizdeki çocuğun gelişimi, psikolojik yönden sağlıklı gelişimini tamamlayamamış,  çocuksu ve çarpık kalır. Bu durumda kişinin öne çıkan belirgin özelliklerinden biri, egemen olan otoritenin yanındayken boyun eğmek, kabullenmek; otoriteden uzaklaşınca son derece sorumsuz davranmaktır. Bu davranış sağlıksız bir iç dünyanın yansımasıdır.

Biz yetişkinlerin sağlıklı, mutlu, huzurlu ve her anlamda doyumlu bir hayat geçirebilmemizin mesnedi içimizdeki çocuğun sağlıklı bir süreçten geçmesine bağlıdır.  Böylelikle kendine özgü kişilik gelişir. Aksi halde kişiler tek başlarına var olamazlar, sürekli başkalarına bağlanmış olarak kalırlar.

İçindeki çocuğu sağlıksız olan bireylerin kişiliği bağlaşıktır (kişilerin karşılıklı birbirine bağlandığı durum). Çünkü bu bireyler yaşamın anlamını, mutluluklarını, kendi değerlerini, başkalarının kendilerine verdikleri değerde ararlar.

Evet, büyürken yanlışların yerine doğruları koyarken yapılacak ilk devrim, insanın kendi içinde yapacağıdır. İnsan kendi hakkında bir düşünceye sahip değilken başka bir düşünce uğruna savaşması yapılabilecek en tehlikeli davranışlardandır.

 

Hasbi DEMİRTAŞ

 
YORUM EKLE

banner3205

banner3196

banner3549

banner3197