İklim Değişti mi Çıldırdı mı


Temmuz ayının sonuna geldik. Daha doğru dürüst bir yaz görmedik. Her gün hatta her saat değişen hava yalnız insanları değil bitkileri de etkiliyor. Sonbaharın gelmesine ne kaldı? Ağustosun yarısı yaz yarısı kış derler. Bu da on beş yirmi gün sonra geceleri dışarıya hırkasız çıkamayacağız demektir. Bir bilim adamı yıllar önce tüm insanlığı uyarmıştı ama dinleyen kim. Diyor ki; bu iklim değişikliği yüzünden beslenmemizi sağlayan ürünlerdeki büyük düşüşler yüzünden insanlar aç kalacaklar. Bu da insanlığın sonu gelecek demektir. Nerdeyse ağustos ayına gireceğiz. Edirne’de şiddetli yağışlar, fırtına ve yıldırımlar yöre halkını çok büyük sıkıntılara sokuyor. Kimi insanların evlerini sel suları basıyor, kimi insanlar düşen yıldırım yüzünden devrilen kavak ağacının altında kalıyorlar. Ağacın altında kalan insanı çekip çıkarmaya çalışıyorlar ama çıkarmak olası değil. Zira insanlar böyle bir durumda ne yapmaları gerektiğinin bilincinden yoksunlar. Koskoca ağacı kaldırmaya çalışmak ağacın altında kalmış olan için büyük tehlikeye neden oluyor. Bu durumda yapılması gereken kazma ve kürekle ağacın altında kalanın altını oymaktır. Oyma işi yeterli olduğunda ağaç altında kalan, açılan çukurun içine indirilir ve o çukurun içinden kolayca alınır. Üstelik ağaç altında kalana hiçbir zarar vermeden kurtarılır.

İklim değişikliği meyve bahçelerini çok kötü vurdu. Her yaz en ucuz meyve erik olurdu. Bu yaz ise erik fiyatı el yakıyor. Geçtiğimiz yıl bahçemdeki ağaç çileği Ahudududan yiye, yiye tüketemeyecek kadar çok meyve toplamıştık. Bu yıl ise daha çok toplamamız gerekirken oldukça az toplayabiliyoruz. Üstelik meyvesinin yarısı simsiyah olurken yarısı kırmızılığını sürdürüyor. Siyah olan bölümü tatlı kırmızı olan bölümü ise ekşi oluyor. Bu durumda yapabileceğimiz tek bir şey var. Meyve olarak tüketmekten vazgeçip reçelini yapmak gerekiyor.. Neyse ki reçeli de harika oluyor. Sağlığa olan yararından hiçbir şey kaybetmiyor. Önümüzdeki yıl için beş ahududu daha yetiştiriyorum. Önümüzdeki yılın şubat ayında ahududu ve çekirdeksiz nar yetiştirmek isteyen onlarca kişiye ahududu ve çekirdeksiz nar fidanı verebileceğim. Zaten fidanın köklü olması gerekmiyor. Mevsiminde toprağa uygun bir şekilde sokulan çubuk kesinlikle tutmam demiyor. Bu nedenle ikisinin de yetiştirilmesi çok kolay oluyor.

Her ne kadar siyaset ile fazla uğraşmak istemiyorsam da yine de siyasetin tamamen dışında kalamıyorum. Silivri’de şimdilik belediye başkanlığı için CHP den öne çıkmış dört aday var. Sayın Selami Değirmenci bugün adaylığını açıklıyor. AKP den ise iki adayın adı geçiyor. İleride bu adayların artma olasılığı da çok yüksek. Bir adayın da Yılmaz Kandemir olduğu söyleniyor. Eğer koltukları altına sığına bileceği bir parti bulamaz ise adaylığını bağımsız olarak koyabilirmiş. Zaten Yılmaz Kandemir her yerel seçimin abonesidir. Bu nedenle Yılmaz Kandemir’i medeni cesareti için kutlarım. Ne yalan söyleyeyim. Bende nedense Yılmaz Kandemir’deki inat ve cesaret yok. Birkaç gün önce eski gazeteleri karıştırırken elime bin dokuz yüz seksen dört yılında Menemen’de belediye başkanlığına aday olduğumda Cumhuriyet gazetesinin benimle ilgili yaptığı haber geçti. Benim için yaptıkları haberde il adaylarına bile ayıramadıkları kadar geniş bir yer verilmişti. Yakında o haberi siteme koyacağım. Daha sonraki seçimlerde özellikle DSP den aday göstermek istediler ama kabul etmedim. Daha önce dediğim gibi aday olmak çok büyük bir cesaret işi. Ve ne yazık ki bende o cesaret yok.

Ülkemizin her yanında ormanlar cayır, cayır yanıyor. Yanan ormanların çoğunda sabotaj olasılığı var. Ülkemiz zaten orman fakiri bir ülke. Ormanları yakan şerefsizler yaşı yüze dayanmış olan Tabiat Dededen bile utanmıyorlar. Adam o denli ilerlemiş yaşına rağmen geceli gündüzlü ağaç yetiştirmek için çaba harcıyor. Zira o yağmurun ormanın anası olduğunu ve yağmurun da bereket ve zenginlik olduğunu biliyor. Ormanları ateşe verenlere karşı ne yazık ki elleri kırılsın demekten başka söz bulamıyorum.

Özcan Nevres          [email protected]   

 
YORUM EKLE

banner3196

banner3883

banner3552

banner3212

banner3841