banner3088

İşitin Ey Yarenler

 İşitin Ey Yarenler


Varolmakdır; havayı solumak, hissedebilmek, sevdiğine dokunabilmek. Çözümün Aynı paydasın da yeralmaktır, çözümsüzlüğü aşabilmek...  Aynı çatı altında değildir mutlu olmak, aynı yürekte yek nefes olmaktır... Bir gönülü paylaşmaktır. Mutmain gönüllerin, karanlık gecelerin parıldayan yıldızlarıdır, aşk. Dengin dengini bulmasıdır, en büyük mutluluk bu dünyada.
"İşitin ey yarenler aşk bir güneşe benzer, aşkın olmayan yürek misali taşa benzer." (Yunus Emre)  aşkı kaybeden ve ondan yoksun olan gönüllerde hep bir şeyler eksik kalmıştır. Bir boşluktadır. Ummanın derinlikleri gibi, ıssız ve karanlık.
Sevdiğin birini yitirince bir yanın onunla beraber kaybolur. Terk edilmiş hayalet bir ev gibi buruk bir yalnızlığa esir olur, bir şeyler kopar yüreğinden, eksik kalırsın. İçinde bir sır gibi, giden sevgilinin yokluğunu taşırsın. Öyle bir yara ki üzerinden nekadar zaman geçerse geçsin gene de canını yakar. Öyle bir yara ki iyileştiğinde bile kanar. Bir daha gülemeyeceğini, asla hafifleyemeyeceğini sanırsın. Karanlıkta el yordamıyla ilerler gibi kendi mecrasında akar hayat. Yokluktan varlık doğar ve hiçlikselleşirsin. Önünü göremeden, yönünü bilemeden, sadece o anı kurtararak... Gönlünün kandili sönmüş, zifiri gecede yıldızsız kalmışsındır. Aydınlıktan umudunu kestiğin an, zaman donmuştur. Ama işte ancak böyle durumlarda, yani iki göz birden karanlıkta kalınca, bir üçüncü göz açılır insanda. Kapanmayan bir göz... Ve ancak ozaman anlarsın ki bu elem sonsuza kadar devam etmeyecek. Aslında her son yeni bir başlangıçtır; hazan  sonrası başka mevsimler, çölden geçince nice vadiler gelecek; hiç ayrılmamacasına, bu ayrılığın ardından da ebedi bir vuslat. Ummanda aşk rüzgârları ile doldurmak yelkenleri. Yani kaybettiğin kişiyi manevi gözle bakınca her yerde görmeye başlarsın. Gözlerini yumduğun an düşlerinde, her nefes alıp verdiğinde nefesinin sıcaklığında, denize düşen katrede, dolunayla hareketlenen med-cezirde, esen her esintide ona rastlarsın. Kuma çizili remilde, güneşte parıldayan kristal tanesinde, yeni doğmuş bebeğin tebessümünde, yüreğinin her atışında, bileğinde atan nabzında onu seyredersin. Aşk, maşuka varış olmuştur... Karakterin duruşunda, özün durulanış doruklarında renkli ışıklarla sonsuzluğa, onsuzluğa, aşka, hayata, yeniden buluşmalara enerji olma halidir aşksal hayat.

" Hakk'a yakınlaşabilmek için kadife gibi bir kalbe sahip olmalı. Her insan şu veya bu şekilde yumuşamayı öğrenir. Kimi bir kaza geçirir, kimi ölümcül bir hastalık; kimi ayrılık acısı çeker, kimi maddi kayıp... Hepimiz kalpteki katılıkları çözmeye fırsat veren badireler atlatırız. Ama kimimiz bundaki hikmeti anlar ve yumuşar; kimimiz ise, ne yazık ki daha da sertleşerek çıkar."  Şems-i Terrizi

Gerçek aşk İlahi olandır. Göğsün yarılıp tüm varlığınla, sevdiğinin varlığını kucaklayabildiğin ve içine alabildiğin ve onunla özdeşleşip, içselleşebilmektir. Gözlerine baktığında kendini görebildiğindir. Yalansız, dolansız, korkularından arınmış, kim olduğun ya da ne olduğunun hiçbir anlam ifade etmediği, tüm hatalarınla, günahlarınla ve sevaplarınla seni bilen ve sana ‘seni seviyorum’  diyebilendir ya da diyebildiğin. Aynada ki yansımandır. Sen de sen olandır. Ya da o olduğun. Bedensel duyuların ötesinde hissettiğin, duyduğun, gördüğün, tattığın, dokunduğun ve bir olduğundur. En büyük teslimiyettir. Varlığından vazgeçmektir. O olmaktır. Onda olmak. Onda yaşamak. Onda Ölmektir.

Dönüp duruyorum Ey AŞK!...
Durup dolaşıyorum
Arıyorum... Arıyorum...
İçimde ki uzağı arıyorum Ey AŞK!...
Uzakta ki yakını, yakınımda ki aşkı.
İçimde ki içimi arıyorum Ey AŞK!...
İçimde aradığım yakın SENSİN.
Aradığım SEN.
Sende ki BENİ, bende ki SENİ arıyorum
Ne bende, ne sende...
Hem Sende, hem bende olanı arıyorum;
Bir teslimiyet...
Bir huzur...
Bir kabul ediş...,
Bir kurban oluş..
Evet arıyorum Ey AŞK!...Aşkta Yanış...
Aşkta Dönüş...
Aşkta Duyuş...
Aşkta Hissediş...
Aşkta Sönüş..  (Şems-i Tebrizi)

Yüce Mevlam... Bana öyle bir insan sevdir ki... O insanın kalbinde ilk Sen olasın!..Ve ben o insanın kalbinde Seni bulayım!.. (Mevlana)

YORUM EKLE

banner3205

banner2251

banner3212

banner3196