İstanbul'da evinde yavru timsah besleyen bir kişi yakalandı

İstanbul'da yasa dışı yollarla Türkiye'ye sokulduğu tespit edilen timsahları evinde besleyip ticaretini yapmakla suçlanan bir kişi yakalandı. Şüpheli gözaltına alınırken, yavru timsahların ise Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü'ne teslim edildiği öğrenildi.

İstanbul'da evinde yavru timsah besleyen bir kişi yakalandı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

İstanbul’da yasa dışı yollarla Türkiye’ye sokulduğu tespit edilen timsahları evinde besleyip ticaretini yapmakla suçlanan bir kişi yakalandı. Şüpheli gözaltına alınırken, yavru timsahların ise Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü’ne teslim edildiği öğrenildi.

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Müdürlüğü ekipleri, İstanbul’da bir kişinin ev ortamında timsah besleyip internet üzerinden bu hayvanların ticaretini yaptığı yönünde bilgiye ulaştı. Alınan ihbar üzerine çalışma başlatan polis, yasadışı hayvan ticareti yaptığı öne sürülen şüphelinin Ataşehir’de bir evde olduğunu belirledi.

Evde 3 yavru Nil timsahı bulundu

Tehlikeli sürüngenleri evinde yetiştirip ticaretini yapmakla suçlanan şüphelinin izini süren emniyet ekipleri, tespit edilen eve 10 Ekim’de operasyon düzenledi. evde yapılan aramada özel bir bölmede bulunan ve ülkeye yasa dışı yollarla sokulduğu belirlenen 3 yavru Nil timsahı buldu. Şüpheli ise gözaltına alındı.

Nesli tehlike altındaki türlerin ticaretine ilişkin sözleşme kapsamında olan ve ev ortamında beslenmesi yasaklanan timsahlara el koyan polis, gözaltına alınan şüpheli hakkında ise "5607 Sayılı Kaçakçılık Kanununa Muhalefet" ve “CITES Sözleşmesine Aykırılık” suçlarından işlem başlattı. Zanlıya para cezası uygulandığı öğrenildi.

Emniyet ekipleri, yavru oldukları anlaşılan tehlikeli sürüngenleri veteriner hekim kontrolünden sonra Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü’ne teslim etti.